Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-737/12-2/AM
z 17 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-737/12-2/AM
Data
2012.08.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
doradztwo
podatek liniowy
pozarolnicza działalność gospodarcza
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czy przychody otrzymane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej za świadczone przez niego wyżej wskazane usługi doradcze na rzecz Spółki, w której Wnioskodawca jest Prezesem zarządu, za które to czynności otrzymuje osobne wynagrodzenie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników, Wnioskodawca będzie uprawniony opodatkować19% podatkiem liniowym?



Wniosek ORD-IN 817 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27.06.2012 r. (data wpływu 29.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym, dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia usług doradztwa w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.06.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym, dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia usług doradztwa w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej od 2004-10-22. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy obejmuje m.in. usługi doradztwa w zakresie 74.12.Z (Działalność rachunkowo-księgowa), 74.14.A (Doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Dochody uzyskiwane przez OF z tytułu świadczenia powyższych usług opodatkowane są 19% podatkiem liniowym. W przyszłości Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi doradcze również na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski , specjalizującej się w produkcji innowacyjnych dodatków żywieniowych oraz w doradztwie żywieniowym świadczonym dla przemysłu paszowego i hodowców zwierząt gospodarskich. Działalność operacyjna Spółki obejmuje zarówno rynek krajowy jak również rynki zagraniczne.

Począwszy od lutego 2005 r. Wnioskodawca sprawuje w Spółce funkcję Prezesa zarządu, Podstawą sprawowanej funkcji jest uchwała Zgromadzenia Wspólników Spółki o powołaniu Wnioskodawcy na członka zarządu. Zarówno w latach ubiegłych, jak również w przyszłości, Wnioskodawca nie jest i nie będzie zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego lub innej umowy cywilnoprawnej.

Jako Prezes zarządu, a jednocześnie Dyrektor Generalny, Wnioskodawca zajmuje się prowadzeniem spraw Spółki wspólnie z innym członkiem zarządu oraz jej reprezentowaniem na zewnątrz zgodnie z unormowaniami kodeksu spółek handlowych oraz postanowieniami aktów wewnętrznych obowiązujących w Spółce. W szczególności do jego obowiązków należy m.in.: dbanie o wyniki ekonomiczne oraz gospodarcze w skali całej Spółki, odpowiedzialność za plon sprzedaży i marketingu, koordynacja pracy zarządu, kształtowanie polityki płacowej w oparciu o regulamin wynagradzania, wykonywanie w odniesieniu do pracowników Spółki uprawnień i obowiązków pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy, podpisywanie umów handlowych oraz rozporządzanie majątkiem Spółki. Od momentu powołania na stanowisko Prezesa zarządu Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie przyznane na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników.

W przypadku podjęcia współpracy doradczej ze Spółką w ramach własnej działalności gospodarczej, na podstawie umowy o świadczenie usług Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz Spółki usługi obejmujące:

  1. badanie / analizę rynku, monitoring cenowy, znajomość wie/kości rynku na dany produkt i konkurencji działającej w danym kraju;
  2. bieżącą analizę decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez Spółkę,
  3. doradztwo i wstępne opracowanie programu strategii biznesowej dla Spółki w kontekście działań na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.

Wnioskodawca będzie prowadził szczegółową ewidencję wykonania usług niematerialnych np. w formie raportów, analiz.

Wnioskodawca zaznacza, iż w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, w tym przy realizacji Umowy o współpracy,:

  • będzie świadczył usługi osobiście, jak i przy pomocy swoich pracowników lub współpracowników (podwykonawców);
  • będzie ponosił pełne ryzyko gospodarcze związane z należytym świadczeniem usług doradczych;
  • będzie ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie;
  • będzie świadczył usługi, jako niezależny przedsiębiorca, nie podlegający kierownictwu zlecającego, w tym Spółki,
  • będzie posiadał swobodę w zakresie określenia miejsca wykonywania usług doradczych.

Po rozpoczęciu świadczenia usług doradczych na rzecz Spółki Wnioskodawca nadal będzie pełnił funkcję Prezesa zarządu i za czynności wykonywane na tym stanowisku będzie, tak jak dotychczas, otrzymywał osobne wynagrodzenia.

Treść umowy o współpracę nie będzie wyłączała możliwości świadczenia usług na rzecz osób trzecich, niepowiązanych kapitałowo bądź organizacyjnie ze Spółką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody otrzymane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej za świadczone przez niego wyżej wskazane usługi doradcze na rzecz Spółki, w której Wnioskodawca jest Prezesem zarządu, za które to czynności otrzymuje osobne wynagrodzenie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników, Wnioskodawca będzie uprawniony opodatkować 19% podatkiem liniowym...

Zdaniem Wnioskodawcy będzie on uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej, w tym z tytułu świadczenia wyżej wskazanych usług doradczych na rzecz Spółki, 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o pdof zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o pdof podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej l9% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy.

Jednocześnie, deklarując wybór 19 % podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ww. ustawy, w myśl, których jeżeli podatnik, który wybrał powyższy sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik, lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o pdof.

Z treści cytowanych powyżej przepisów wynika, iż możliwości wyboru opodatkowania przychodów l9% podatkiem liniowym pozbawieni zostali podatnicy, którzy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Sytuacja taka nie znajdzie jednak odzwierciedlenia w przypadku Wnioskodawcy.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że przychody uzyskiwane przez niego z tytułu świadczenia usług doradczych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należą do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Rozpoczęcie współpracy ze Spółką w zakresie usług doradczych, zdaniem Wnioskodawcy, pozostaje bez wpływu na kwalifikację źródła tych przychodów.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o pdof za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o pdof.

Dodatkowo, stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy o pdof za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością,

Zdaniem Wnioskodawcy usługi doradcze mieszczą się w wyżej przytoczonej definicji pozarolniczej działalności gospodarczej, jako działalność usługowa i w związku z tym nie będą zaliczane do innych źródeł przychodów, Wnioskodawca podkreśla, że przy wykonywaniu usług będzie ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, ponosząc również odpowiedzialność za rezultaty usług doradczych, w tym także w przypadku, gdy ich wykonanie będzie realizowane przez jego pracowników lub współpracowników. Ponadto usługi doradcze świadczone przez Wnioskodawcę, ze względu na ich charakter, nie będą wymagały ich wykonywania w miejscu wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o pdof, obejmuje natomiast m.in. przychody uzyskane ze stosunku pracy oraz z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 cytowanej powyżej ustawy. Poszczególne kategorie przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymieniono w art. 13 ustawy o pdof.

W myśl art. 13 pkt 7 w związku z art. 10 pkt 2 ustawy o pdof, odrębnym od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodów są przychody z działalności wykonywanej osobiście, w tym przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Wyodrębnienie w ustawie o pdof w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów - otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W konsekwencji w opinii Wnioskodawcy przychody, które otrzymuje i będzie otrzymywać od Spółki z tytułu pełnienia funkcji Prezesa zarządu, należy traktować, jako uzyskane z odrębnego źródła przychodów. Powyższe potwierdza także fakt, iż przychody te będą wypłacane Wnioskodawcy tytułem wynagrodzenia za odrębne czynności, które Wnioskodawca wykonuje, jako Prezes zarządu.

Wnioskodawca zaznacza także, iż na gruncie prawa podatkowego, o kwalifikacji przychodów do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty, faktyczny zakres świadczonych usług. W konsekwencji, usług doradczych, które zamierza świadczyć na rzecz Spółki, nie można utożsamiać z czynnościami wykonywanymi w ramach funkcji Prezesa zarządu, gdyż obejmują one odmienny zakres usług, który zostanie wyraźnie sprecyzowany w Umowie o współpracy. W szczególności, przedmiotem Umowy o współpracę nie będą czynności związane z bieżącym prowadzeniem spraw Spółki i jej reprezentowaniem na zewnątrz w zakresie przewidzianym unormowaniami kodeksu spółek handlowych. Zakres usług doradczych nie będzie, zatem pokrywał się z ww. czynnościami Prezesa zarządu, a dodatkowo będzie odnosił się wyłącznie do doradztwa w ściśle określonym zakresie, specjalistycznym i odrębnym od czynności wykonywanych, jako członek zarządu.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż nigdy nie był i nie będzie zatrudniony przez Spółkę na podstawie umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego lub innej umowy cywilnoprawnej, a wynagrodzenie za pełnioną funkcję Prezesa zarządu otrzymywane będzie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki. W związku z tym nie znajdą zastosowania przesłanki wyłączające możliwość opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej stawką 19%, przewidziane w art. 9a ust. 3 ustawy o pdof.

W konsekwencji, mając na uwadze fakt, że:

  1. czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej, które będzie świadczyć również na rzecz Spółki, nie będą pokrywać się z obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji Prezesa zarządu
  2. zakres usług doradczych świadczonych na rzecz Spółki będzie wyraźnie sprecyzowany w Umowie o współpracy, a wynagrodzenie uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tego tytułu będzie stanowiło przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż spełnione zostaną przesłanki określone w art. 5a pkt 6 ustawy o pdof,
  3. z tytułu sprawowania funkcji Prezesa zarządu Wnioskodawca otrzymuje i będzie otrzymywał odrębne wynagrodzenie określone w stosownej uchwale Zgromadzenia Wspólników, które stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej,
  4. Wnioskodawca nie jest i nie będzie pracownikiem Spółki, jak również nie jest zatrudniony przez Spółkę na podstawie kontraktu menedżerskiego lub innej umowy cywilnoprawnej,
  5. Wnioskodawca będzie prowadził szczegółową ewidencję wykonania usług niematerialnych w formie np. raportów i analiz, będących potwierdzeniem wykonania usług.

Wnioskodawca będzie spełniał przesłanki do opodatkowania 19% podatkiem liniowym przychodów z tytułu świadczenia usług doradczych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług doradczych na rzecz Spółki.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, m.in.:

  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2.12.2011 r. (JTPB1/415- 941/11/PSZ),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4.11.2011 r. (IBPBI/1/415- 848/11/ZK),
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27.10.2011 r. (IPPB1/415-754/11-213),

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy

W tym miejscu podkreślić należy, iż w przedmiotowej sprawie, mając na uwadze treść przepisu art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, tut. Organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, czy czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej mają charakter umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menadżerskiego, czy też umowy o podobnym charakterze. Do postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie mają, bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj