Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-466/14-2/DP
z 9 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2014 r. (data wpływu 28 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:


  • konsekwencji podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowej – jest prawidłowe:
  • ustalenia momentu rozpoznania przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe;
  • możliwości rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowej, a następnie w spółce komandytowo-akcyjnej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca T. S.A. („Spółka”, „Wnioskodawca”) jest komandytariuszem spółki komandytowej A. SP. Z O.O. SP.K („SK”) i posiada większościowy udział w zysku (99,5%). Komplementariuszem posiadającym mniejszościowy udział (0,5%) jest spółka J. SP. Z O.O. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy według Polskiej Klasyfikacji Działalności („PKD”) jest m.in.: (i) realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków 41.10.Z; (ii) roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych 41.20.Z; (iii) wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych 43.39.Z; (iv) działalność holdingów finansowych — 64.20.Z; (v) działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych 70.10.Z; (vi) działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura 82.11.Z. Z kolei przedmiot działalności SK według PKD obejmuje m.in.: (i) roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków 41; (ii) roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej 42; (iii) roboty budowlane specjalistyczne 43; (iv) wynajem i dzierżawę 77; (v) działalność usługową związaną z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni 81; (vi) działalność usługową związaną z administracyjną obsługą biura 82.11.Z. SK finalizuje obecnie realizacje inwestycji wzniesienia mieszkalnego wysokościowego budynku wielorodzinnego z funkcjami komercyjnymi („Inwestycja”). Po zakończeniu procesu budowy lokale wchodzące w skład Inwestycji będą sprzedawane lub wynajmowane. SK jest podmiotem prowadzącym księgi rachunkowe, zgodnie z zasadami wyrażonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 330 ze zm.), w których ujmowane są operacje gospodarcze dotyczące Inwestycji. Do dnia dzisiejszego SK nie dokonała sprzedaży ani nie wynajęła lokali wchodzących w skład Inwestycji, w związku z czym Wnioskodawca nie rozpoznał dotychczas przychodów z Inwestycji oraz nie traktował wydatków na Inwestycję jako kosztów podatkowych. Nakłady na Inwestycję ujmowane były dotychczas bowiem jako zapasy.

W ramach planowanej restrukturyzacji Wnioskodawca zamierza wnieść cały swój udział w SK (Udział) tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowo akcyjnej na pokrycie akcji w kapitale zakładowym tejże spółki komandytowo-akcyjnej. Umowa spółki SK dopuszcza możliwość przeniesienia udziału w 5K, bowiem zgodnie z § 10 ust. 2 umowy spółki SK, „wspólnicy dopuszczają możliwość zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika, po uzyskania pisemnej zgody pozostałych wspólników, bądź ich następców prawnych”. Wnioskodawca uzyska wymaganą zgodę komplementariusza na przeniesienie udziału przed wniesieniem Udziału aportem Wnioskodawca nie będzie jednocześnie komplementariuszem w spółce komandytowo akcyjnej Wnioskodawca jako osoba prawna jest podatnikiem którego dochody podlegają regulacjom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; „Ustawa CIT”).


Wnioskodawca rozważa wniesienie przedmiotowego aportu do spółki komandytowo-akcyjnej, powstałej przed dniem 12 grudnia 2013 r., tj. przed dniem wejścia w życie niektórych przepisów ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1387; „Nowelizacja”), której rok obrotowy nie zakończył się w dniu 31 grudnia 2013 r. („SKA”). W momencie wniesienia aportu rok obrotowy SKA rozpoczęty w trakcie roku 2013 nadal się nie zakończy. W wyniku aportu Udziału Spółka stanie się akcjonariuszem SKA z większościowym udziałem w zysku tej spółki. Komplementariuszem SKA będzie inna spółka kapitałowa z niewielkim udziałem w zysku SKA. Z kolei SKA będzie komandytariuszem SK z udziałem w zysku w wysokości 99,5% a więc identycznym jak dotychczasowy udział komandytariusza (czyli Wnioskodawcy). Przeniesienie (zbycie) udziału stanie się skuteczne z chwilą zawarcia umowy pomiędzy Wnioskodawcą jako dotychczasowym wspólnikiem i SKA jako nowym wspólnikiem. Wpis informacji o zbyciu udziału do rejestru ma charakter deklaratoryjny.


W związku z planowanym zakończeniem Inwestycji, SK zamierza zbywać lub wynajmować jej części (w postaci lokali) i uzyskiwać przychody z tego tytułu. Ze względu na uwarunkowania rynkowe, część Inwestycji może zostać zbyta (wynajęta) jeszcze przed dokonaniem restrukturyzacji; część (aczkolwiek niewykluczone jednak, że całość) już po wniesieniu aportem udziału komandytariusza do SKA.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy przed dokonaniem restrukturyzacji (tj. przed przystąpieniem Wnioskodawcy do SKA w charakterze akcjonariusza) przy ustaleniu dochodów z udziału w zyskach SK, Wnioskodawca, jako komandytariusz, uprawniony będzie do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku SK, wydatków na Inwestycję poniesionych przez SK, odpowiadających kosztom wytworzenia przez nią zbytych części Inwestycji (lokali)?
  2. W którym momencie Wnioskodawca zobowiązany będzie, w świetle Ustawy CIT i Nowelizacji, do rozpoznania przychodu z tytułu udziału w zyskach SKA, tj. spółki komandytowo-akcyjnej, powstałej przed dniem 12 grudnia 2013 r., której rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie będzie zakończony, a także jak należy klasyfikować taki przychód?
  3. Czy przy ustaleniu dochodów z udziału w zyskach SKA, tj. spółki komandytowo-akcyjnej, powstałej przed dniem 12 grudnia 2013 r., której rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie będzie zakończony, Wnioskodawca uprawniony będzie do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku SKA oraz udziału tej spółki w zyskach SK, wydatków na Inwestycję poniesionych przez SK odpowiadających kosztom wytworzenia przez nią zbytych części Inwestycji (lokali)?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1. Przy ustaleniu dochodów z udziału w zyskach spółki komandytowej, Wnioskodawca, jako komandytariusz, uprawniony będzie do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku, wydatków na Inwestycję poniesionych przez SK odpowiadających kosztom wytworzenia zbytych lokali.

Pomimo braku osobowości prawnej, spółka komandytowa jest samodzielnym podmiotem gospodarczym, prowadzącym przedsiębiorstwo pod własną firmą, mającym zdolność prawną oraz do czynności prawnych. Do spółki komandytowej stosuje się także regulacje ustawy o rachunkowości (art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy), a spółka komandytowa z udziałem osoby prawnej obowiązana jest do stosowania zasad rachunkowości określonych rzeczoną ustawą. Spółka komandytowa posiada majątek, w skład którego wchodzi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Do mienia tego, w przypadku SK, zaliczona będzie także Inwestycja. To SK, jako właściciel budynku stanowiącego Inwestycję, dokonywać będzie sprzedaży wchodzących w jego skład lokali i uzyskiwać z tego tytułu przychody.


Spółka komandytowa, jako spółka niebędąca osobą prawną, jest podmiotem transparentnym podatkowo na gruncie Ustawy CIT, tj. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy tej spółki. Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy CIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Powyższe zasadę, zgodnie z art. 5 ust. 2 Ustawy CIT:,,(...) stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku”.


W efekcie przychód uzyskany ze zbycia przez SK Inwestycji (wchodzących w jej skład lokali) jako przychód z działalności gospodarczej  przypisany będzie w odpowiedniej proporcji, wynikającej z umowy SK, do przychodów jej wspólników. W przypadku Wnioskodawcy będzie to udział w wysokości 99,5%. Przychody uzyskane z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej, pomniejszone mogą być o koszty ich uzyskania, przypisane do wspólników na takich samych zasadach jak przychody. W przypadku przychodów zrealizowanych przez Wnioskodawcę w związku z Inwestycją, będą to koszty jej realizacji (wybudowania) wynikające z ksiąg prowadzonych przez SK. W związku z uzyskanym przychodem, Wnioskodawca dokonać winien ustalenia, jaką część kosztów Inwestycji może uznać za koszt w związku z art. 5 ust. 2 Ustawy CIT.


W ocenie Wnioskodawcy koszty te mieć będą charakter bezpośredni i można je przypisać do konkretnego przychodu (tu ze zbycia części Inwestycji). Zgodnie z art. 15 ust. 4 Ustawy CIT: „Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c”. Powyższa kwalifikacja kosztów związanych z Inwestycją determinuje wysokość i moment ich rozpoznania przez Wnioskodawcę. O sposobie rozliczenia przez wspólników jako kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez spółkę komandytową wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2011 r. (IPPB5/423-1047/11-2/RS): „Stwierdzić należy, iż Wnioskodawca, jako komandytariusz Sp. z o.o. Spółki komandytowej, może zaliczyć do kosztów bezpośrednio związanych z przychodem, w rozumieniu art. 15 ust. 4, 4b i 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału), wydatki, które ww. Spółka poniesie (…) o ile przedmiotowe wydatki zostaną właściwie udokumentowane i będą spełniały kryteria określone w art. 15 ust. 1 ustawy”. Analogiczne stanowisko zawarte zostało w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 maja 2011 r. (ITPB3/423-101a/11/PS).


W wyroku z dnia 9 marca 2010 r. (II FSK 1751/08) NSA stanął na stanowisku, iż,, Nie można zatem zaaprobować toku rozumowania autora skargi kasacyjnej, że w przypadku nakładów poniesionych na budowę budynku nie ma możliwości ich bezpośredniego przypisania do konkretnego przychodu. Wręcz przeciwnie przychodem tym będzie przychód z faktycznie sprzedanych lokali. Skoro przychód ten pojawia się stopniowo  wraz ze sprzedażą kolejnych lokali, to nie można powiedzieć, że wszystkie koszty poniesione na budowę mają związek z przychodem osiągniętym ze sprzedaży pierwszego z lokali (…). W rezultacie w ślad za Sądem I instancji należy stwierdzić, że w danym roku podatkowym rozliczeniu podlegać będą koszty wybudowania jedynie tego lokalu, który Skarżąca zdołała w tym roku sprzedać”.


Przyjmując stanowisko wyrażone w cytowanym wyroku NSA, uznać należy, w przypadku zbycia przez SK części Inwestycji i uzyskania w związku z tym przez Wnioskodawcę  w myśl art. 5 Ustawy CIT  przychodu z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej, że Wnioskodawca uprawniony będzie do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości wydatków na Inwestycję odpowiadających kosztom wytworzenia tego lokalu. W związku z treścią art. 5 Ustawy Cli, Wnioskodawca uprawniony będzie do rozpoznania przychodów i kosztów w stosunku do udziału w zyskach spółki osobowej.


Ad. 2. Wnioskodawca zobowiązany będzie do rozpoznania przychodu z tytułu udziału w zyskach SKA, w chwili faktycznego otrzymania dywidendy. Dywidenda otrzymana z SKA stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 4 ust 1 Nowelizacji: „w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce, z zastrzeżeniem art. 6, w tym z tytułu objęcia (nabycia) udziałów takiej spółki, przepisy ustaw wymienionych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r.”.


Należy przy tym zaznaczyć, że przepis ten nie znajdzie zastosowania w stosunku do spółki komandytowo-akcyjnej: (i) która powstała po dniu 12 grudnia 2013 r., a jej rok obrotowy rozpoczęty w trakcie roku 2013 nie skończył się w dniu 31 grudnia 2013 r. lub (ii) która dokonała zmiany roku obrotowego po dniu 12 grudnia 2013 r. W takim bowiem przypadku stosownie do art. 4 ust. 2 Nowelizacji „pierwszy rok podatkowy takiej spółki rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2014 r. i trwa do końca przyjętego roku obrotowego”. Celem ustawodawcy było zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej funkcjonujących do dnia 1 stycznia 2014 r. aż do momentu zakończenia przez spółkę bieżącego roku podatkowego i objęcia jej zakresem Ustawy CIT.


Dochody SKA i jej wspólników, zgodnie z postanowieniami art. 4 Nowelizacji, podlegać będą zatem zasadom opodatkowania obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2014 r. Oznacza to m.in., że do dochodów akcjonariusza wypracowanych przez SKA, w tym także z tytułu udziału SKA w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej, tj. spółki komandytowej, zastosowanie znajdą zasady wyrażone w interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr DD5/033/1/13/KSM/RD-122180/13 z dnia 25 listopada 2013 r. w zakresie opodatkowania dochodów niebędącego komplementariuszem akcjonariusza (Dz. Urz. MF z 2013 nr 46) a także wypracowane w uchwałach NSA z dnia 16 stycznia 2012 r. (II FPS 1/11) oraz z dnia 20 maja 2013 r. (II FPS 6/12).


Mając powyższe na uwadze, kwota przyznanej i wypłaconej dywidendy przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi niebędącemu komplementariuszem (osobie fizycznej, osobie prawnej) stanowić będzie przychód takiego akcjonariusza uzyskany z działalności gospodarczej. Przy określaniu daty uzyskania tego przychodu zastosowanie znajdą postanowienia art. 12 ust. 3e Ustawy CIT, zgodnie z którymi za datę uzyskania przychodu uważa się dzień otrzymania zapłaty (w tym przypadku dywidendy). Powyższe oznacza, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu w momencie fizycznego otrzymania dywidendy. Stanowisko takie znajduje również potwierdzenie w powołanej interpretacji ogólnej Ministra Finansów, w której stwierdzono, iż: „otrzymana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej od dochodów akcjonariusza zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym dywidenda taka została przez akcjonariusza otrzymana”.


Właścicielem budynku stanowiącego Inwestycję, dokonującym sprzedaży wchodzących w jej skład lokali i uzyskującym z tego tytułu przychody, będzie SK. Zgodnie z art. 5 Ustawy CIF, przychody te stanowić będą zgodnie z przypadającym udziałem w zyskach spółki osobowej przychody wspólników. Komandytariuszem SK po dokonanej restrukturyzacji będzie SKA. Jednocześnie jednak, w związku z regulacjami Nowelizacji, SKA nie będzie samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych aż do zakończenia jej roku obrotowego (podatkowego), rozpoczętego w trakcie 2013 r. Zrealizowane w tym okresie przychody z tytułu udziału w zyskach SK nie będą podlegały opodatkowaniu na poziomie SKA, a jednocześnie do czasu ich dystrybucji w formie dywidendy nie będą także podlegać opodatkowaniu u wspólnika niebędącego komplementariuszem, tj. Wnioskodawcy.


Ad. 3. Przy ustalaniu dochodu z tytułu udziału w zyskach SKA, Wnioskodawca nie będzie uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku SKA oraz udziału tej spółki w zyskach SK, wydatków na Inwestycję poniesionych przez SK.

Zasadniczo, w przypadku „kaskadowego” udziału wspólnika (będącego podatnikiem CIT) w zyskach spółek osobowych, tj. sytuacji, w której podatnik jest wspólnikiem spółki osobowej, która z kolei jest wspólnikiem innej spółki osobowej, podatnik obowiązany jest stosownie do treści art. 5 Ustawy CIT uwzględniając wysokość posiadanego udziału w zysku tych spółek osobowych uwzględnić w swoich rozliczeniach podatkowych odpowiednio przychody i koszty tych spółek.


Ze względu jednak na specyfikę opodatkowania dochodów akcjonariusza (nie będącego komplementariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej (do której dochodów oraz do dochodów jej wspólników zastosowanie znajdują regulacje Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2014 r.) zasada ta w ocenie Wnioskodawcy, ulega modyfikacji. Aczkolwiek brak jest jednoznacznych regulacji w tym zakresie, przychód z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej rozpoznany winien być przez akcjonariusza w kwocie „netto” stanowiącej równowartość otrzymanej dywidendy. Tym samym bez samodzielnego znaczenia podatkowego będzie wysokość przychodów i kosztów realizowanych przez spółkę komandytowo-akcyjną oraz spółkę osobową, w której ta pierwsza jest wspólnikiem. W rezultacie, Wnioskodawca rozpoznając przychód z tytułu otrzymanej dywidendy nie będzie mógł pomniejszyć go o koszty uzyskania przychodów związane z Inwestycją.


Jak wskazuje się w interpretacjach organów podatkowych oraz orzeczeniach sądów administracyjnych, akcjonariusz nie ma bowiem możliwości określania wysokości swojego dochodu poprzez różnicę między przychodami SKA a kosztami ich uzyskania, proporcjonalnie do jego udziału w zysku. W tej kwestii wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 grudnia 2009 r. (II FSK 1097/03), w którym stanął na stanowisku, że: „wysokość dochodu akcjonariusza z tytułu udziału w spółce, aczkolwiek w pewien sposób (poprzez powiązanie z zyskiem netto) jest powiązana z przychodami spółki i kosztami ich uzyskania nie musi być bowiem różnicą między tymi dwoma ostatnio wymienionymi wielkościami”. Z kolei w interpretacji z 5 lipca 2013 r. (IPPB1/415-431/13-2/ES) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że: „uwzględniając szczególny charakter akcjonariusza w spółce komandytowo akcyjnej dla celów obliczenia podstawy opodatkowania, przychodu tego (w wysokości otrzymanej dywidendy) nie pomniejsza się o koszty jego uzyskania, z uwagi na to, iż jak wskazano powyżej wszystkie koszty związane z działalnością gospodarczą spółki zostały już uwzględnione, przy obliczaniu dzielonego zysku spółki komandytowo-akcyjnej”. Analogiczne stanowisko zajmują również inne organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 5 marca 2014 r. (IPTPB2/415-502/12-7/14-S/KR) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 13 września 2013 r. (ILPBI/415-703/13-4/AP).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Dodatkowo, odnosząc się do opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego  w zakresie ustalenia przez spółkę komandytowo-akcyjną roku obrotowego, który nie zakończył się 31 grudnia 2013 r.  organ podatkowy podkreśla, że niniejsza interpretacja nie stanowi oceny, czy wymieniona we wniosku spółka komandytowo-akcyjna dopełniła wszelkich formalności przy ustalaniu roku obrotowego. Organ podatkowy przyjął bowiem, że spełnienie tych warunków stanowi element stanu faktycznego, tzn., że wskazana we wniosku spółka komandytowo-akcyjna skutecznie przyjęła rok obrotowy, który nie kończył się dnia 31 grudnia 2013 r.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj