Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1417/13-7/AP
z 11 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2013 r. (data wpływu 30 grudnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 28 marca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rocznego rozliczenia przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie klasyfikacji przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej i poza tą działalnością do odpowiedniego źródła przychodów, w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, w zakresie kosztów uzyskania przychodów, w zakresie rocznego rozliczenia przychodów oraz w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 11 marca 2014 r. nr ILPB1/415-1417/13-2/AP, ILPP1/443-2/14-2/AI Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem rozpatrzenia wniosku tylko w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1 (tj. w zakresie klasyfikacji przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej i poza tą działalnością do odpowiedniego źródła przychodów).

Wezwanie wysłano w dniu 11 marca 2014 r., skutecznie doręczono w dniu 18 marca 2014 r., natomiast w dniu 28 marca 2014 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Zainteresowany uzupełnił ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 25 marca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

I. Stan do 15 czerwca 2013 r. bez działalności gospodarczej.

Do czerwca 2013 r. Wnioskodawca uzyskiwał dochody z działalności artystycznej świadczonej osobiście oraz ze zbycia praw autorskich (art. 13 pkt 2, art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Były one opodatkowane w taki sam sposób: jako działalność wykonywana osobiście oraz z tytułu praw autorskich do rozliczenia w PIT- 37 za 2013 r.

II. Stan od 15 czerwca 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r. z działalnością gospodarczą bez VAT.

W czerwcu 2013 r. Wnioskodawca zarejestrował działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko w związku z zamiarem rozszerzenia źródeł przychodu pod nazwą (…) z zamiarem rozszerzenia dotychczasowej działalności artystycznej.

W zakresie jej przedmiotu funkcjonowania między innymi jest symbol PKWiU 90.01.Z.

Przychody równolegle opodatkowane zostały na 2 sposoby.

  • W ramach działalności gospodarczej.

Zawarto umowy z producentami koncertów oraz podmiotem będącym współorganizatorem różnych występów kabaretowych na organizację i występy.

Strony dyktujące warunki do ww. umów narzucały liczne warunki i klauzule między innymi o:

  • karach obciążających Wnioskodawcę za nienależyte jej wykonanie,
  • karach za niedopełnienia warunków stawianych przez głównego organizatora,
  • ponoszeniu przez Wnioskodawcę odpowiedzialności za wykonanie przedmiotu umowy.

W ramach działalności Wnioskodawca wystawiał rachunki uproszczone. Nie był podatnikiem VAT.

Odbiorcą usług Zainteresowanego był główny wykonawca koncertu. Wnioskodawca obciążał kosztem również współorganizatora koncertu za:

  1. organizację występów artystycznych innych artystów,
  2. organizację występów artystycznych zespołu, w którym Wnioskodawca uczestniczy osobiście,
  3. własne indywidualne występy koncertowe.

  • Jednocześnie Wnioskodawca funkcjonował jako osoba prywatna (poza działalnością gospodarczą).

Wnioskodawca funkcjonował jako osoba prywatna, dzieląc przychody, których nie mógł opodatkować w ramach działalności gospodarczej. Były to przychody z ze źródła art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu:

  1. przeniesienia autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych za koncerty na odbiorców usług Wnioskodawcy,
  2. wynagrodzenia z „A” z tytułu praw autorskich odtwarzania występów.

Przychód ze źródła art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w związku z brakiem przepisów wykonawczych regulujących tę kwestię) opodatkowywano do niedawna w trakcie roku stosując koszty uzyskania zgodnie z art. 22 ust. 9 powoływanej ustawy, odpowiednio w wysokości 50%. Logicznym jest, że do rozliczenia w rocznym zeznaniu w wysokości ustawowej. Czyli po przekroczeniu limitu ograniczenia z ustawy za rok jako 20% do opodatkowania wyższym podatkiem dochodowym w zeznaniu rocznym. Przez analogię do techniki łączenia rozliczenia dochodów łącznego opodatkowania w zeznaniu rocznym przychodów z wielu źródeł.

III. Stan obecny po 31 sierpnia 2013 r. z działalnością handlową.

Od 1 września 2013 r. działalność została rozszerzona o działalność handlową. W związku z czym powstało nowe źródło przychodów.

Wybrano, jako drugi podatek, rejestrację z VAT.

Zarejestrowano przychody z dodatkowych tytułów niezwiązanych z działalnością artystyczną: między innymi z tytułu posiadania sklepu firmowego asygnowanego imieniem i nazwiskiem Wnioskodawcy, w który obecnie inwestuje wiele czasu.

Od 1 września 2013 r. Zainteresowany dokonał rejestracji jako podatnik VAT czynny z tytułu prowadzonej działalności. W związku z powyższym wystawia faktury VAT za wykonywane usługi w ramach działalności gospodarczej oraz posiada przychody z działalności handlowej.

Dotychczas rozliczał się wspólnie z żoną w podatku dochodowym w PIT-37.

Wnioskodawca przedstawił tabelaryczne zestawienie poszczególnych stanów i przypisanie do nich przychodów z różnych źródeł.

Tabela - załącznik pdf - str. 7

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku (od czerwca 2013 r. ), złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze formy opodatkowania uzyskanych przychodów z tej działalności według stawki liniowej, tj. zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tej działalności.

Przychody z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych otrzymuje od osób prawnych i Stowarzyszenia, czyli:

  • od podmiotów prawa handlowego, tj. Spółki z o.o.,
  • od Stowarzyszenia autorów „A”.

W roku podatkowym 2013, za który ma być składane zeznanie, dochody Wnioskodawcy z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zanim otworzył działalność gospodarczą, były zawsze wypłacane za pośrednictwem płatnika i podlegały opodatkowaniu tylko według skali. Dochody z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych (art. 18 ww. ustawy) przez cały rok podatkowy również opodatkowane były według skali za pośrednictwem płatnika. Jedne i drugie miały źródło wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Wnioskodawca:

  • nie prowadził nigdy wcześniej działalności gospodarczej ani działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanej na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
  • nie ma obowiązku doliczać do swoich dochodów dochodów małoletnich dzieci,
  • nie prowadził wcześniej działalności gospodarczej, więc nie odlicza strat z tego źródła z lat ubiegłych.

Do czasu otwarcia działalności Wnioskodawca występował jako artysta. Od czasu otwarcia działalności znacznie poszerzył się zakres czynności i usług. Szczegółowy wykaz Wnioskodawca zamieszcza w części dotyczącej odpowiedzi na pytania w zakresie podatku VAT.

Wnioskodawca wskazał, że do Zainteresowanego dotarł komunikat wydany przez Resort Finansów pt. „Twórcy oraz ich kontrahenci nie muszą korygować PIT”, który niektóre wątpliwości wyjaśnia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowym jest w ciągu całego roku podział przychodów na:
    1. opodatkowane z tytułu praw autorskich tj. art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako osoba fizyczna - prywatna z funkcjonującymi odrębnymi pisemnymi umowami na prawa autorskie?
    2. pozostałe przychody rozliczane w ramach działalności gospodarczej, w której jest zarówno organizacja imprez artystycznych, jak i działalność handlowa?
  2. Czy nie ma przeciwwskazań, by do tej działalności gospodarczej według książki przychodów i rozchodów wybrać podatek liniowy (Wnioskodawca nie był zatrudniony od 2 lat na umowę o pracę i nie jest)?
  3. Czy koszty uzyskania przychodu do dochodów z praw autorskich uzyskanych w trakcie roku podatkowego mogą być stosowane w wysokości 50% i rozliczane ostatecznie w zeznaniu rocznym według ustawowego limitu 50% i 20% powyżej 85 528 zł?
  4. Czy mając działalność gospodarczą opodatkowaną według stawki liniowej od 25 czerwca 2013 r. do chwili obecnej prawidłowe będzie rozliczenie jej w PIT-36L, a pozostałych przychodów z tytułu praw autorskich i wcześniejszych umów zleceń sporządzając PIT-37?
  5. Czy mając stawkę liniową z działalności gospodarczej Wnioskodawca może rozliczyć łącznie z żoną przychody z tytułu art. 13 i 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w PIT-37?

Wnioskodawca wskazał, że pytania oznaczone nr 1 i 2 dotyczą stanu nr II - założenie działalności gospodarczej, tj.15-06-2013 r., do chwili obecnej.

Natomiast pytania oznaczone nr 3-6 obejmują stany nr I, II i III - cały rok podatkowy.

Tut. Organ wskazuje, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 4, tj. w zakresie rocznego rozliczenia przychodów.

Wniosek w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1 został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 27 marca 2014 r. nr ILPB1/415-1417/13-3/AP, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 2 został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 11 kwietnia 2014 r. nr ILPB1/415-1417/13-5/AP, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 3 został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 11 kwietnia 2014 r. nr ILPB1/415-1417/13-6/AP, natomiast w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 5 wniosek został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 11 kwietnia 2014 r. nr ILPB1/415-1417/13-8/AP.

Wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 4, dochody z działalności opodatkowanej według art. 30 ustawy muszą być rozliczone w formularzu PIT-36L.

Pozostałe dochody, np. z art. 13 i 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą być wykazane za dany rok podatkowy na odrębnym formularzu PIT-37 i opodatkowane według obowiązującej skali.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ww. ustawy rozróżnia się poszczególne źródła przychodów. Takimi źródłami są m.in.:

  • działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (pkt 7).

Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście odnosi się art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Ponadto w myśl art. 13 ust. 8 lit. a) powołanej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w sytuacji gdy dochody z działalności gospodarczej opodatkowuje według stawki liniowej, prawidłowe będzie jej rozliczenie na formularzu PIT-36L, natomiast pozostałych przychodów, tj. z praw autorskich i umów zleceń, na formularzu PIT-37.

W odniesieniu do powyższej kwestii tut. Organ zauważa, że - zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Jednocześnie wymaga podkreślenia, że dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b i 30e (art. 30c ust. 6 ww. ustawy).

Tut. Organ wskazuje, że w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10 (art. 41 ust. 4 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 14 stycznia 2014 r.).

Stosownie do treści art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Natomiast w myśl art. 45 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Jednakże - zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy - w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Z przytoczonych przepisów wynika, że dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowywanych tzw. podatkiem liniowym nie należy łączyć z dochodami z działalności wykonywanej osobiście oraz dochodami z praw majątkowych, które podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) nie łączy się dochodów opodatkowanych na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dochodami opodatkowanymi zgodnie z art. 27 ww. ustawy.

Tut. Organ zauważa, że dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. podatkiem liniowym Wnioskodawca winien wykazać w zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-36L, które jest przeznaczone dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast druk zeznania podatkowego PIT-37 ma zastosowanie dla podatników, którzy w roku podatkowym:

  1. wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. m.in. przychodów z działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia i o dzieło), przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych, itp.,
  2. nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
  3. nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów małoletnich dzieci,
  4. nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.

W treści wniosku Zainteresowany wskazał, że w roku podatkowym 2013, za który ma być składane zeznanie, dochody Wnioskodawcy z działalności wykonywanej osobiście były zawsze wypłacane za pośrednictwem płatnika i podlegały opodatkowaniu tylko według skali. Także dochody z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych przez cały rok podatkowy opodatkowane były według skali za pośrednictwem płatnika. Jedne i drugie miały źródło wyłącznie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto Wnioskodawca:

  • nie prowadził nigdy wcześniej działalności gospodarczej ani działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanej na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
  • nie ma obowiązku doliczać do swoich dochodów dochodów małoletnich dzieci,
  • nie prowadził wcześniej działalności gospodarczej, więc nie odlicza strat z tego źródła z lat ubiegłych.

Z powyższych informacji wynika, że w odniesieniu do Wnioskodawcy nie mają zastosowania przesłanki uniemożliwiające wypełnienie formularza PIT-37. Zatem Wnioskodawca winien wykazać uzyskiwane przez siebie dochody z działalności wykonywanej osobiście oraz z praw majątkowych na tymże formularzu.

Podsumowując, Wnioskodawca winien wykazać osiągnięte dochody (poniesione straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. podatkiem liniowym w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (straty podatkowej) w roku podatkowym składanym na formularzu PIT-36L. Natomiast dochody z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz z tytułu praw majątkowych winien wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym składanym na formularzu PIT-37.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie rocznego rozliczenia przychodów jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo tut. Organ zauważa, że we własnym stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, że: „(…) dochody z działalności opodatkowanej według art. 30 ustawy muszą być rozliczone w formularzu PIT-36L”. Z uwagi na treść wniosku, dotyczącą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tut. Organ zrozumiał, że Wnioskodawca omyłkowo odniósł się do art. 30 zamiast do art. 30c ww. ustawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj