Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1711/13/JD
z 18 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 16 grudnia 2013 r. (wpływ do tut. Biura 20 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na utworzenie portalu internetowego (wiążących się z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, w tym zależnych praw autorskich),
  • okresu amortyzacji

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2013 r. do tut. Organu wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na utworzenie portalu internetowego (wiążących się z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, w tym zależnych praw autorskich),
  • okresu amortyzacji.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest w trakcie tworzenia portalu internetowego, który będzie głównym źródłem przychodu. Wnioskodawca realizuje projekt pt. Stworzenie wirtualnego doradcy w zakresie kompleksowej opieki prawnej i biznesowej nad przedsiębiorcami. Spółka podpisała umowę na opracowanie baz danych w zakresie: prawo cywilne, prawo pracy, prawo gospodarcze, prawo administracyjne, prawo zamówień publicznych, postępowanie cywilne, regulacje prawne dot. wprowadzania produktów na rynek polski. Opracowanie baz danych polega, przede wszystkim, na opracowaniu koncepcji, co do zawartości każdego z modułów, przygotowanie zawartości każdego z modułów oraz udział w pracach wdrożeniowych. Wraz z przekazaniem powyższych modułów (baz danych) następuje przeniesienie autorskich praw majątkowych do wszystkich wykonanych na podstawie umowy opracowań (Dzieło), przy czym przeniesienie praw autorskich następuje bez dodatkowego wynagrodzenia. Zakłada się, że okres użytkowania baz danych i praw autorskich do tych baz danych będzie wynosił minimum 3 lata od daty zakończenia realizacji projektu tj. od maja 2014 r. Dodatkowo Spółka zawarła umowę dotyczącą wykonania serwisu internetowego, która obejmuje w szczególności opracowanie interaktywnych kreatorów dokumentów oraz budowę portalu od strony informatycznej. Również ta umowa przewiduje przeniesienie na Spółkę autorskich praw majątkowych do wykonanego dzieła. Podobnie jak w przypadku baz danych przewiduje się, że okres użytkowania przedmiotu praw autorskich będzie wynosił minimum 3 lata od daty zakończenia realizacji projektu tj. od maja 2014 r.

Spółka przewiduje też poniesienie wydatków na usługi translacyjne pozwalające na udostępnienie serwisu w dwóch wersjach językowych (język polski i język angielski). Usługi świadczone przez portal mają być skierowane do odbiorców w Polsce i poza jej granicami.

Zakłada się, że przychody z usług świadczonych przez portal internetowo będą uzyskiwane przez sprzedaż dostępu do treści zawartych w portalu. Użytkownik będzie mógł nabyć dostęp do całego serwisu lub wybranych modułów, przez wybrany okres czasu (np. jeden miesiąc, trzy miesiące, pół roku).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Skoro utworzenie portalu internetowego wiąże się z przeniesieniem autorskich praw majątkowych w tym zależnych praw autorskich, to czy poniesione wydatki powinny być zaliczone bezpośrednio do kosztów podatkowych, czy może wydatki powyższe należy zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych i ujmować w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne przez okres 24 miesięcy?

Zdaniem Wnioskodawcy, utworzenie portalu internetowego skutkuje powstaniem składnika majątku, jakim jest wartość niematerialna i prawna. Na Spółkę zostały przeniesione autorskie prawa majątkowe do wykonywanych opracowań. Powyższe opracowania, bazy będą użytkowane powyżej roku, a koszt nabycia tychże prac przekroczył kwotę 3500 zł.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; określana w dalszej części skrótem „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Jednocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Amortyzacji podlegają także wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 16b ust. 2 updop. Powyższy art. 16 ust. 1 i 2 updop zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Biorąc pod uwagę fakt, że:

  • utworzenie portalu internetowego wiąże się z przeniesieniem autorskich praw majątkowych oraz
  • stosownie do art. 16b ust. 1 pkt 4 updop, prawa autorskie, których okres użytkowania przekracza 1 rok są wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji,
  • poniesione przez Spółkę wydatki na ich nabycie winny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

W związku z powyższym należy przyjąć, że wszystkie poniesione na utworzenie portalu internetowego wydatki podlegają amortyzacji przez okres 24 miesięcy od dnia uruchomienia portalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; określana w dalszej części skrótem „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania źródła tego przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla ich osiągnięcia.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Jednocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Stosownie do art. 16b ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),
  7. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Amortyzacji podlegają także wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 16b ust. 2 updop. Art. 16 ust. 1 i 2 updop zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do art. 16m ust. 1 pkt 1 updop, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 16ł ust. 1-3, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych (licencje - sublicencje - na programy komputerowe oraz prawa autorskiego) nie może być krótszy niż 24 miesiące.

Ze stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca tworzy portal internetowy, który będzie głównym źródłem przychodu. Spółka podpisała umowę na opracowanie baz danych.

Opracowanie baz danych polega, przede wszystkim, na opracowaniu koncepcji, co do zawartości każdego z modułów, przygotowanie zawartości każdego z modułów oraz udział w pracach wdrożeniowych. Wraz z przekazaniem powyższych modułów (baz danych) następuje przeniesienie autorskich praw majątkowych do wszystkich wykonanych na podstawie umowy opracowań (Dzieło), przy czym przeniesienie praw autorskich następuje bez dodatkowego wynagrodzenia. Zakłada się, że okres użytkowania baz danych i praw autorskich do tych baz danych będzie wynosił minimum 3 lata od daty zakończenia realizacji projektu, tj. od maja 2014 r. Dodatkowo Spółka zawarła umowę dotyczącą wykonania serwisu internetowego, która obejmuje w szczególności opracowanie interaktywnych kreatorów dokumentów oraz budowę portalu od strony informatycznej. Również ta umowa przewiduje przeniesienie na Spółkę autorskich praw majątkowych do wykonanego dzieła. Podobnie jak w przypadku baz danych przewiduje się, że okres użytkowania przedmiotu praw autorskich będzie wynosił minimum 3 lata od daty zakończenia realizacji projektu tj. od maja 2014 r., a koszt utworzenia portalu przekroczy 3.500 zł.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, a także powołane wcześniej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że stosownie do przepisu art. 16b ust. 1 pkt 4 updop, nabyte prawa autorskie, których okres użytkowania przekracza 1 rok, wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, są wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji. Prawa te, stosownie do art. 16m ust. 1 pkt 1 updop, winny być amortyzowane w okresie nie krótszym niż 24 miesiące. Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj