Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-974/13-2/MC
z 26 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko — przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2013 r. (data wpływu 4 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód w związku z umorzeniem akcji objętych przez spółkę komandytową w SKA bez wynagrodzenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód w związku z umorzeniem akcji objętych przez spółkę komandytową w SKA bez wynagrodzenia.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki X. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa (dalej jako: „Spółka komandytowa”), który odpowiada wobec wierzycieli za zobowiązania Spółki komandytowej bez ograniczenia.


Wspólnikami natomiast których odpowiedzialność wobec wierzycieli Spółki komandytowej jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej są M.J.O, J.O oraz A.O.


Spółka komandytowa powstała z przekształcenia X. Marianna O i Wspólnicy Spółka Jawna z siedzibą w C. W spółce komandytowej powstałej z przekształcenia spółki jawnej, uczestniczą dotychczasowi wspólnicy spółki jawnej, tj. M.J.O, A.O i J.O, a spółka X. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została komplementariuszem.

Wnioskodawca zamierza nabyć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej jako: „SKA”). Akcje mogą zostać nabyte w drodze:

  1. aportu składników stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa;
  2. aportu innych składników niż zorganizowana część przedsiębiorstwa;

W przyszłości Wnioskodawca nie wyklucza umorzenia akcji objętych przez Spółkę komandytową w SKA. Umorzenie zostanie przeprowadzone bez wynagrodzenia, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm., dalej jako: „ksh”).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu/dochodu podatkowego w związku z umorzeniem akcji objętych przez Spółkę komandytową w SKA bez wynagrodzenia, na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. 2011 r, Nr 14, poz. 397, z późn. zm., dalej jako: „ustawa o CIT”)?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy umorzenie akcji nastąpi bez wynagrodzenia nie dojdzie do powstania dochodu do opodatkowania, ponieważ nie dojdzie do otrzymania żadnego przychodu przez Wnioskodawcę, który mógłby stanowić przychód dla celów podatku dochodowego.

Powyższe znajduje potwierdzenie przede wszystkim w treści art. 12 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów zalicza się wynagrodzenie podatnika otrzymane w wyniku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Z przytoczonej regulacji wynika, że w przypadku umorzenia akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa przychodem jest wynagrodzenie otrzymanie z tego tytułu przez akcjonariusza. Oznacza to, że w przypadku umorzenia dokonanego bez wynagrodzenia przychód podatkowy w ogóle nie powstanie.

Do podobnych wniosków prowadzi również wykładnia art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym to przepisem do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Stanowisko prezentowane przez Wnioskodawcę znajduje również potwierdzenie w interpretacjach udzielanych przez organy podatkowe. Tytułem przykładu można tutaj wskazać pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z dnia 27 czerwca 2007 r. (znak: 1437/ZDD/6/MF/423/28/2007) oraz pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 marca 2009 r. (znak: IBPBII/2/423-6/08/MW). W obu ww. interpretacjach przedstawiony został pogląd, iż w przypadku umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, należących do osoby prawnej, za podlegający opodatkowaniu przychód takiej osoby prawnej można uznać jedynie ewentualną nadwyżkę wynagrodzenia wypłaconego z tytułu umorzenia ponad kosztami objęcia umarzanych akcji. Odnosząc powyższe stwierdzenie do sytuacji Wnioskodawcy trzeba wskazać, że w jej przypadku tego rodzaju nadwyżka w ogóle nie wystąpi, a więc nie wystąpi też przychód w rozumieniu ustawy o CIT.

Co więcej, prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego w niniejszym wniosku znajduje potwierdzenie również w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2009 r. (znak: IPPB3/423-275/09-2/JB).

W uzupełnieniu dotychczasowych twierdzeń należy dodatkowo zaznaczyć, iż w ocenie Wnioskodawcy umorzenie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej jest zdarzeniem zupełnie neutralnym podatkowo. Trzeba bowiem pamiętać, że spółka komandytowo-akcyjna, jako spółka osobowa, nie jest odrębnym podatnikiem podatku dochodowego, natomiast jej przychody są odpowiednio przypisywane poszczególnym jej wspólnikom (w tym akcjonariuszom) i u nich opodatkowane. Oznacza to, że przypadku umorzenia akcji w takiej spółce ewentualne wynagrodzenie z tego tytułu nie jest otrzymywane przez podatnika od innego podatnika podatku dochodowego, tylko jest wypłacane z majątku spółki transparentnej podatkowo, a więc z kwot, które już podlegały u danego podatnika opodatkowaniu. Tego typu płatności nie sposób więc uznać za przychód w rozumieniu ustawy o CIT. Przyjęcie tezy przeciwnej prowadziłoby natomiast do podwójnego opodatkowania kwot wypłacanych z tytułu umorzenia (najpierw w momencie wypracowania stosownego zysku przez spółkę komandytowo akcyjną a następnie w momencie wypłaty tego zysku (lub jego części) akcjonariuszowi w związku z umorzeniem jego akcji).

Prezentowane przez Spółkę stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2004 r. (sygnatura akt FSK 594/04). W wyroku tym, dotyczącym opodatkowania wspólników spółki cywilnej, Sąd stwierdził wprost, że: „wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku podatkowym. Zobowiązanie występującego ze spółki wspólnika do uiszczenia podatku dochodowego od spłaty udziału w majątku spółki oznaczałoby opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego majątku”. Zasady opodatkowania wspólników spółki cywilnej są analogiczne do zasad opodatkowania wspólników spółki komandytowo-akcyjnej, dlatego też teza przywołanego orzeczenia w pełni odnosi się do sytuacji Spółki. Dodatkowym argumentem przemawiającym za przyjęciem poglądu, iż umorzenie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej jest zdarzeniem neutralnym podatkowo, jest fakt, iż neutralne podatkowo są aporty wnoszone do tych spółek. Jeżeli więc objęcie akcji tego rodzaju spółki w zamian za aport jest zdarzeniem obojętnym podatkowo, to tak samo obojętne podatkowo powinno być późniejsze umorzenie objętych w ten sposób akcji.

W podsumowaniu przeprowadzonych wyżej rozważań, trzeba stwierdzić, że niezależnie od tego, czy uznamy umorzenie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej za zdarzenie neutralne podatkowo, czy też nie, to i tak dobrowolne umorzenie tego rodzaju akcji, jeżeli zostanie ono dokonane bez wynagrodzenia, nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj