Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDD/6/MF/423/28/2007
z 27 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDD/6/MF/423/28/2007
Data
2007.06.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
nieruchomości
podatek dochodowy od osób fizycznych
spółka komandytowo-akcyjna
wkład


Pytanie podatnika
1.Czy wniesienie do spółki komandytowo – akcyjnej nieruchomości jako wkładu niepieniężnego (aportu) w zamian za akcje tej spółki powoduje powstanie u akcjonariusza przychodu objętego podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie obejmowania akcji?
2. Czy przychody akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji tej spółki objętych za aport są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a , art.216 § 1 i § 2 oraz art.236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawartego we wniosku z dnia 08.05.2007r za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pan akcjonariuszem spółki komandytowo – akcyjnej. Przedmiotem działalności spółki jest działalność deweloperska. Do spółki wnosi Pan swój wkład aportem stanowiącym nieruchomość, na której spółka wzniesie budynki mieszkalne wielorodzinne z lokalami mieszkalnymi na sprzedaż.

W swoim wniosku pyta Pan:

1. Czy wniesienie do spółki komandytowo – akcyjnej nieruchomości jako wkładu niepieniężnego (aportu) w zamian za akcje tej spółki powoduje powstanie u akcjonariusza przychodu objętego podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie obejmowania akcji?

2. Czy przychody akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji tej spółki objętych za aport są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Pana:

odnośnie pytania 1:

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. - Dz.U. z 2000r Nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części , przy czym- zgodnie z art.10 ust.2 pkt 2 - powyższego przepisu nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki środków obrotowych, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Nieruchomość może być wniesiona do spółki komandytowo – akcyjnej, albo jako środek trwały, albo jako środek obrotowy (towar). Wobec powyższego wniesienie nieruchomości jako aportu do spółki komandytowo – akcyjnej nie stanowi przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Wniesienie do spółki aportu nie stanowi również przychodów z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji ) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Spółka komandytowo – akcyjna nie jest spółką kapitałową i w związku z tym wspomniany przepis nie znajdzie zastosowania w przypadku objęcia akcji spółki komandytowo – akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny.

odnośnie pytania 2:

Zgodnie z art.359 § 1 w związku z art.126 § 1 ust.2 Kodeksu spółek handlowych akcje spółki komandytowo – akcyjnej mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi, w tym za zgodą akcjonariusza mogą być umarzane w drodze nabycia akcji przez spółkę (umorzenie dobrowolne). Nie ulega wątpliwości, iż dobrowolne umorzenie akcji w drodze ich nabycia przez spółkę stanowi dla akcjonariusza zwrot wniesionych przez niego do spółki wkładów.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej , do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Spółka komandytowo – akcyjna jest spółka osobową wobec czego art.21 ust.1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miał zastosowanie do akcjonariusza tej spółki, a przychody uzyskane w związku z dobrowolnym umorzeniem jego akcji będą wolne od podatku do wysokości wniesionych przez niego wkładów.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje.

odnośnie pytania 1:

Definicja zawarta w art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000r Kodeks spółek handlowych ( Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) określa, iż spółkami handlowymi są: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo – akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Natomiast w art.4 § 1 pkt 1 Ksh określenie „spółka osobowa” oznacza – spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo – akcyjną. Spółki te nie posiadają osobowości prawnej.

Zgodnie z art.147 § 1 Ksh komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Pojęcie wkładu stosuje się do spółki cywilnej oraz spółek osobowych. Wkłady niepieniężne określa się mianem aportu.

Dla celów podatku dochodowego w art.10 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r Nr 14, poz.176 z późn. zm.) zostały wymienione poszczególne źródła przychodów, które podlegają opodatkowaniu.

W myśl przepisu art.10 ust.1 pkt.8 lit.a w/w ustawy z zastrzeżeniem ust.2, źródłami przychodów są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, przy czym art.10 ust.1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia , który następuje w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Wobec powyższego wniesienie nieruchomości jako aportu do spółki komandytowo – akcyjnej nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych został zawarty przez ustawodawcę w art.17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniesienie nieruchomości do spółki nie stanowi przychodów z kapitałów pieniężnych. Art.17 ust.1 pkt 9 w/w ustawy określa, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zatem przepis art.17 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo – akcyjnej nie stanowi odpłatnego zbycia na zasadzie określonej w art.10 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powoduje powstania przychodów z kapitałów pieniężnych.

Mając zatem na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny jak również obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek podziela Pana stanowisko , iż wniesienie nieruchomości do spółki komandytowo – akcyjnej jako wkładu niepieniężnego nie powoduje powstania u akcjonariusza wnoszącego wkład przychodu podlegającego opodatkowaniu.

odnośnie pytania 2:

W odniesieniu do pytania, czy przychody akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji tej spółki objętych za aport są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych należy stwierdzić , iż w myśl art.359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r Kodeks spółek handlowych akcje mogą być umorzone, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę ( umorzenie dobrowolne ) lub bez zgody akcjonariusza ( umorzenie przymusowe ). Dobrowolne umorzenie akcji w drodze ich nabycia przez spółkę dla akcjonariusza stanowi zwrot wniesionych przez niego do spółki wkładów.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są, przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów w spółce osobowej lub wkładów w spółdzielni , do wysokości wniesionych tych udziałów lub wkładów .

Według art.4 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowo – akcyjna jest spółką osobową , tak więc przychody uzyskane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów wniesionych do spółki osobowej w świetle przepisów art.21 ust.1 pkt 50 w/w ustawy są wolne od podatku dochodowego do wysokości wniesionych przez akcjonariusza wkładów lub udziałów do spółki.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy prawa podatkowego – uznać należy za prawidłowe stanowisko przyjęte we wniosku tj. stwierdzenie, że przychody akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej uzyskane w wyniku dobrowolnego umorzenia jego akcji w drodze ich nabycia przez spółkę są wolne od podatku do wysokości wniesionego przez niego wkładu do tej spółki.

Powyższa interpretacja , w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj