Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-666/13-3/AG
z 14 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2013r. (data wpływu 14.08.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14.08.2013r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia przedsiębiorstwa.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


1) Sp. z o.o. w organizacji (dalej: “Spółka”) należy do między narodowej grupy A. International. W Polsce Grupa A. International prowadzi działalność m.in. poprzez spółkę C.-Poland, C. sp. z o.o. S.K.A. (dalej: „C.-Poland”).

2) C.-Poland prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie dostawy innowacyjnych technologii dla inżynierii środowiska i budownictwa, w tym aktywnych materiałów hydroizolacyjnych. Akcjonariuszem C.-Poland jest C. Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (dalej: „Fundusz”) działający na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 i o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. z 2004 r., nr 146 poz. 1546 ze zm.) .
Komplementariuszem C.-Poland jest C. sp. z o.o. (dalej: „C. sp. z o.o.). C.-Poland jest akcjonariuszem dwóch innych spółek Grupy A. International w Polsce: D., C. sp.
o.o. S.K.A. oraz C.S C. sp. z o.o. S.K.A. (dalej: „Spółki Zależne”).
C.- Poland jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „VAT”). Fundusz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

3) Spółka zawrze z C.- Poland umowę sprzedaży, na podstawie której Spółka dokona nabycia zorganizowanego zespołu składników majątkowych związanych z prowadzoną przez C. Poland działalnością gospodarczą, których przeniesienie będzie dopuszczalne prze obowiązujące przepisy prawa. W szczególności, w skład przedmiotu transakcji wejdą stanowiące funkcjonalną całość i służące prowadzeniu samodzielnej działalności gospodarczej następujące składniki majątkowe:

a) nieruchomości (zakład produkcyjny),

b) środki trwałe w postaci ruchomości, w tym pojazdy mechaniczne, urządzenia, oraz inne aktywa według stanu na dzień zawarcia umowy sprzedaży,

c) wartości niematerialne i prawne,

d) prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z kontrahentami,

e) prawa i obowiązki wynikające z umów najmu, dzierżawy i leasingu składników majątku związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa,

f) wierzytelności pieniężne (w tym z tytułu dostawy usług) według stanu na dzień umów sprzedaży,

g) inwestycje długoterminowe, w tym papiery wartościowe oraz krótkoterminowe, w tym środki pieniężne i inne aktywa pieniężne,

h) księgi i wszelkie dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej włącznie dokumentacją dotyczącą przedsiębiorstwa, danymi klienteli, cennikami, know-how, planami biznesowymi i wszelkimi innymi informacjami, które mogły by zostać uznane jako istoty w T. Poland Sp. z o.o. w organizacji (dalej: „Spółka”) należy do międzynarodowej Grupy A. International. W Polsce Grupa A. International prowadzi działalność m.in. poprzez spółkę C.-Poland, C. sp. z o.o. S.K.A. (dalej: „C.Po1and”), dla prowadzonej działalności (dalej: „Przedsiębiorstwo C.-Poland”).

4) Powyższy zespól składników majątkowych będzie stanowił przedsiębiorstwo na gruncie art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., nr, 16, poz. 93 ze zm).

5) W związku ze sprzedażą pracownicy C.-Poland zostaną przejęci przez Spółkę na mocy art.
23(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r., Kodeks Pracy (tj. Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.), w ramach tzw. przejścia zakładu pracy.

6) Spółka będzie kontynuowała działalność gospodarczą C.-Poland w tym samym zakresie, oferując ten sam asortyment produktów (usług) i wykorzystując nabyty od C.-Poland zorganizowany, kompletny i samodzielny zespół składników materialnych i niematerialnych przejęte umowy oraz pracowników i w konsekwencji będzie osiągać przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Do kontynuowania działalności C.-Poland nie będzie konieczne nabycie dodatkowych aktywów. W związku z tą transakcji C.-Poland zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przejętej przez Spółkę.

7) W związku z zawarciem umowy sprzedaży Spółka zobowiąże się do zapłaty na rzecz C. -Poland ceny nabycia (dalej: „Cena Nabycia”). Cena Nabycia przedmiotu transakcji uwzględniać będzie wartość rynkową Przedsiębiorstwa C.-Poland oraz długi funkcjonalnie związane działalnością C.-Poland, które zostaną przejęte na podstawie odrębnych umów. W konsekwencji, Spółka przejmie zobowiązania związane z działalnością C.-Poland, których przeniesienie będzie dopuszczalne przez obowiązujące przepisy prawa. Cena Nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland będzie wyższa niż wartość rynkowa składników majątkowych (pomniejszona o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą C.-Poland) wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa z dnia nabycia, tj. powstanie tzw. dodatnia wartość firmy.

8) Przedmiot transakcji nie będzie obejmował — jako nie związanych z podstawową działalności gospodarczą C.-Poland i nie wpływających na możliwość prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu Przedsiębiorstwa C.-Poland — akcji Spółek Zależnych.

9) Nabycie Przedsiębiorstwa C.-Poland będzie sfinansowane z własnych środków Spółki oraz - w zależności od potrzeb — środków otrzymanych od innych podmiotów z Grupy A International albo innych podmiotów na podstawie odrębnych umów dotyczących finansowania (w szczególności ze środków otrzymanych na podstawie umowy pożyczki, z tytułu emisji oprocentowanych obligacji dokonanej przez Spółkę).

10) Spółka planuje uregulować Cenę Nabycia na zasadach, jakie ustaliłyby pomiędzy sobą niezależne podmioty — Cena Nabycia zostanie ustalona w oparciu o wycenę wartości rynkowej Przedsiębiorstwa sporządzoną przez niezależnego eksperta.

11) Cena Nabycia zostanie uregulowana przez Spółkę w terminie wynikającym z umowy dotyczącej nabycia Przedsiębiorstwa, przy czym:

a) część Ceny Nabycia zostanie uregulowana przez Spółkę poprzez przelew środków pieniężnych na rachunek bankowy C.-Poland, a

h) część w wyniku potrącenia z wzajemną i wymagalną na dzień sprzedaży Przedsiębiorstwa wierzytelnością Spółki wobec C.-Poland (wierzytelność z tytułu nabycia przez C.-Poland obligacji wyemitowanych przez Spółkę – dalej: „Ob1igacje”).

12) Po sprzedaży Przedsiębiorstwa (równoznacznej z zakończeniem przez C.-Poland działalności prowadzonej w ramach tego Przedsiębiorstwa), C.-Poland może być zlikwidowana. W związku z likwidacją, majątek C.-Poland zostanie podzielony w taki sposób, że na rzec Funduszu zostaną przeniesione m.in. Obligacje niewykupione jeszcze przez Spółkę na moment likwidacji.

13) Niezależnie od powyższego, C.-Poland przekaże Funduszowi darowiznę w postaci części środków pieniężnych otrzymanych przez C.-Poland z tytułu sprzedaży Przedsiębiorstw; C.-Poland (dalej: „Środki Pieniężne”) oraz darowiznę w postaci części Obligacji Przeniesienie części Obligacji na podstawie umowy darowizny będzie związane restrukturyzacją prowadzoną wewnątrz Grupy A. International i będzie miało na celu m.in. realizację strategii gospodarczej przyjętej w ramach Grupy i zwiększenie efektywności zarządzania płynnością finansową wewnątrz Grupy.

14) Przedmiotem zawodowej działalności C.-Poland nie jest nabywanie i obrót obligacjami C.-Poland nie wykonuje również usług zarządczych w odniesieniu do emitenta Obligacji (Spółki). Co więcej, nabywanie obligacji nie jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej C.-Poland.



W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała we wniosku następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że Spółka będzie miała prawo zaliczyć Cenę Nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland do kosztów uzyskania przychodów?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że przedmiot transakcji opisane we wniosku stanowi przedsiębiorstwo na gruncie ustawy o CIT, a w konsekwencji wartość fumy powstała w wyniku nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland (której wartość początkowa stanowi dodatnią różnicę między Cena Nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa pomniejszona o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą C.-Poland będzie podlegała amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o CIT?

Stanowisko Wnioskodawcy.


Ad. 1)


Zdaniem Spółki, Spółka będzie miała prawo zaliczyć Cenę Nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland do kosztów uzyskania przychodów:


1) Zgodnie z ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze m. - dalej: ustawą o CIT)

a) Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust l - art. 15 ust 1,

b) Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na:

i) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów

ii) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym równie wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa łub jego zorganizowanych części,

iii) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych


- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. l6h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia art. 16 ust. 1 pkt 1.

2) Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego:

a) W zamian za nabycie Przedsiębiorstwa C.-Poland Spółka zobowiąże się do zapłaty na rzecz C.-Poland Ceny Nabycia.

b) Cena Nabycia zostanie uregulowana przez Spółkę w terminie wynikającym z umów dotyczącej nabycia Przedsiębiorstwa, przy czym:

i) Część Ceny Nabycia zostanie uregulowana przez Spółkę poprzez przelew środków pieniężnych na rachunek bankowy C.-Poland, a

ii) część w wyniku potrącenia z wzajemną i wymagalną na dzień sprzedaży Przedsiębiorstwa wierzytelnością Spółki wobec C.-Poland.

c) Nabycie Przedsiębiorstwa C.-Poland umożliwi Spółce prowadzenie działalności gospodarczej C.-Poland w tym samym zakresie, oferując ten sam asortymentu produktów (usług); w tym celu Spółka będzie wykorzystywać nabyty od C.-Poland zorganizowany, kompletny i samodzielny zespól składników materialnych i niematerialnych, przejęte umów oraz pracowników.

d) W konsekwencji Spółka, dzięki nabyciu Przedsiębiorstwa C.-Poland będzie osiągać przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

3) W konsekwencji, należy uznać, iż Cena Nabycia, którą Spółka zobowiąże się zapłacić z tytułu nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland, będzie poniesiona w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Oczywiście w części, w jakiej Cena Nabycia będzie odpowiadała wartości składników majątkowych stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wchodzących w skład Przedsiębiorstwa C.-Poland, kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tych składników majątkowych zgodnie z art. 16a-16m ustawy o CIT.
Należy również zauważyć, że Cena Nabycia nie została wymieniona w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

5) W konsekwencji, skoro:

a) Ceną Nabycia spełnia ogólną przesłankę zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów;

b) Cena Nabycia nie została wymieniona w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów;


- to należy uznać, że Spółka będzie miała prawo zaliczyć Cenę nabycia do kosztów uzyskania przychodów (o ile wydatek ten zostanie przez Spółkę faktycznie poniesiony, będzie miał charakter definitywny i zostanie właściwie udokumentowany). w momencie wynikającym z przepisów ustawy o CIT regulujących zasady potrącania kosztów w czasie (w szczególności poprzez odpisy amortyzacyjne).



Ad. 2)


Zdaniem Spółki, przedmiot transakcji opisanej we wniosku stanowi przedsiębiorstwo na gruncie ustawy o CIT a w konsekwencji wartość firmy powstała w wyniku nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland (której wartość początkowa stanowi dodatnią różnicę między Ceną Nabycia Przedsiębiorstw C.-Poland a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa pomniejszona o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalności gospodarczą C.-Poland) będzie podlegała amortyzacji zgodnie z art. 16b ust 2 pkt 2 lit a) ustawy o CIT.


1) Zgodnie z ustawą o CIT:

a) Ilekroć w ustawie jest mowa o składnikach majątkowych oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w nit 16g ust 3 — art. 4a pkt 2;

b) Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego — art. 4a pkt 3;

c) Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze m.in. kupna — art. 16b ust 2 pkt lit a);

d) Wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstw lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynków składników majątkowych wchodzących w skład kupionego przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki art. 16g ust. 2;

e) Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 161 ust. 1-3, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż:

1) od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich - 24 miesiące;

2) od licencji na wyświetlanie filmów oraz na emisję programów radiowych i telewizyjnych
- 24 miesiące;

3) od poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych - 12 miesięcy;

4) od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych - 60 miesięcy — art. 16m ust. 1.

2) Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

a) Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje ono w szczególności:

i) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione część (nazwa przedsiębiorstwa);

ii) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

iii) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

iv) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

v) koncesje, licencje i zezwolenia;

vi) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

vii) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

viii) tajemnice przedsiębiorstwa;
ix) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. - art. 55(1);

b) Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo przepisów szczególnych. art. 55(2).
Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego:

a) Spółka zawrze z C.-Poland umowę sprzedaży, na podstawie której Spółka dokona nabycia zorganizowanego zespołu składników majątkowych stanowiącego funkcjonalną całość i służącego prowadzeniu samodzielnej działalności gospodarczej, tj. Przedsiębiorstwu C.-Poland.

b) Nabycie Przedsiębiorstwa C.-Poland umożliwi Spółce prowadzenie samodzielne działalności gospodarczej. Do kontynuowania działalności C.-Poland nie będzie konieczne nabycie dodatkowych aktywów.

c) Przedmiot transakcji nie będzie obejmował jedynie akcji Spółek Zależnych gdyż nie są on związane z podstawową działalnością gospodarczą C.-Poland i nie wpływają na możliwość prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu Przedsiębiorstwa C.-Poland.

d) Zespół tych składników majątkowych będzie stanowił przedsiębiorstwo na gruncie art. 55(1) Kodeksu cywilnego.

4) W konsekwencji, należy uznać, że skoro przedmiot transakcji opisany we wniosku będzie stanowił przedsiębiorstwo na gruncie art. 55(1) Kodeksu cywilnego to jednocześnie będzie on stanowił przedsiębiorstwo na gruncie ustawy o CIT.

5) Zważywszy z kolei na to, że:

a) przedmiot transakcji (Przedsiębiorstwo C.-Poland) opisanej we wniosku stanowi przedsiębiorstwo na gruncie ustawy o CIT;

b) Cena Nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland będzie wyższa niż wartość rynkowa składników majątkowych (pomniejszona o przejęte długi funkcjonalnie związane i prowadzoną działalnością gospodarczą C.-Poland). Wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa z dnia nabycia, tj. powstanie tzw. dodatnia wartość firmy;

c) powyższa wartość firmy powstanie w wyniku nabycia przedsiębiorstwa w drodze kupna

- to należy uznać, iż w konsekwencji, wartość firmy powstała w wyniku nabycia Przedsiębiorstw C.-Poland będzie podlegała amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 lit.

a) ustawy o CIT.
Podsumowując, zdaniem Spółki, przedmiot transakcji opisanej we wniosku stanowi przedsiębiorstw na gruncie ustawy o CIT, a w konsekwencji wartość firmy powstała w wyniku nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland (której wartość początkowa stanowi dodatnią różnicę między Cew Nabycia Przedsiębiorstwa C.-Poland a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa pomniejszona o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą C.-Poland) będzie podlegała amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o CIT.
Powyższe stanowisko Spółki znajduje całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyk organów podatkowych, w szczególności:


- w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 20 grudnia 2012 roku, znak IPPB5/423- 983/12-2/DG, w której organ podatkowy — odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska podatnika — uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „wartość firmy będzie podlegała amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt u.p.d.o.p. ponieważ powstała ona w drodze kupna Przedsiębiorstwa w ramach transakcji stanowiącej jego odpłatne nabycie”;


- w interpretacji Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie dnia 7 lutego 2007 roku, znak 1472/ROP1/423-389/06/AJ, zgodnie z którym: „Jeśli dochodzi do nabycia przedsiębiorstwa w drodze jego kupna, nabywca upoważniony jest do amortyzowania z jednej strony wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z drugiej zaś strony - dodatniej wartości firmy, jeśli taka wystąpi. W myśl bowiem art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. a) u.p.d.o.p. amortyzacji podlega, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania wartość. firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna.”



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj