Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-544/13-4/JG
z 7 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 6 listopada 2013 r. (data wpływu 8 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce zależnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z 29 stycznia 2014 r. – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce zależnej.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka (dalej: Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka posiada 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka zależna), która jest również polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca objął w przeszłości 100% udziałów w Spółce zależnej w zamian za wkład pieniężny (gotówkowy).

Obecnie planowane jest dokonanie podziału Spółki zależnej. Podział zostanie przeprowadzony w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) poprzez przeniesienie części majątku Spółki zależnej (pod postacią zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do istniejącej spółki kapitałowej. Na skutek podziału Spółki zależnej każdy z podmiotów powstałych w wyniku podziału będzie dysponował majątkiem stanowiącym zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podział zostanie przeprowadzony bez obniżania kapitału zakładowego Spółki zależnej i sfinansowany z jej kapitałów własnych.

Po dokonaniu podziału Spółki zależnej, udziały Wnioskodawcy w tej spółce nie zostaną unicestwione, a w przyszłości Wnioskodawca będzie zainteresowany odpłatnym zbyciem (sprzedażą) udziałów w Spółce zależnej.

Wobec powyższego, Wnioskodawca jest zainteresowany potwierdzeniem sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce zależnej po dokonaniu jej planowanego podziału.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w momencie zbycia udziałów w Spółce zależnej Wnioskodawca rozpozna koszt ich nabycia w historycznej wartości wynikającej z umowy nabycia udziałów w Spółce zależnej?

Zdaniem Wnioskodawcy, ustalając dochód z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej (które to udziały nie zostały unicestwione w wyniku podziału) powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. b) w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w wysokości wydatków poniesionych na nabycie udziałów Spółki zależnej.

Poniżej Spółka przedstawia argumentację uzasadniającą jej stanowisko.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który należy stosować w sytuacji, gdy udziały (akcje) w spółce dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, jednakże wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e (który nie znajdzie zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym).

Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (który jednakowoż nie znajdzie zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym).

Niemniej jednak wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, w wysokości:

  1. ustalonej na podstawie art. 15 ust. 1k – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
  2. ustalonej zgodnie z pkt 8 – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny,
  3. wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z lit. a lub lit. b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca (akcjonariusza) wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

Odnosząc powołane powyżej uregulowania prawne do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, w szczególności zważywszy, że w związku z faktem, iż podział, jaki miał miejsce w Spółce zależnej nie wiązał się z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki (nie miało miejsce unicestwienie udziałów), należy stwierdzić, że z literalnego brzmienia ww. przepisów wynika, że dokonując odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej i ustalając dochód z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej Wnioskodawca powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości wydatków poniesionych na nabycie udziałów przez Spółkę zależną, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że ww. stanowisko znajduje poparcie w praktyce organów podatkowych, przykładowo:

  • w interpretacji indywidualnej z 9 czerwca 2011 r. sygn. IBPBII/2/423-9/11/AK Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał, że: „(...) Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż po podziale Spółki A Wnioskodawca zachował wszystkie udziały w Spółce A oraz otrzymał nowe udziały w Spółce B. Udziały w Spółce B otrzymał bez unicestwienia udziałów w Spółce A, a objęcie nowych udziałów w Spółce B nie wiązało się z żadnymi wydatkami po jego stronie. W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż w przypadku opłatnego zbycia udziałów w Spółce A, koszty uzyskania przychodów należy ustalić: w przypadku udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop, w przypadku udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o pdop (objęcie udziałów po 01 stycznia 2001 r.) oraz na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8a ustawy o pdop (objęcie udziałów przed 01 stycznia 2001 r.)”;
  • natomiast w interpretacji indywidualnej z 27 czerwca 2012 r. sygn. IBPBI/2/423-327/12/JD Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyraził pogląd, że: ,,(...) W wyniku połączenia, Spółka jako następca prawny Spółki przejmowanej stanie się właścicielem znaczącego pakietu udziałów w innej spółce kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: Spółka dzielona). Udziały te należą obecnie do Spółki przejmowanej, która nabyła je w drodze kupna. W przyszłości możliwe jest odpłatne zbycie udziałów Spółki dzielonej przez Spółkę (...). W związku ze zbyciem przez Wnioskodawcę udziałów w spółce dzielonej, Spółce będzie przysługiwało prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu osiągniętego w związku z zaistnieniem tego zdarzenia. Podstawą dla takiego przyjęcia będzie, powołany wcześniej art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop. Odpłatne zbycie przez Spółkę udziałów o jakich mowa we wniosku będzie skutkowało możliwością rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków poniesionych na ich nabycie przez spółkę przejmowaną. Wnioskodawca wstąpi bowiem we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej na podstawie art. 93 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej”.

Podsumowując, w świetle przedstawionych powyżej argumentów, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej, które zostały objęte w zamian za wkład pieniężny będzie mu przysługiwać prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości wydatków poniesionych na ich nabycie przez Spółkę zależną w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedstawiony powyżej opis zdarzenia przyszłego, pytanie podatkowe oraz stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego zostały ostatecznie określone w piśmie uzupełniającym z 29 stycznia 2014 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

O możliwości obciążenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatkami ponoszonymi przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych decydują przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, w wysokości:

  1. ustalonej na podstawie art. 15 ust. 1k – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
  2. ustalonej zgodnie z pkt 8 – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny,
  3. wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z lit. a lub b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

W myśl powyższej regulacji, wydatki poniesione przez wspólnika spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach stanowią koszt uzyskania przychodu z opłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, w wysokości ustalonej zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. a, b lub c ustawy. Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. a, b lub c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się w zależności od sposobu objęcia udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej. I tak, gdy udziały (akcje) zostały objęte za wkład niepieniężny lub pieniężny, zastosowanie będzie miał odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. a lub b.

Jednocześnie w art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c ustawodawca wskazał sposób ustalania wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej zaliczanych do kosztów podatkowych w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, odnosząc się do proporcji, w jakiej pozostaje wartość nominalna unicestwionych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej tych udziałów (akcji) przed podziałem. Ponadto stwierdzono, że pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

Wnioskodawca w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego wskazał, że udziały w Spółce zależnej, w stosunku do której planowany jest podział w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, objął w zamian za wkład pieniężny (gotówkowy).

Na skutek podziału Spółki zależnej każdy z podmiotów powstałych w wyniku podziału będzie dysponował majątkiem stanowiącym zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podział zostanie przeprowadzony bez obniżania kapitału zakładowego Spółki zależnej i sfinansowany z jej kapitałów własnych.

Po dokonaniu podziału Spółki zależnej, udziały Wnioskodawcy w tej spółce nie zostaną unicestwione, a w przyszłości Wnioskodawca będzie zainteresowany odpłatnym zbyciem (sprzedażą) udziałów w Spółce zależnej.

Odnosząc zatem powołane powyżej regulacje podatkowe do kwestii ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej, należy stwierdzić, że zastosowanie w analizowanej sprawie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. b w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W tym stanie rzeczy stanowisko Wnioskodawcy uznać należało za prawidłowe.

Końcowo tut. Organ pragnie dodać, że za właściwe uznane zostało stwierdzenie Wnioskodawcy zawarte we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego (akapit 1, str. 4/6 druku ORD-IN), iż: „ustalając dochód z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej (które to udziały nie zostały unicestwione w wyniku podziału) powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. b) w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w wysokości wydatków poniesionych na nabycie udziałów Spółki zależnej”. Tym samym, stwierdzenie Wnioskodawcy (str. 5/6 druku ORD-IN), że ustalając dochód z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej Wnioskodawca powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości wydatków poniesionych na nabycie udziałów przez Spółkę zależną, zamiast w Spółce zależnej – uznano za omyłkę pisarską.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj