Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-391/13-2/JG
z 22 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest podmiotem wchodzącym w skład globalnej Grupy Kapitałowej (dalej: „Grupa ”). Spółka prowadzi w Polsce działalność obejmującą przede wszystkim produkcję autobusów, produkcję maszyn budowlanych, dystrybucję i serwis samochodów ciężarowych oraz części zamiennych. Jednocześnie Spółka realizuje szereg funkcji wspierających dla spółek z Grupy , w tym przede wszystkim świadczy usługi księgowe, kadrowe (HR), logistyczne, informatyczne (IT).

Z uwagi na szereg obszarów działalności realizowanych w Spółce, Spółka zatrudnia w Polsce ok. 3 tysięcy osób.

Elementem misji Grupy jest m.in. praca z energią, pasją i szacunkiem dla człowieka. Te działania mają przełożyć się na sprzyjające rozwojowi środowisko pracy w Spółce. Podejmowane działania w tym zakresie są stale dostrzegane i doceniane przez pracowników Spółki, czego dowodem jest m.in. uzyskanie przez Spółkę już po raz czwarty z rzędu prestiżowego tytułu (...).

Jednocześnie, Spółka przywiązuje szczególną wagę do efektywnego współdziałania swoich pracowników w zespole. Podyktowane jest to międzynarodowym charakterem Grupy , jak również częstymi interakcjami pomiędzy poszczególnymi zespołami działającymi w ramach Spółki.

Jednym z istotnych narzędzi do realizacji powyższej polityki Spółki jest organizacja spotkań o charakterze informacyjnym, integracyjnym oraz konferencyjno-szkoleniowym dla pracowników Spółki. Spotkania te są organizowane w różnych formach - zarówno jako oficjalne spotkania dla szerokiego grona pracowników, jak również w ramach mniejszych grup - poszczególnych zespołów lub dywizji.

W zależności od charakteru spotkań, główny nacisk podczas ich organizacji może być kładziony na różne aspekty - w tym m.in. na:

  • informowanie pracowników o bieżącej sytuacji, zmianach, wynikach oraz planach Spółki, poszczególnych dywizji lub zespołów,
  • wspólne obchody ważnych dla Spółki wydarzeń lub tradycyjnie celebrowanych w Polsce świąt (np. Świąt Bożego Narodzenia),
  • szkolenie oraz wymianę doświadczeń,
  • integrację poszczególnych pracowników i zespołów oraz stałe polepszanie atmosfery pracy w Spółce.

Koszty organizacji powyższych spotkań finansowane są z bieżących środków finansowych Spółki. W szczególności, Spółka nie finansuje ich z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W świetle powyższego stanu faktycznego, Spółka zainteresowana jest ustaleniem konsekwencji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, związanych z ponoszonymi przez nią wydatkami na organizację powyższych spotkań (dalej: „Wydatki”).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka uprawniona jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją spotkań przedstawionych we wniosku?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest ona uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją spotkań przedstawionych we wniosku.

Poniżej Spółka przedstawia uzasadnienie swojego stanowiska.

1. Warunki zaliczania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza generalną zasadę dotyczącą zaliczania ponoszonych przez podatników wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z tym przepisem: „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”.

Z kolei art. 16 ust. 1 ww. ustawy wprowadza tzw. negatywny katalog kosztów, które pomimo spełnienia warunku opisanego w art. 15 ust. 1 ustawy, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższych przepisów, aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów konieczne jest, aby:

  1. spełniał warunek wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz
  2. nie był wymieniony wśród wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 tej ustawy.

W opinii Spółki, ponoszone przez nią wydatki na organizację spotkań opisanych w stanie faktycznym spełniają oba warunki umożliwiające zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów.

Ad. a)

Zgodnie z zacytowanym na wstępie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatek zaliczany do kosztów uzyskania przychodów powinien wykazywać bezpośredni lub pośredni związek z przychodami Spółki. W szczególności powinien on zostać poniesiony w celu:

  • osiągnięcia przychodów lub
  • zachowania przychodów, lub
  • zabezpieczenia źródła przychodów.

Zdaniem Spółki, ponoszone przez nią przedmiotowe wydatki niewątpliwie wykazują ścisły związek z osiąganymi przez nią przychodami, jak również służą zachowaniu oraz zabezpieczeniu źródeł przychodów.

Z punktu widzenia Spółki, organizowane przez nią spotkania spełniają szereg funkcji wpływających na jej zdolność do generowania przychodów.

Integracja pracowników, zespołów i dywizji.

Jak wspomniano, Spółka zatrudnia w Polsce ok. 3 tys. osób. Wynika to ze skali działań oraz funkcji biznesowych realizowanych przez Spółkę w ramach Grupy.

W konsekwencji, w ramach Spółki funkcjonuje wiele dywizji oraz zespołów, których sprawna interakcja oraz współpraca jest jednym z warunków biznesowego sukcesu Spółki oraz Grupy.

Jednocześnie, część z funkcji wspierających, w tym przede wszystkim świadczone przez Spółkę usługi księgowe, kadrowe (HR) oraz informatyczne (IT), oparte są w głównej mierze na kapitale ludzkim.

Efektywne zarządzanie ludźmi wymaga w tym zakresie m.in. zapewnienia efektywnego współdziałania pracowników w ramach ich zespołów, jak również poszczególnych zespołów czy też dywizji w ramach całej Spółki. Przy tym, niezmiernie ważnym elementem, wynikającym wprost z misji Spółki jest praca z szacunkiem dla człowieka, a więc m.in. szacunkiem wobec współpracowników.

Zdaniem Spółki, podstawą wzajemnego szacunku pomiędzy jej pracownikami powinna być nie tylko relacja służbowa oraz interakcja w ramach wykonywanych obowiązków pracowniczych, ale również możliwość wzajemnego poznania się, zintegrowania oraz ułożenia wzajemnych relacji podczas organizowanych przez Spółkę spotkań opisanych we wniosku.

Ujawnienie potencjału pracowników.

W ramach opisanych spotkań, organizowane są również takie, w których jednym z elementów programu jest zespołowa realizacja zadań.

Zdaniem Spółki, możliwość wzajemnego sprawdzenia się i wykazania w nietypowych dla codziennej pracy sytuacjach pozwala dostrzec silne strony poszczególnych pracowników, w szczególności tych, którzy w ramach zajmowanego stanowiska mogą nie mieć możliwości ujawnienia całego swojego potencjału.

Przeniesienie na grunt codziennej pracy pożądanych zachowań oraz ujawnionych w ramach opisanych spotkań cech indywidualnych poszczególnych pracowników pozwala na efektywniejszy podział obowiązków oraz lepszą organizację pracy.

Dbanie o zdrowie pracowników.

Niejednokrotnie, w ramach opisanych we wniosku spotkań organizowane są konkurencje sportowe dla pracowników Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, ten aspekt organizowanych spotkań również przekłada się pośrednio na zdolność Spółki do generowania przychodów. Promowanie wśród pracowników sportowego trybu życia przyczynia się do ich lepszej kondycji fizycznej, a co za tym idzie lepszego zdrowia, niższej absencji, a w konsekwencji wyższej wydajności w pracy.

Motywacja do pracy oraz identyfikacja ze Spółką.

Zdaniem Spółki, nie bez znaczenia jest również wpływ organizowanych przez nią spotkań na zwiększenie motywacji do pracy oraz identyfikacji ze Spółką.

Postrzeganie Wnioskodawcy, jako Spółki, która dba o swoich pracowników, stwarzając im okazje do lepszego poznania się i zintegrowania, czy też rozwoju w ramach organizowanych spotkań i konferencji wewnętrznych wpływa pozytywnie na wskaźniki retencji zespołów. Przekłada się to na pozytywną ocenę Spółki jako pracodawcy wśród istniejących oraz potencjalnych pracowników, czego dowodem jest prestiżowa nagroda zdobywana przez Spółkę czwarty rok z rzędu w rankingu (...).

W konsekwencji, efektem podejmowanych przez Spółkę działań jest obniżenie kosztów związanych z rekrutacją nowych oraz utrzymaniem istniejących pracowników. Poprawia to również atmosferę i motywację do pracy.

Polityka informacyjna Spółki.

Praca w dużej, międzynarodowej organizacji w wielu przypadkach może rodzić ryzyko poczucia braku wpływu na rozwój i działalność Spółki, jak również braku świadomości bieżącej sytuacji oraz celów, do których dąży Spółka. Ten brak zrozumienia i poznania organizacji, w której na co dzień funkcjonują poszczególni pracownicy, może przełożyć się na nieefektywność pracy lub być źródłem frustracji i wypalenia zawodowego.

Dlatego tak ważne w dzisiejszych realiach jest zagwarantowanie sprawnej wewnętrznej komunikacji w ramach organizacji - zarówno w skali całej Spółki, jak również jej dywizji, czy też zespołów. Realizacji tego celu mają służyć między innymi te spotkania opisane we wniosku, w ramach których przedstawiane są pracownikom informacje na tematy związane z obecną sytuacją oraz planami Spółki oraz Grupy , jak również omawiane są bieżące kwestie związane z funkcjonowaniem Spółki, czy też poszczególnych zespołów.

Spółka wychodzi z założenia, że działania te niewątpliwie przekładają się na zwiększenie efektywności, motywacji do pracy, jak również zapobiegają negatywnym zjawiskom, wspomnianym na wstępie tej części argumentacji Spółki. Powyższe przekłada się na zdolność Spółki jako sprawnie działającej organizacji do generowania przychodów.

Podsumowując, wykazane przez Spółkę powyżej oczekiwane korzyści związane z organizacją przedmiotowych spotkań, przekładają się niewątpliwie na jej zdolność do generowania przychodów. W konsekwencji, ponoszone wydatki na ich organizację spełniają podstawowy warunek umożliwiający zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów.

Ad. b)

W zakresie spełnienia drugiego warunku koniecznego do uznania danych wydatków za koszty uzyskania przychodów niezbędne jest, aby dany wydatek nie był wymieniony w tzw. negatywnym katalogu kosztów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na organizację spotkań opisanych we wniosku, nie spełniają kryteriów żadnego z wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, iż ponoszone przez nią wydatki związane z organizacją spotkań opisanych we wniosku spełniają wszystkie warunki przewidziane ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, niezbędne do tego, aby można było je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

2. Praktyka interpretacyjna.

Zdaniem Spółki, prawidłowość jej stanowiska potwierdza również znana jej dotychczasowa praktyka Ministra Finansów prezentowana w interpretacjach indywidualnych wydanych dla innych podatników. Przykładowo:

  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 stycznia 2012 r. (sygn. ILPB3/423-505/11-2/JG), wskazano, iż: „Ponoszenie wydatków na organizację zarówno szkoleń, jak i spotkań integracyjnych stanowi inwestycję Spółki w rozwój zasobów ludzkich i prowadzi do uzyskania spodziewanego efektu w postaci wzrostu efektywności pracy pracowników, a w konsekwencji wzrostu przychodów Spółki. Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych uregulowań prawnych, wydatki na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym oraz integracyjnym, w którym uczestniczą pracownicy Spółki, sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”;
  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 stycznia 2012 r. (sygn. ILPB3/423-505/11-4/JG), uznano, iż: „Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych uregulowań prawnych, wydatki na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym oraz integracyjnym, w którym uczestniczą pracownicy Spółki i obecny jest dodatkowo element rozrywkowy w postaci występu artystycznego oraz gier i zabaw urozmaicających program spotkania, sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”;
  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 czerwca 2011 r. (sygn. ILPB3/423-262/10-6/AP), wskazano, iż: „Zorganizowanie dla pracowników spotkań wigilijnych prowadzi do wytworzenia dobrej atmosfery w miejscu pracy oraz sprzyja osiągnięciu wewnętrznej integracji zespołów pracowników, a także poprawy ich relacji względem Spółki. Efektem tego jest wysoki poziom organizacji pracy oraz efektywność pracowników Spółki, które przekładają się na uzyskiwane przez Nią przychody. W świetle powyższego, wydatki poniesione przez Spółkę w związku z organizacją imprezy wigilijnej dla pracowników, pokrywane ze środków obrotowych Spółki, mogą stanowić w całości koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania oraz, stosownie do omawianego art. 15 ww. ustawy, racjonalności dla osiągnięcia przychodu”;
  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 września 2012 r. (sygn. IPPB5/423-495/12-4/JC), uznano, iż: „Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych uregulowań prawnych, wydatki na organizację spotkań szkoleniowo-integracyjnych z elementami zabawy/gry mającej na celu wytworzenie atmosfery sprzyjającej szkoleniu lub będącej elementem szkolenia, w których uczestniczą pracownicy Spółki: wynajem pomieszczeń, zakup usług gastronomicznych (wyżywienie, catering), noclegi, przejazdy, ubezpieczenie, koszty przygotowania materiałów szkoleniowych, koszty organizacji konkursów i zajęć przewidzianych programem (w tym drobne nagrody), sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, spełniające przedstawione powyżej kryteria, Spółka może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Zdaniem Spółki, zarówno przedstawiona przez nią argumentacja, jak również przytoczone fragmenty interpretacji indywidualnych jednoznacznie wskazują na prawidłowość prezentowanego przez nią stanowiska.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska w odniesieniu do ponoszonych przez nią wydatków na organizację spotkań opisanych we wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

W tym miejscu należy podkreślić, że koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ww. ustawy oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Zauważyć należy, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”. Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu.

W świetle powyższego, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. „koszty pracownicze”. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, ale mogą obejmować również inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników, np. takie jak w opisanej sprawie - dotyczące organizacji spotkań pracowniczych o charakterze informacyjnym, integracyjnym czy konferencyjno-szkoleniowym pod warunkiem, że są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością i w konsekwencji wpływają na osiąganie przez niego przychodów.

Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko takie wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W każdej sytuacji trzeba więc sprawdzić jaki jest cel organizowanego spotkania. Jeśli zorganizowanie spotkań pracowniczych o charakterze informacyjnym, integracyjnym czy konferencyjno-szkoleniowym ma na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników i motywacji do pracy, zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to ma miejsce zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełnione są warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wydatki na organizację takich spotkań mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Jak wynika z przedstawionych okoliczności sprawy, Wnioskodawca w związku z realizacją polityki Spółki, ponosi wydatki na organizację spotkań o charakterze informacyjnym, integracyjnym oraz konferencyjno-szkoleniowym dla pracowników Spółki. W zależności od charakteru spotkań, główny nacisk podczas ich organizacji może być kładziony na różne aspekty - w tym m.in. na:

  • informowanie pracowników o bieżącej sytuacji, zmianach, wynikach oraz planach Spółki, poszczególnych dywizji lub zespołów,
  • wspólne obchody ważnych dla Spółki wydarzeń lub tradycyjnie celebrowanych w Polsce świąt (np. Świąt Bożego Narodzenia),
  • szkolenie oraz wymianę doświadczeń,
  • integrację poszczególnych pracowników i zespołów oraz stałe polepszanie atmosfery pracy w Spółce.

Koszty organizacji powyższych spotkań finansowane są z bieżących środków finansowych.

Z punktu widzenia Spółki, organizowane przez nią spotkania spełniają szereg funkcji wpływających na jej zdolność do generowania przychodów. I tak, Wnioskodawca wskazał, że omawiane spotkania przyczyniają się do:

  • integracji pracowników, zespołów i dywizji poprzez wzajemne poznanie się i ułożenie wzajemnych relacji,
  • ujawnienia potencjału pracowników,
  • efektywniejszego podziału obowiązków oraz lepszej organizacji pracy,
  • poprawy atmosfery w pracy,
  • motywacji do pracy i identyfikacji ze Spółką,
  • zwiększenia efektywności, wydajności w pracy.

Mając zatem na uwadze powyższe, można uznać, że ponoszone przez Spółkę wydatki wpływają na osiągane przez nią przychody.

Podsumowując, wydatki na organizację spotkań o charakterze informacyjnym, integracyjnym oraz konferencyjno-szkoleniowym dla pracowników Spółki, sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy wskazać, że wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów (zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów), obciąża podatnika.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno też wynikać, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Ponadto, tut. Organ pragnie nadmienić, że pełna weryfikacja prawidłowości zaliczenia poszczególnych wydatków Wnioskodawcy do kosztów uzyskania przychodów może być dokonana jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa. Dokonując bowiem interpretacji indywidualnej organ podatkowy działający z upoważnienia Ministra Finansów przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).

Ustosunkowując się natomiast do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych wydanych przez organy podatkowe należy stwierdzić, że są one rozstrzygnięciami stanowiącymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj