Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP4/443-585/13/PK
z 2 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2013r. (data wpływu 30 sierpnia 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 listopada 2013r. (data wpływu 7 listopada 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przemieszczenie maszyn z jednostki macierzystej do oddziału – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przemieszczenie maszyn z jednostki macierzystej do oddziału. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 listopada 213r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut organu z dnia 30 października 2013r. znak: IBPP4/443-422/13/PK.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: „Oddział”) działa w Polsce jako Oddział angielskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednostka macierzysta jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej i posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Wielkiej Brytanii. Oddział został w Polsce zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług. Działalność Oddziału polegać będzie na produkcji elementów do urządzeń technicznych takich jak wagi tensometryczne, wciągarki pneumatyczne i elektryczne, suwnice, wciągarki transportu poziomego, urządzenia dźwigowe itp. W tym celu Oddział wynajął halę produkcyjną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w N. koło K.. W celu odpowiedniego wyposażenia zakładu Spółka macierzysta przekazała na rzecz Oddziału pięć maszyn sterowanych numerycznie (tokarki, frezarki). Maszyny są własnością jednostki macierzystej i wykorzystywane będą do produkcji prowadzonej w Polsce. Oddział nie wyklucza, że część maszyn dokupi samodzielnie. Produkcja realizowana będzie przez osoby zatrudnione przez Oddział (w związku z tym Oddział będzie również pełnić funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).

Oddział będzie zakupywał materiały do produkcji głównie z Polski (stal konstrukcyjna w postaci wałków, blach, kształtowników, formatki aluminiowe itp.). Część materiałów (aluminium) dostarczana będzie również bezpośrednio przez jednostkę macierzystą z Anglii. Docelowo dostawy materiałów z Anglii zostaną zastąpione importem z terytorium Ukrainy.

Proces produkcyjny polegać będzie na obróbce skrawaniem elementów metalowych na maszynach sterowanych numerycznie (tokarki, frezarki). Gotowe wyroby będą pakowane i przesyłane do jednostki macierzystej w Anglii. W jednostce macierzystej nastąpi składanie, malowanie, testowanie oraz wysyłka do klienta. Z terytorium Anglii gotowe wyroby będą sprzedawane przez jednostkę macierzystą do klientów końcowych (na całym świecie).

Niezależnie od czynności realizowanych bezpośrednio na rzecz jednostki macierzystej Oddział planuje świadczyć usługi na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych polegające na obróbce skrawaniem elementów metalowych na maszynach sterowanych numerycznie (tokarki, frezarki). Wszystkie maszyny dostarczone do Oddziału przez jednostkę macierzystą będą również służyły realizacji ww. usług. Docelowo Oddział ma również w swoich planach dystrybucję na Polskę i Europę.

Spółka będzie w posiadaniu dokumentów pozwalających na powiązanie dokonanej przez siebie dostawy wyrobów na rzecz jednostki macierzystej z finalną ich sprzedażą przez jednostkę macierzystą. Będzie również posiadać dowody pozwalające na powiązanie zakupów dokonanych w Polsce (towarów i usług) z produkcją wyrobów. Tym samym będzie w stanie wykazać związek pomiędzy zakupem towarów i usług a finalną sprzedażą wyrobów przez jednostkę macierzystą.

Jednostka macierzysta jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Anglii. Działalność jednostki macierzystej (sprzedaż wyrobów) podlega opodatkowaniu. Tym samym w odniesieniu do towarów i usług nabywanych w Polsce, w przypadku gdyby analogiczne towary i usługi nabywane były przez nią w Anglii, jednostce macierzystej przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego od ich zakupu.

W związku z powyższym zadano pytanie:

Czy przemieszczenie maszyn z terytorium Wielkiej Brytanii do Polski w celu ich wykorzystywania m.in. do świadczenia usług na rzecz polskich odbiorców stanowić będzie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Zdaniem Wnioskodawcy przemieszczenie maszyn produkcyjnych z terytorium Wielkiej Brytanii do Polski nie będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i będzie neutralne podatkowo.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Zgodnie jednak z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy VAT przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy towary mają być czasowo używane na terytorium kraju w celu świadczenia usług przez tego podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu.

Jak zaznaczono w opisie stanu faktycznego maszyny przekazane przez jednostkę macierzystą do Oddziału w Polsce wykorzystywane będą również do świadczenia usług (m.in. na rzecz podmiotów polskich) w zakresie obróbki skrawaniem. Z tego tytułu Oddział będzie wykazywał na terytorium Polski sprzedaż podlegającą opodatkowaniu. Tym samym nie zostaną spełnione przesłanki pozwalające na uznanie opisanego przesunięcia za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Z punktu widzenia przepisów Ustawy VAT będzie ono zatem dla Oddziału neutralne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Tutaj trzeba zwróci uwagę na art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT gdzie przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej WNT), o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Powyższe stosuje się pod warunkiem, że:

1.nabywcą towarów jest:

  1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
  2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a -z zastrzeżeniem art. 10;

2.dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Zaznaczyć należy, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów opodatkowaniu podatkiem VAT podlega czynność nabycia towarów. Należny podatek z tytułu obrotu rozliczany jest przez nabywcę towaru w państwie, do którego następuje dostawa towarów.

Na mocy art. 11 ust. 1 ustawy za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Trzeba tutaj zauważyć, że kwestie dotyczące funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).

W myśl art. 4 ust. 1 powołanej ustawy, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcą zagranicznym, jak stanowi art. 5 pkt 3 tej ustawy, jest osoba zagraniczna wykonującą działalność gospodarczą za granicą oraz obywatel polski wykonujący działalność gospodarczą za granicą.

Oddział został zdefiniowany w art. 5 pkt 4 tejże ustawy, jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

W świetle powołanych unormowań, podatnik zagraniczny, prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona przez niego działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

W konsekwencji oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Tym samym, czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych.

Tym samym przemieszczenie towarów ze Spółki macierzystej do oddziału w innym kraju członkowskim stanowi transakcję wewnątrzzakładową i winna być ona rozpatrywana na gruncie art. 11 ust. 1 ustawy.

Przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy towary mają być czasowo używane na terytorium kraju w celu świadczenia usług przez tego podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu (art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy).

Art. 11 ust. 1 ustawy rozszerza zakres transakcji uznawanych za WNT o przemieszczenie towarów własnych podatnika z kraju członkowskiego do Polski. Przy czym norma ta doznaje wielu ograniczeń, a jednym z nich jest przemieszczenie towarów w celu czasowego świadczenia usług na terytorium kraju. Zatem aby ocenić czy dochodzi do zastosowania ww. ograniczenia zasady ogólnej trzeba rozpatrzyć co należy rozumieć pod pojęciem „czasowo”.

Zgodnie z Małym Słownikiem Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994) przez „czasowy” należy rozumieć trwający przez pewien czas; okresowy; przemijający. Zatem aby nie uznać danego przemieszczenia towarów - wykorzystywanych do świadczenia usług - za WNT towary te winny być przemieszczone na pewien okres czasu, czyli wyodrębniony przedział czasowy, dla przemijającego użytku.

Należy zatem uznać, że z przemieszczeniem towarów w celu czasowego używania będziemy mieli do czynienia gdy podatnik zakłada używanie przemieszczonych towarów przez pewien określony czas (bez uwzględnienia przewidzianego okresu żywotności danego towaru) lub też do realizacji konkretnego zadania (projektu), dla którego nie przewidziano ram czasowych i co ważne przemieszczenie towarów do kraju winną się wiązać z zamiarem powrotnego przemieszczenia towarów z kraju po wykonaniu usług dla których przywieziono dane towary na terytorium kraju. A contrario, w przypadku przemieszczeni towarów mających być wykorzystanych do świadczenia usług przez nieokreślony czas lub bez celu zrealizowania konkretnego celu jak i bez zamiaru powrotnego wywozu towarów nie sposób uznać, że mamy do czynienia z przemieszczeniem towarów w celu czasowego używania.

Z wniosku nie wynika żeby przemieszczone do Polski tokarki i frezarki miały być używane czasowo do świadczenia usług. Co więcej z wniosku wynika, że Spółka macierzysta przekazała na rzecz oddziału maszyny w celu jego odpowiedniego wyposażenia. Inaczej mówiąc przemieszczone maszyny są (mają być) wykorzystane do prowadzenia regularnej i długofalowej działalności gospodarczej, a nie okresowego świadczenia usług. Zatem w sytuacji gdy brak jest znamion świadczących o zamiarze okresowego wykorzystania maszyn do świadczenia usług nie sposób uznać, że zachodzi okoliczność przewidziana w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy. W konsekwencji w tak przedstawionej sytuacji przemieszczenie to stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Niniejszą interpretacje wydaną na podstawie konkretnego opisu sytuacji w którym nie wykazano czasowego charakteru przemieszczenia przedmiotowych maszyn na terytorium kraju. Zmiana któregokolwiek z elementów przedstawionej sytuacji powoduje, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność.

Informuje się, że w zakresie pozostałych pytań wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj