Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP4/443-422/13/PK
z 2 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2013r. (data wpływu 30 sierpnia 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 listopada 2013r. (data wpływu 7 listopada 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości odliczenia i zwrotu podatku naliczonego przez oddział podmiotu zagranicznego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości odliczenia i zwrotu podatku naliczonego przez oddział podmiotu zagranicznego. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 listopada 213r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut organu z dnia 30 października 2013r. znak: IBPP4/443-422/13/PK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (pytanie 1) oraz zdarzenie przyszłe (pytanie 1 i 2):

Wnioskodawca (dalej: „Oddział”) działa w Polsce jako Oddział angielskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednostka macierzysta jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej i posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Wielkiej Brytanii. Oddział został w Polsce zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług. Działalność Oddziału polegać będzie na produkcji elementów do urządzeń technicznych takich jak wagi tensometryczne, wciągarki pneumatyczne i elektryczne, suwnice, wciągarki transportu poziomego, urządzenia dźwigowe itp. W tym celu Oddział wynajął halę produkcyjną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Niepołomicach koło Krakowa. W celu odpowiedniego wyposażenia zakładu Spółka macierzysta przekazała na rzecz Oddziału pięć maszyn sterowanych numerycznie (tokarki, frezarki). Maszyny są własnością jednostki macierzystej i wykorzystywane będą do produkcji prowadzonej w Polsce. Oddział nie wyklucza, że część maszyn dokupi samodzielnie. Produkcja realizowana będzie przez osoby zatrudnione przez Oddział (w związku z tym Oddział będzie również pełnić funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).

Oddział będzie zakupywał materiały do produkcji głównie z Polski (stal konstrukcyjna w postaci wałków, blach, kształtowników, formatki aluminiowe itp.). Część materiałów (aluminium) dostarczana będzie również bezpośrednio przez jednostkę macierzystą z Anglii. Docelowo dostawy materiałów z Anglii zostaną zastąpione importem z terytorium Ukrainy.

Proces produkcyjny polegać będzie na obróbce skrawaniem elementów metalowych na maszynach sterowanych numerycznie (tokarki, frezarki). Gotowe wyroby będą pakowane i przesyłane do jednostki macierzystej w Anglii. W jednostce macierzystej nastąpi składanie, malowanie, testowanie oraz wysyłka do klienta. Z terytorium Anglii gotowe wyroby będą sprzedawane przez jednostkę macierzystą do klientów końcowych (na całym świecie).

Niezależnie od czynności realizowanych bezpośrednio na rzecz jednostki macierzystej Oddział planuje świadczyć usługi na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych polegające na obróbce skrawaniem elementów metalowych na maszynach sterowanych numerycznie (tokarki, frezarki). Wszystkie maszyny dostarczone do Oddziału przez jednostkę macierzystą będą również służyły realizacji ww. usług. Docelowo Oddział ma również w swoich planach dystrybucję na Polskę i Europę.

Spółka będzie w posiadaniu dokumentów pozwalających na powiązanie dokonanej przez siebie dostawy wyrobów na rzecz jednostki macierzystej z finalną ich sprzedażą przez jednostkę macierzystą. Będzie również posiadać dowody pozwalające na powiązanie zakupów dokonanych w Polsce (towarów i usług) z produkcją wyrobów. Tym samym będzie w stanie wykazać związek pomiędzy zakupem towarów i usług a finalną sprzedażą wyrobów przez jednostkę macierzystą.

Jednostka macierzysta jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Anglii. Działalność jednostki macierzystej (sprzedaż wyrobów) podlega opodatkowaniu. Tym samym w odniesieniu do towarów i usług nabywanych w Polsce, w przypadku gdyby analogiczne towary i usługi nabywane były przez nią w Anglii, jednostce macierzystej przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego od ich zakupu.

W związku z powyższym zadano pytania:


  1. Czy i w jakim zakresie Oddziałowi przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego od zakupionych w Polsce towarów i usług?
  2. Kiedy i w jakich terminach Oddział może wystąpić o zwrot podatku?

Zdanie Wnioskodawcy:

Ad. 1

Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczania podatku naliczonego od zakupionych w Polsce towarów i usług, które wykorzystywane będą dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na to, czy dotyczyć one będą dostaw towarów i usług, które zrealizowane zostaną poza terytorium Polski, czy też na terytorium Polski. Wystarczającym zdaniem Oddziału warunkiem pozwalającym na odliczenie podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z ust. 8 pkt 1 Ustawy VAT [ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.)] jest aby wykonywał on również czynności opodatkowane (dostawa towarów lub świadczenie usług) na terytorium Polski. Przy czym nie jest istotne jaka będzie wysokość zadeklarowanego w Polsce podatku należnego i czy będzie on wartościowo odpowiadał kwocie podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług od polskich dostawców. Sam fakt świadczenia na terytorium Polski usług lub dostawy towarów będzie wystarczającą przesłanką pozwalającą na odliczenie całego podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług zakupionych w Polsce (z uwzględnieniem ograniczeń w zakresie odliczania podatku wynikających z odrębnych przepisów).

Jedną z naczelnych zasad podatku VAT jest zasada neutralności tego podatku. O ile zatem podatek naliczony wynikający z nabytych przez podatnika towarów i usług pozostaje w związku z czynnościami opodatkowanymi, podatnikowi przysługuje prawo do jego odliczenia (chyba, że prawo to zostało ograniczone przed ustawodawcę odrębnymi przepisami jak np. art. 88 ust. 1 Ustawy VAT).

Jak wynika z opisu stanu faktycznego niezależnie od wykonywania usług na rzecz jednostki macierzystej Oddział zamierza świadczyć na terytorium Polski usługi dla odbiorców krajowych. Zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 1 Ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei w świetle art. 15 ust. 2 Ustawy VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Kategorie podmiotów będących podatnikami określone zostały również w art. 17 Ustawy VAT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. usługobiorcą jest:
    • przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.


Zgodnie z art. 17 ust. 1a Ustawy VAT ww. przepis stosuje się również, w przypadku gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów, jeżeli usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nie uczestniczy w tych transakcjach.

Pojęcie stałego miejsca prowadzenia działalności zostało zdefiniowane w art. 11 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie art. 11 ust. 2 ww. rozporządzenia pojęcie „stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej” oznacza dowolne miejsce - inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, o którym mowa w art. 10 rozporządzenia - które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu świadczenie usług, które wykonuje. Jak wynika z opisu stanu faktycznego Oddział będzie prowadził działalność produkcyjną oraz usługową (w tym dla odbiorców krajowych) przy wykorzystaniu wynajętej hali produkcyjnej i maszyn sprowadzonych do Polski przez jednostkę macierzystą. Usługi (w tym na rzecz polskich odbiorców) wykonywane będą przez zatrudnionych przez Oddział pracowników. Majątek i infrastruktura techniczna, która będzie wykorzystywana do świadczenia usług na terytorium Polski będzie zatem bez wątpienia spełniać pojęcie „stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej”. To stałe miejsce działalności gospodarczej (zakład produkcyjny) wykorzystywane będzie m.in. do świadczenia usług obróbki skrawaniem na rzecz podmiotów polskich prowadzących działalności gospodarczą (a więc podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy VAT). Tym samym w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz polskich odbiorców Oddział zobowiązany będzie do opodatkowania tych transakcji polskim podatkiem VAT.

Prawo do odliczenia podatku jest kategorią obiektywną. Oceniać je należy przez pryzmat prowadzonej przez podatnika działalności i istnienia racjonalnego związku pomiędzy zakupem a sprzedażą podlegającą opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy VAT podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Aby możliwe było zatem odliczenie podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną poza terytorium Polski muszą być spełnione dwie przesłanki:

  • istnienie związku pomiędzy zakupami a czynnościami opodatkowanymi poza terytorium Polski;
  • brak ograniczeń w zakresie odliczania podatku naliczonego wynikających z odrębnych przepisów (podmiot dokonujący czynności dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju miałby prawo do odliczenia podatku, gdyby analogicznych czynności dokonywał w Polsce).

W orzecznictwie sądowym znaleźć można pogląd zgodnie z którym prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy VAT uzależnione jest dodatkowo od spełnienia trzeciej przesłanki tj. istnienia podatku należnego. W wyroku z dnia 17 lipca 2012r., sygn. I FSK1351/11 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że: „istotą omawianej regulacji jest prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu czynności określonych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT o podatek naliczony przy nabyciu (imporcie) towarów i usług związanych z wykonywaniem czynności nieopodatkowanych polskim podatkiem, bowiem wykonywanych poza terytorium kraju. Aby jednak odliczyć podatek naliczony wymieniony w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, musi zaistnieć podatek należny z tytułu czynności opodatkowanych wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, tj. odpłatnej dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, eksportu towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów”.

Stanowisko zgodnie z którym oddziałowi spółki zagranicznej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie usług i towarów zakupionych na terytorium Polski potwierdził ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 26 lutego 2013r., sygn. I FSK 493/12.

W świetle powyższych rozważań należy uznać, że Oddział uprawniony będzie do odliczania podatku naliczonego od nabytych na terytorium Polski usług i towarów zarówno wykorzystywanych w odniesieniu do czynności opodatkowanych na terytorium Polski, jak również w odniesieniu do czynności opodatkowanych (podatkiem od wartości dodanej) poza terytorium Polski. Jeśli w danym okresie rozliczeniowym Oddział nie wykaże sprzedaży opodatkowanej (w Polsce lub poza terytorium Polski), wówczas zgodnie z art. 86 ust. 19 Ustawy VAT może przenieść kwotę podatku naliczonego do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy w każdym przypadku może on wystąpić o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeśli w danym okresie rozliczeniowym wykaże podatek należny z tytułu sprzedaży towarów i usług na terytorium Polski. Termin zwrotu w tym przypadku wynosić będzie 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Ponadto zdaniem Oddziału w przypadku niewykazania w danym okresie rozliczeniowym sprzedaży (zarówno na terytorium Polski jak i poza nim) będzie mu przysługiwał zwrot podatku naliczonego na umotywowany wniosek w terminie 180 dni od złożenia deklaracji (art. 87 ust. 5a Ustawy VAT). W przypadku natomiast, jeśli w danym okresie rozliczeniowym Oddział (a konkretnie jednostka macierzysta Oddziału) wykaże jedynie sprzedaż towarów i usług poza terytorium Polski, wówczas Oddział uprawniony będzie do uzyskania zwrotu podatku naliczonego na umotywowany wniosek w terminie 60 dni od złożenia deklaracji (zgodnie z art. 87 ust. 5 Ustawy VAT).

Zasady zwrotu podatnikom nadwyżki podatku naliczonego nad należnym określa art. 87 Ustawy VAT. Zgodnie z art. 87 ust. 1 w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zgodnie z art. 87 ust. 2 Ustawy VAT zwrot różnicy podatku, co do zasady, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. W przypadku zatem wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów lub usług na terytorium Polski zastosowanie znajdzie ww. zasada zgodnie z którą nadwyżka podatku naliczonego nad należnym podlega zwrotowi w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji.

Ustawodawca przewidział również sytuacje, w których podatnikowi przysługuje prawo uzyskania zwrotu podatku naliczonego w sytuacji, gdy w ogóle w danym okresie rozliczeniowym nie wykazał sprzedaży opodatkowanej. Zgodnie z art. 87 ust. 5a Ustawy VAT w przypadku, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19.

Zdaniem Oddziału w sytuacji, gdyby w danym okresie rozliczeniowym ani on sam, ani jednostka macierzysta nie wykazała sprzedaży opodatkowanej (na terytorium Polski lub poza nim), wówczas zastosowanie znajdzie zasada określona w art. 87 ust. 5a Ustawy VAT. W tym miejscu należy podkreślić, że prawo do uzyskania zwrotu podatku naliczonego wynika z samego faktu prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu. Zwrot podatku naliczonego przysługuje więc również podatnikowi, który jeszcze w ogóle nie rozpoczął sprzedaży, o ile obiektywne przesłanki (profil prowadzonej działalności gospodarczej, rodzaj czynności jakie podatnik zamierza podjąć itp.) wskazuje na to, że w przyszłości wystąpią czynności podlegające opodatkowaniu. Podobne stanowisko zajmują również sądy administracyjne. Np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 sierpnia 2012 r., sygn. I FSK1639/11, który stwierdził: „Jeśli spółka jest w stanie udowodnić, że poniosła dane wydatki celem rozpoczęcia działalności opodatkowanej, nie musi dojść do wystawienia pierwszej faktury, by nabyła ona status podatnika podatku od towarów i usług uprawniający do obniżenia podatku należnego. [...]. Art. 87 ust. 5a u.p.t.u. należy interpretować w ten sposób, że podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego, również wówczas, gdy nie wykonał on w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 tej ustawy, ale poniesione wydatki związane były z prowadzoną działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 tej ustawy. Przy czym związek z prowadzoną działalności gospodarczą zachodzi także wtedy, kiedy podatnik poniósł wstępne wydatki inwestycyjne w celu uruchomienia tej działalności”.

Jak wyjaśniono w opisie stanu faktycznego Oddział zamierza prowadzić na terytorium Polski działalność gospodarczą z tytułu której będzie również wykazywać sprzedaż towarów i usług na terytorium Polski. Posiadana przez Oddział infrastruktura techniczna (zakład produkcyjny) wyraźnie wskazuje na zamiar wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Tym samym zdaniem Oddziału może on w przypadku braku sprzedaży (tak na terytorium Polski jak i poza nim) wystąpić o zwrot podatku w terminie 180 dni od złożenia deklaracji.

Osobnym przypadkiem będzie sytuacja, w której Oddział w danym okresie rozliczeniowym nie wykaże podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów i usług na terytorium kraju, jednak sprzedaż taką (poza terytorium kraju) wykaże jednostka macierzysta. W tym miejscu należy zaznaczyć, że z prawnego punktu widzenia jednostka macierzysta oraz Oddział stanowią jeden podmiot prawny. Tożsamość podmiotowa oddziału zagranicznego i przedsiębiorstwa zagranicznego wynika wprost z art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej zgodnie z którym, oddział stanowi wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

W jednym z ostatnio wydanych orzeczeń (wyrok z dnia 17 maja 2013 r., sygn. I SA/Lu 829/12) WSA w Lublinie stwierdził: Zdaniem Sądu, regulacja zawarta w przepisie art. 87 ust. 5 ustawy o VAT dotyczy podatników zarejestrowanych dla celów VAT na terytorium Polski, którzy prowadzą działalność gospodarczą i wykonują czynności opodatkowane poza terytorium kraju, nie będąc z tego tytułu opodatkowanymi w Polsce, a więc podatników niewykazujących sprzedaży opodatkowanej w Polsce. Jeżeli podatnicy ci dla celów prowadzonej za granicą działalności nabywają w Polsce towary lub usługi, lub też dokonują ich importu, w związku z czym występuje u nich z tego tytułu podatek naliczony, to właśnie ten przepis umożliwia im odliczenie tego podatku”.

W sytuacji zatem, jeśli w danym okresie rozliczeniowym jednostka macierzysta dokona sprzedaży (poza terytorium Polski) wyrobów wyprodukowanych z dostarczonych jej przez Oddział elementów zachodzić będą przesłanki do wystąpienia o zwrot podatku naliczonego na podstawie art. 87 ust. 5 Ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści tego przepisu wynika, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikowi;
  • prawo to przysługuje jedynie w zakresie w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona powyżej zasada daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w zakresie w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawodawca wyłączył zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu.

Natomiast w oparciu o regulacje zawarte w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Jednocześnie w odniesieniu do zastosowania przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 cyt. ustawy o VAT należy wskazać, że z treści regulacji tego przepisu wynika, iż podatnik podatku od towarów i usług, który dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, zachowuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, przy spełnieniu określonych warunków. Mianowicie konieczne jest, aby kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju. Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych nabyć, nabycia te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Kwestie dotyczące funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.). W myśl art. 4 ust. 1 powołanej ustawy, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Natomiast oddział zdefiniowany został w art. 5 pkt 4 tejże ustawy, jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. W oparciu o postanowienia zawarte w art. 86 ww. ustawy, oddział może wykonywać działalność wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

W świetle powołanych unormowań podmiot zagraniczny, prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada on możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

Potwierdza to również regulacja zawarta w art. 88 zdanie pierwsze ww. ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którą przedsiębiorca zagraniczny może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej, należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym mimo, iż na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Zatem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych (realizowanych na rzecz jednostki macierzystej).

Powyższe stanowisko jest zgodne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE w wyroku z dnia 23 marca 2006r. w sprawie C-210/04 wskazał, że stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym odrębnym do spółki, do której należy, nie może być uznany za podatnika ze względu na obciążenie go kosztami z tytułu świadczenia tych usług. W związku z powyższym Trybunał stwierdził, że oddział spółki będącej nierezydentem pozbawiony jest niezależności i stanowi jedynie część składową spółki. Zatem zarówno spółkę jak i jej oddział należy uznać za jednego i tego samego podatnika w rozumieniu art. 4 ust. 1 Szóstej Dyrektywy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem, podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z powyższego wynika, iż aby doszło do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

  1. świadczenie musi mieć charakter odpłatny,
  2. świadczenie musi być uznane za wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  3. świadczenie musi być wykonane na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  4. świadczenie nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest Oddziałem firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Oddział jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny. Oddział świadczy usługi na rzecz Jednostki Macierzystej jak też planuje prowadzić samodzielną działalność polegającą na świadczeniu usług podmiotom krajowym jak i zagranicznym.

Mając na uwadze cytowane przepisy oraz opisaną sytuację należy stwierdzić, że w odniesieniu do czynności wykonywanych na rzecz centrali nie zostanie spełniony warunek wymieniony w ww. pkt 3. Czynności wykonywane pomiędzy oddziałem przedsiębiorcy zagranicznego a firmą macierzystą nie są czynnościami wykonywanymi na rzecz innej osoby prawnej. Jak wywiedziono na wstępie czynności te są świadczone bowiem w ramach tej samej osoby prawnej.

Z uwagi na fakt, że czynności wykonywane przez Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce na rzecz firmy macierzystej z siedzibą w Wielkiej Brytanii nie są czynnościami wykonywanymi na rzecz innej osoby prawnej, lecz są czynnościami wykonywanymi w ramach jednego podmiotu, czynności te nie spełniają definicji świadczenia usług na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Reasumując należy stwierdzić, że Oddziałowi nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami w celu wykonania czynności na rzecz jednostki macierzystej.

Trzeba zauważyć, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 8 ustawy z tytułu nabywanych towarów i usług związanych z jego - jako oddziału - działalnością gospodarczą, która podlega opodatkowaniu w Polsce oraz poza terytorium kraju, a która byłaby - hipotetycznie opodatkowana w kraju gdyby miejsce świadczenia znajdowało się w kraju, ale tylko pod warunkiem posiadania dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Należy zauważyć, że zarówno regulacje unijne, jak i krajowe, stawiają te same warunki odnoszące się do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego. W art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347 s. 1 ze zm.), zawarto podstawową zasadę wspólnego systemu VAT, wiążącą prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystąpieniem czynności opodatkowanych. Natomiast art. 169 Dyrektywy zawiera zapis zobowiązujący państwa członkowskie do rozszerzenia zakresu prawa do odliczenia podatku, o którym mowa w art. 168, na niektóre przypadki zakupów związanych z czynnościami nieopodatkowanymi w danym kraju, ze względu na miejsce ich świadczenia i opodatkowania. Na mocy regulacji zawartej w punkcie a) artykułu 169 Dyrektywy, prawo do odliczenia podatku naliczonego w kraju zakupu zostało przyznane podatnikom również wtedy, gdy nabyte towary lub usługi na terytorium tego kraju wykorzystywane są do celów transakcji podatnika - związanych z działalnością gospodarczą - dokonywanych poza terytorium tego kraju, w którym podatek jest należny lub zapłacony, jeśli charakter tej działalności jest taki, że gdyby była ona wykonana na terytorium kraju zakupu, dawałaby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stwierdzić należy, że polski ustawodawca wydając uregulowania w tej materii (art. 86 ust. 1 i ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT) uwzględnił cel jaki przyświecał ustawodawcy unijnemu w regulacji zawartej zarówno w art. 168, jak i art. 169 lit. a) Dyrektywy. W kontekście powołanych powyżej przepisów wspólnotowych, warunki dotyczące skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawarte w polskiej ustawie VAT i usług w pełni odzwierciedlają zapisy art. 168 i 169 lit. a ww. Dyrektywy.

W świetle powyższego Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami na terytorium kraju w celu wykonania czynności na rzecz jednostki macierzystej, która we własnym imieniu dokonuje sprzedaży opodatkowanej na terytorium Wielkiej Brytania.

Odnosząc się do wyroków przywołanych przez Wnioskodawcę należy zauważyć, że wyrok o sygn. I FSK 493/12 odnosił się do sytuacji gdy oddział wykonywał usługi (naprawy gwarancyjne) na rzecz podmiotów trzecich. Jak wskazano w tym wyroku „okoliczności przedstawione we wniosku nie dotyczą bowiem świadczenia usług gwarancyjnych przez Oddział na rzecz Jednostki Macierzystej jako dwóch stron takiej transakcji, lecz wykonywania tych usług wobec podmiotów trzecich realizujących swoje uprawnienia z tytułu gwarancji wobec Jednostki Macierzystej”. W tym też kontekście sąd uznał, że oddziałowi spółki zagranicznej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie usług i towarów zakupionych na terytorium Polski.

W drugim z przywołanych wyroków (sygn. akt I FSK 1351/11) Wnioskodawca przytoczył zdanie, że „istotą omawianej regulacji jest prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu czynności określonych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT o podatek naliczony przy nabyciu (imporcie) towarów i usług związanych z wykonywaniem czynności nieopodatkowanych polskim podatkiem, bowiem wykonywanych poza terytorium kraju. Aby jednak odliczyć podatek naliczony wymieniony w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, musi zaistnieć podatek należny z tytułu czynności opodatkowanych wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, tj. odpłatnej dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, eksportu towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów”.

Powyższe jest zgodne z tym co wskazano wcześniej, tj. że podatek może podlegać odliczeniu tylko gdy jest związany z czynnościami opodatkowanymi, a contrario w sytuacji gdy podatek naliczony jest związany z czynnościami nie podlegającymi opodatkowaniu np. wewnątrzzakładowymi - nie podlega odliczeniu.

Podsumowując oddziałowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w sytuacji gdy działa na rzecz odbiorców zewnętrznych (ostatecznych klientów), natomiast nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciami wykorzystywanymi do wykonywania czynności dla spółki matki.

Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy z w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następny okres lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl art. 87 ust. 2 ustawy, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, lub na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo – kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Z cytowanych wyżej przepisów można wywieść podstawowe warunki, od których ustawa o podatku od towarów i usług uzależnia przyznanie danemu podmiotowi prawa do zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w omawianym trybie, a zatem:

  1. kwotę podatku naliczonego podatnik wykazał we właściwym terminie (okresie rozliczeniowym), określonym w art. 86 ust. 10-18 ustawy,
  2. w tym samym okresie rozliczeniowym podatnik wykazał kwotę podatku należnego niższą od kwoty podatku naliczonego..

Mając zatem na uwadze - jak wcześniej już stwierdzono - że oddziałowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w sytuacji gdy działa na rzecz odbiorców zewnętrznych (ostatecznych klientów), natomiast nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciami wykorzystywanymi do wykonywania czynności dla spółki matki, to kwota do zwrotu będzie mogła wynikać wyłącznie z podatku naliczonego związanego z opodatkowaną działalnością Oddziału na rzecz podmiotów zewnętrznych.

Zatem w przypadku wystąpienia u Wnioskodawcy w danym okresie rozliczeniowym podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów lub usług na terytorium Polski zastosowanie znajdzie ww. zasada zgodnie z którą nadwyżka podatku naliczonego nad należnym podlega zwrotowi w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji.

Na podstawie zaś art. 87 ust. 5a, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 86 ust. 19 ustawy, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie z ww. regulacjami zwrot następuje na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową. Podstawową przesłanką jest sam fakt wystąpienia u podatnika, który nie dokonywał w danym okresie żadnych czynności dających prawo do odliczenia, kwoty podatku naliczonego, której to kwoty nie przeniósł na następny okres rozliczeniowy.

Zatem w sytuacji, gdyby w danym okresie rozliczeniowym Wnioskodawca (Oddział) nie wykazał sprzedaży opodatkowanej (na terytorium Polski lub poza nim), wówczas zastosowanie znajdzie zasada określona w art. 87 ust. 5a Ustawy VAT zgodne z którą Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji.

Odrębne zasady zwrotu zostały ustanowione w art. 87 ust. 5 ustawy które odnoszą się do sytuacji gdy podatnik wykaże w danym okresie rozliczeniowym wyłącznie sprzedaż która podlega opodatkowaniu poza terytorium kraju. Zgodnie z tym przepisem: na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 2 zdanie pierwsze. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Trzeba zauważyć, że przepis ten odnosi się do sytuacji gdy podatnik krajowy wykazuje wyłącznie sprzedaż dokonaną poza granicami kraju co jednak nie ma miejsca w trzeciej przedstawionej przez Wnioskodawcę opcji. W stanowisku własnym Wnioskodawca wskazał, że „jeśli w danym okresie rozliczeniowym Oddział (a konkretnie jednostka macierzysta Oddziału) wykaże jedynie sprzedaż towarów i usług poza terytorium Polski, wówczas Oddział uprawniony będzie do uzyskania zwrotu podatku naliczonego na umotywowany wniosek w terminie 60 dni od złożenia deklaracji (zgodnie z art. 87 ust. 5 Ustawy VAT)”.

W tej sytuacji to jednostka macierzysta wykaże sprzedaż, a nie Oddział. Inaczej mówiąc Oddział w tym przypadku pozostaje na gruncie podatku VAT podmiotem biernym albowiem w tym przypadku jednostka macierzysta nie działa poprzez swój Oddział.

Taką sytuację reguluje przepis szczegółowy tj. art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy stosownie do którego w odniesieniu do podmiotów nieposiadających siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywano transakcji gospodarczych, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu na terytorium kraju, niedokonujących sprzedaży na terytorium kraju - mogą być zastosowane zwroty podatku na warunkach określonych w ust. 1a-1g oraz w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, 3 i 5.

Stosownie do ust. 1a powyższego artykułu, podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 3, mogą ubiegać się o zwrot podatku w odniesieniu do nabytych przez nie na terytorium kraju towarów i usług lub w odniesieniu do towarów, które były przedmiotem importu na terytorium kraju, jeżeli te towary i usługi były przez te podmioty wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium państwa, w którym rozliczają one podatek od wartości dodanej lub podatek o podobnym charakterze, innym niż terytorium kraju.

Realizując delegację ustawową zawartą w art. 89 ust. 5 ustawy, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 29 czerwca 2011r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. z 2011 r. Nr 136, poz. 797), określił m.in. warunki, terminy i tryb zwrotu podatku podmiotom, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w sytuacji gdy Oddział nie wykona czynności podlegających opodatkowaniu w Polsce w danym okresie rozliczeniowym, to mimo dokonywania zakupów związanych z bieżącą działalnością, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie zaistniała przesłanka do skorzystania z tego prawa, jaką jest związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych na terytorium kraju. W konsekwencji Oddział nie może ubiegać się o zwrot tego podatku na zasadach określonych w art. 87 ustawy.

Reasumując:

  • Oddziałowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w sytuacji gdy działa na rzecz odbiorców zewnętrznych (ostatecznych klientów), natomiast nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciami wykorzystywanymi do wykonywania czynności dla spółki matki,
  • Oddziałowi przysługuje zwrot podatku naliczonego tylko z działalności związanej z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi na rzecz odbiorców zewnętrznych (ostatecznych klientów). O zwrot podatku naliczonego związanego z działalnością na rzecz jednostki macierzystej - która to we własnym imieniu dokonuje sprzedaży opodatkowanej na terytorium jej siedziby - uprawnionym do ubiegania się o zwrot będzie jednostka macierzysta.

Tym samym oceniając stanowisko Wnioskodawcy całościowo należało je uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (pytanie 1) oraz zdarzenia przyszłego (pytanie 1 i 2) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, że w zakresie pozostałych pytań wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj