Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-761/13/AB
z 24 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 9 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 30 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup usługi dotyczącej umiejętności interpersonalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup usługi dotyczącej umiejętności interpersonalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest świadczenie usług polegających na opracowywaniu projektów architektonicznych oraz świadczenie usług polegających na doradztwie w zakresie architektury związanym z projektowaniem budowlanym, projektowaniem urbanistycznym i architektonicznym kształtowaniem krajobrazu (symbol PKD 71.11.Z). Aby zwiększyć przychody uzyskiwane z tytułu prowadzenia ww. działalności gospodarczej, Wnioskodawca wziął udział w specjalistycznym szkoleniu umiejętności interpersonalnych prowadzonym w formie treningu. Trening obejmował 25 (cotygodniowych) spotkań w grupie sześcioosobowej, prowadzonych przez dwóch szkoleniowców. Spotkania miały na celu ćwiczenie umiejętności nawiązywania kontaktów, poprawę jakości relacji interpersonalnych, zwiększenie odporności na sytuacje stresowe, poprawę komunikacji, zwiększenie asertywności oraz ćwiczenie umiejętności negocjacji, poprawę samooceny i wiary we własne możliwości i potencjał. Ww. cele były możliwe do zrealizowania dzięki ogromnemu doświadczeniu terapeuty prowadzącego szkolenie oraz koterapeuty, dzięki którym grupa osób uczestnicząca w treningu przy pomocy odpowiednich technik pracy aranżowała sytuacje i zdarzenia towarzyszące uczestnikom szkolenia w życiu prywatnym i zawodowym. Poszczególnym uczestnikom szkolenia organizator wystawił rachunki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy poniesione wydatki na zakup usługi dotyczacej umiejętności interpersonalnych Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, poniesione wydatki na zakup usługi dotyczącej umiejętności interpersonalnych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. – dalej: „ustawa o PIT”).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. W związku z powyższym należy mieć na uwadze, że aby określony wydatek poniesiony przez podatnika mógł być kwalifikowany, jako koszt uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, powinny zostać spełnione następujące warunki:

  • wydatek musi zostać poniesiony przez podatnika z jego własnych środków i nie może mu zostać w żaden sposób zwrócony,
  • poniesienie wydatku ma na celu osiągnięcie przez podatnika przychodu, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie jego źródła przychodu (tj. istnieje wyraźny związek pomiędzy poniesieniem wydatku a uzyskiwaniem przez podatnika przychodów lub zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów podatnika),
  • poniesiony wydatek nie został wymieniony w ustawie o PIT w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o PIT),
  • poniesiony wydatek został odpowiednio przez podatnika udokumentowany.

W związku z powyższym należy mieć na uwadze, że świadczenie przez Wnioskodawcę usług w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej polega głównie na codziennej pracy z ludźmi i na kontaktach z ludźmi. Poza projektowaniem i doradztwem, co jest efektem finalnym, świadczenie usług poprzedzone jest przede wszystkim zdobywaniem zlecenia projektowego. Aby Wnioskodawca (młody architekt) mógł uzyskiwać zlecenia na trudnym obecnie rynku usług projektowych musi wykazać się szeregiem umiejętności już na etapie reklamy swojej firmy. Powyższe dotyczy nie tylko reklamy płatnej w prasie, czy Internecie ale również reklamy prowadzonej w ramach bezpośredniej rozmowy z klientem w formie umiejętnej prezentacji własnej osoby i firmy. Niezwykle ważna jest bowiem nie tylko wiedza i doświadczenie zawodowe, ale również odpowiednie psychologiczne podejście do przyszłego inwestora, umiejętność prowadzenia negocjacji, umiejętność przekonania go, że wybierając firmę Wnioskodawcy dokonuje właściwego wyboru.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, wiedza zdobyta w ramach szkolenia umiejętności interpersonalnych, w którym wziął udział, na skutek wykorzystania jej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, niewątpliwie może przyczyniać się do zwiększenia przychodów Wnioskodawcy z wyżej wymienionego tytułu. Z tego względu, w ocenie Wnioskodawcy, istnieje wyraźny związek pomiędzy poniesieniem przez Niego wydatków na zakup usługi dotyczacej umiejętności interpersonalnych, a uzyskiwaniem przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie poniesiony wydatek nie został wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Przedmiotowy wydatek został również przez Wnioskodawcę odpowiednio udokumentowany, na podstawie rachunku wystawionego przez organizatora szkolenia z wyżej wymienionego tytułu. Ponadto, wydatek ten Wnioskodawca poniósł z własnych środków, które nie zostały Wnioskodawcy w żaden sposób zwrócone.

Reasumując powyższe, w opinii Wnioskodawcy, wydatki poniesione przez Niego na zakup ww. usługi może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretację indywidualną z 1 marca 2013 r. Znak: ILPB3/423-491/12-4/AO wydaną przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Do postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego. Tym samym tut. Organ, wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazywałoby, że poniesiony wydatek spełnia znamiona kosztu podatkowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj