Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-661/13-2/GJ
z 23 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.07.2013r. (data wpływu 05.08.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, składek ubezpieczeniowych opłacanych przez pracodawcę z tytułu umów ubezpieczenia na rzecz pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.08.2013r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, składek ubezpieczeniowych opłacanych przez pracodawcę z tytułu umów ubezpieczenia na rzecz pracowników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Spółka S.A. (dalej Wnioskodawca) jest krajowym zakładem ubezpieczeń (ubezpieczycielem zgodnie z terminologią ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - kodeks cywilny, Dz.U.1964.16.93, dalej „Kodeks cywilny”) prowadzącym działalność w formie spółki akcyjnej w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2000,94.1037, dalej „Kodeks spółek handlowych”) posiadającym zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w zakresie działu I grupy 1-5 zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 11, poz. 66 ze zm., dalej jako: Ustawa DU”). Jednocześnie Wnioskodawca jest pracodawcą w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (j.t. Dz. U.1998,21.94, dalej „Kodeks pracy”). Przepisy regulujące działalność ubezpieczeniową nie zabraniają zakładom ubezpieczeń zawierać bądź przystępować do umów ubezpieczenia, w których zakresem ochrony ubezpieczeniowej jest życie pracowników zakładów ubezpieczeń. Wobec powyższego Wnioskodawca rozważa przystąpienie bądź zawarcie z innym zakładem ubezpieczeń umowy ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dalej Ubezpieczenie z UFK), w którym ochroną ubezpieczeniową objęte zostanie życie pracowników Wnioskodawcy. Przedmiotowe Ubezpieczenie z UFK miałoby następującą konstrukcję:

  • Wnioskodawca pełniłby rolę ubezpieczającego, pracownik Wnioskodawcy byłby ubezpieczonym,
  • Składka ubezpieczeniowa byłaby opłacana przez Wnioskodawcę, za każdego pracownika który wyraził zgodę na Ubezpieczenie z UFK.

Składka ubezpieczeniowa dzielona byłaby na część ochronną oraz część inwestycyjną. Część inwestycyjna będzie inwestowana w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Umowa ubezpieczenia zawarta będzie na czas nieokreślony bądź określony, nie krótszy niż 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zawarto bądź odnowiono umowę ubezpieczenia.

Śmierć ubezpieczonego bądź dożycie przez niego ostatniego dnia okresu Ubezpieczenia z UFK będzie gwarantowało, w ramach składki ochronnej wypłatę sumy ubezpieczenia w wysokości konkretnie określonej w warunkach Ubezpieczenia z UFK. Suma ubezpieczenia wypłacana będzie ubezpieczonemu (w przypadku dożycia) lub uprawnionym z umowy ubezpieczenia (w przypadku śmierci ubezpieczonego).

W ramach Ubezpieczenia z UFK za środki pieniężne zgromadzone w związku z opłacaniem składki w części inwestycyjnej nabywane będą udziały jednostkowe ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy będzie inwestował zgromadzone środki zgodnie ze swoją strategią inwestycyjną np. w obligacje, w tym korporacyjne, opcje, akcje lub inne instrumenty finansowe. Ubezpieczenia z UFK nie będzie dawać gwarancji zysku ani ochrony kapitału zainwestowanego w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Jednocześnie wypłata świadczenia ubezpieczeniowego w części inwestycyjnej, stanowiącego wartość rachunku udziałów jednostkowych ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego możliwa będzie jedynie w przypadku dożycia przez ubezpieczonych ostatniego dnia okresu ubezpieczenia. Warunki Ubezpieczenia z UFK będą zakładały, iż do ostatniego dnia okresu ubezpieczenia brak będzie uposażonych lub uprawnionych do wypłaty środków zgromadzonych na ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym. Innymi słowy katalog osób uprawnionych do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego z części inwestycyjnej, w postaci wartości rachunku udziałów jednostkowych ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego określony zostanie dopiero w ostatnim dniu okresu ubezpieczenia. Wszyscy pracownicy, którzy będą ubezpieczonymi w ostatnim dniu okresu ubezpieczenia otrzymają powyższe świadczenie, w częściach określonych w warunkach Ubezpieczenia z UFK,

Wartość świadczenia ubezpieczeniowego z części inwestycyjnej dla konkretnego pracownika zależeć będzie m.in. od stażu pracy czy zajmowanego stanowiska.

Wnioskodawca, jako pracodawca opłacający składkę ubezpieczeniową nie będzie uprawniony do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego, zarówno w części ochronnej (suma ubezpieczenia) jaki inwestycyjnej (wartość rachunku udziałów jednostkowych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych).

  • Umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wykluczać będzie:
    1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
    2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
    3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie;

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie:

Czy wnioskodawca będzie mógł na bieżąco, w miarę wpłacania kolejnych składek (w części inwestycyjnej i ochronnej), zaliczyć wpłacane składki ( w części inwestycyjnej i ochronnej) w pełnej wysokości w koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r., nr 74, poz. 397, dalej Ustawa CIT)...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Na podstawie art. 15 ust. 1 Ustawy CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT. Art. 16 ust. 1 pkt 59 Ustawy CIT stanowi, iż nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zwartych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyk grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup l i 2 działu drugiego wymienionych w załączniku do Ustawy DU charakteryzujących się stosownymi przesłankami. Przesłanki, o których mowa powyżej to:

  1. Uprawnionym do otrzymania świadczenia z umowy ubezpieczenia nie może być pracodawca, oraz
  2. Umowa ubezpieczenia, w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono musi wykluczać:
    1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
    2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
    3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.


Ubezpieczenie z UFK bez żadnych wątpliwości będzie dotyczyło odpowiedniej kategorii ryzyk określonych w załączniku do Ustawy DU. Jednocześnie zgodnie z opisem stanu faktycznego należy stwierdzić, iż uprawnionym z umowy ubezpieczenia nie będzie Wnioskodawca (pracodawca) a sama umowa ubezpieczenia wykluczać będzie przez okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Analizując charakter wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę w związku z opłacaniem kolejnych składek ubezpieczeniowych należy dojść do wniosku, iż nie będą one stanowiły kosztów bezpośrednich w rozumieniu Ustawy CIT. Jak bowiem wskazuje doktryna oraz literatura przedmiotu kosztami bezpośrednimi są jedynie takie koszty, które mogą być powiązane z konkretnym przychodem. W przypadku opłacania przez Wnioskodawcę składek ubezpieczeniowych na Ubezpieczenie z UFK, ochroną ubezpieczeniową objęci zostają pracownicy Wnioskodawcy, wykonujący dla niego określoną pracę. Dodatkowo Ubezpieczenie z UFK pełni rolę programu motywującego, mającego na celu zachęcenie pracowników do pracy u Wnioskodawcy oraz pozwalającego na zwiększenie ich zaangażowania w pracę, co będzie skutkowało maksymalizacją wydajności pracy. Składkę ubezpieczeniową (tak w części ochronnej jaki inwestycyjnej) opłacaną przez Wnioskodawcę na rzecz pracowników Wnioskodawcy należy zatem zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodów niezwiązane bezpośrednio z konkretnym przychodem - tzn. koszt pośredni. Zgodnie z art. 15 ust. 4d Ustawy CIT koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Wobec powyższego należy uznać, iż Wnioskodawca w miarę opłacania składek ubezpieczeniowych (w części inwestycyjnej oraz w części ochronnej) na Ubezpieczenia z UFK będzie uprawniony do zaliczania na bieżąco przedmiotowych składek do kosztów uzyskania przychodów. Potrącenia powyższych kosztów należy dokonać w dacie ich poniesienia, tzn. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku),

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj