Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-602/13-5/AP
z 24 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu z dnia 16 sierpnia 2013 r. (doręczone dnia 2 września 2013 r.), pismem z dnia 9 września 2013 r., nadanym dnia 9 września 2013 r. (data wpływu 12 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wpłaty na poczet ceny przyrzeczonej za nieruchomość i wydatków związanych z wykończeniem nieruchomości (pytanie oznaczone nr 1) - jest prawidłowe,
  • ustalenia udziału procentowego, stosownie do którego Wnioskodawca uprawniony będzie do częściowego odliczenia podatku naliczonego (pytanie oznaczone nr 2) – jest nieprawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego za jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym (pytanie oznaczone nr 3) - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wpłaty na poczet ceny przyrzeczonej za nieruchomość i wydatków związanych z wykończeniem nieruchomości oraz ustalenia udziału procentowego, stosownie do którego Wnioskodawca uprawniony będzie do częściowego odliczenia podatku naliczonego, a także odliczenia podatku naliczonego za jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym.


Przedmiotowy wniosek uzupełniony został na wezwanie tut. Organu nr IPPP1/443-602/13-2/AP z dnia 16 sierpnia 2013 r. (doręczone dnia 2 września 2013 r.), pismem z dnia 9 września 2013 r., nadanym dnia 9 września 2013 r. (data wpływu 12 września 2013 r.).


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Pan X (dalej także: „Wnioskodawca”) prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT czynnym. Dnia 29 kwietnia 2013 roku Wnioskodawca wraz z małżonką zawarli na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej, ze spółką Y. Sp. z o.o. Sp. k., jako sprzedającym przedwstępną umowę zakupu nieruchomości mieszkaniowej położoną w … przy ul. … (dalej: „Lokal”). Transakcja zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu Ustawy o VAT, z tej też przyczyny cena uwzględnia należny podatek VAT. W ramach niniejszej transakcji Wnioskodawca nabył ponadto 2 miejsca postojowe w garażu podziemnym oraz komórkę lokatorską. Umowy przyrzeczone mają zostać zawarte w terminie do dnia 31 lipca 2014 roku.

Wnioskodawca zamierza wykorzystywać zakupiony Lokal w części do prowadzonej działalności gospodarczej (biuro, ale także prezentacje gotowania dla klientów, produkcja programów kulinarnych). Cała powierzchnia Lokalu wynosi 144,22 m2. Na potrzeby związane z działalnością gospodarczą przeznaczony zostanie jeden z pokoi o pow. 16,57 m2 oraz 50% powierzchni salonu oraz kuchni, tj. 45,31 m2. Część pomieszczeń takich jak hol, korytarz, wc będą wykorzystywane zarówno do celów mieszkaniowych, jak i prowadzonej działalności, niemniej niezmiernie trudno ustalić procent przeznaczenia tych pomieszczeń na działalność gospodarczą/cele mieszkaniowe. Przedmiot zakupu będzie wymagał wykończenia, co wiąże się z ponoszeniem wydatków. W ramach działalności gospodarczej będzie wykorzystywane w całości jedno z dwóch miejsc postojowych w garażu podziemnym.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


  1. Czy Wnioskodawca uprawniony jest do częściowego odliczenia naliczonego podatku VAT z faktur dokumentujących wpłaty na poczet ceny przyrzeczonej za nieruchomość oraz wydatków związanych z „wykończeniem” nieruchomości z uwagi na przeznaczenie jej części na wykonywanie działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów usług?
  2. W jaki sposób ustalić udział procentowy, stosownie do którego Wnioskodawca uprawniony będzie do częściowego odliczenia naliczonego podatku VAT, o którym mowa w pkt 1 powyżej?
  3. Czy Wnioskodawca uprawniony jest do odliczenia w całości naliczonego podatku VAT za jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad 1


W ocenie Wnioskodawcy jest on uprawniony do częściowego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wpłaty na poczet ceny przyrzeczonej za nieruchomość oraz wydatków na jej „wykończenie” w części odpowiadającej przeznaczeniu nieruchomości na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Takie uprawnienie przewidują wprost przepisy Ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 Ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 Ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124. Ponadto, zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 7b Ustawy odnoszącym się wprost do niniejszej sprawy w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Zważywszy, że w przedmiotowej sprawie nie występują przesłanki, o których mowa w art. 88 Ustawy (niweczące uprawnienie podatnika do odliczenia naliczonego VAT) podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy wydaje się stanowić metoda ustalenia „udziału procentowego”, o czym mowa w pkt 2 poniżej.

Ad 2


W ocenie Wnioskodawcy jest on uprawniony do odliczenia 50,67% podatku naliczonego zawartego w cenie zakupu Lokalu oraz wydatków poniesionych na jego wykończenie.


Zgodnie z utrwalonymi w doktrynie poglądami prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, że w każdym przypadku wystąpić powinien przede wszystkim określony związek pomiędzy czynnościami opodatkowanymi a nabytymi towarami lub usługami zawierającymi podatek naliczony. Ponadto, jak podkreśla J. Martini (Komentarz do Ustawy o VAT, Beck 2009) zakres odliczenia podatku naliczonego powinien odpowiadać zakresowi wykorzystania zakupionych towarów czy usług do wykonywania opodatkowanej działalności gospodarczej. Bez wątpienia wydatkami takimi są częściowe koszty poniesione na Nieruchomość, w której będzie się znajdować siedziba (miejsce prowadzenia działalności) podatnika.

Cytowany przez Wnioskodawcę art. 86 ust. 7b Ustawy o VAT przyznający wprost prawo do częściowego odliczenia naliczonego podatku VAT nie precyzuje jednak mechaniki ustalenia „udziału procentowego” w jakim możliwe jest dokonanie stosownego odliczenia.


W ocenie Wnioskodawcy należy dokonać następujących obliczeń matematycznych:

  1. Należy ustalić udział procentowy powierzchni nieruchomości wykorzystywanej jedynie do prowadzonej działalności gospodarczej w powierzchni całkowitej nieruchomości: 61,88 m2 (tj. 16,57 m2 + 45,31 m2) / 144,22 m2 * 100% = 42,90%.
  2. Wykorzystując wyżej wymieniony procent (42,90%), należy ustalić zakres powierzchni przeznaczonej do działalności gospodarczej w odniesieniu do powierzchni w stosunku do której trudno ustalić procent przeznaczenia na działalność gospodarczą: 42,90% * 26,15 m2 (tj. hol, korytarz, wc) / 100% = 11,21 m2.
  3. Stosunek powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej (61,88 m2 + 11,21 m2 = 73,09 m2) w ogólnej powierzchni całkowitej nieruchomości przesądza o udziale procentowym w jakim Wnioskodawca może dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie: 73,09 m2/ 144,22 m2 * 100% = 50,67%.
  4. W tym procencie (50,67%) Wnioskodawca uprawniony jest także do odliczenia wydatków związanych z wykończeniem nieruchomości, o ile dany wydatek zostanie poczyniony na powierzchnie wykorzystywane zarówno na cele działalności gospodarczej jak i na cele mieszkaniowe (w pozostałym zakresie uprawnienie to w zależności od związku wydatku z pomieszczeniami przeznaczonymi na działalność gospodarczą będzie wynosiło 0% lub 100%).

Do podobnej konstatacji w zakresie sposobu ustalania powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności, a zatem i odliczenia części podatku naliczonego doszedł Minister Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2011 roku (sygn. IPPP1-443-1132/10-2/PR). W piśmie tym wydanym w zbliżonym stanie faktycznym czytamy:

„Tut. Organ w celu określenia właściwego współczynnika, który w sposób wierniejszy oddawałby rzeczywistą część korzystania z części wspólnych budynku, wskazuje na proporcję odwołującą się do udziału powierzchni wykorzystywanej przez Wnioskodawcę w całości do czynności opodatkowanych podatkiem VAT tj. pracowni oraz garażu w ogólnej powierzchni przedmiotowego budynku. Dopiero na tej podstawie wyliczony wskaźnik można odnieść do poszczególnych części budynku, które służą zarówno celom osobistym, mieszkalnym podatnika jak i jednocześnie wykorzystywane są w jego działalności gospodarczej. Słuszność powyższych wyliczeń wynika przede wszystkim z oparcia się przy nich na kluczu powierzchniowym, który pozwala odnieść się do konkretnych wielkości - w tym przypadku podanego metrażu, a nie jak to założył Wnioskodawca na szacunkowym, abstrakcyjnym wskaźniku. Wyższość zastosowania wskazanego klucza powierzchniowego nad szacunkowym przekłada się także na określenie znacznie bliższego, precyzyjniejszego wskaźnika w stosunku do właściwego. Przyjęcie odmiennej metody wyliczeń prowadzi do uzależnienia kwoty podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na budynek mieszkalny w części służący prowadzeniu działalności gospodarczej, od całkowicie uznaniowych współczynników, nieznajdujących pokrycia w rzeczywistości, oddalających się od właściwego wskaźnika określającego wysokość podatku naliczonego do odliczenia”.


Takie stanowisko wyraził pośrednio Minister Finansów także m.in. w interpretacji wydanej w jego imieniu przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 15 czerwca 2010 roku sygn. IBPP1/443-284/10/AW oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z dnia 8 sierpnia 2009 roku sygn. IBPP1/443-717/09/AZb.

Ad 3


W ocenie Wnioskodawcy wobec treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jest on uprawniony do odliczenia podatku naliczonego za zakup miejsca postojowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej w całości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:


  • prawidłowe w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wpłaty na poczet ceny przyrzeczonej za nieruchomość i wydatków związanych z wykończeniem nieruchomości (pytanie oznaczone nr 1),
  • nieprawidłowe w zakresie ustalenia udziału procentowego, stosownie do którego Wnioskodawca uprawniony będzie do częściowego odliczenia podatku naliczonego (pytanie oznaczone nr 2),
  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego za jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym (pytanie oznaczone nr 3).


Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z ww. art. 86 ust. 1 ustawy VAT, tj. m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ww. ustawy VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z okoliczności sprawy przedstawionych w złożonym wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT czynnym. W kwietniu 2013 r., wraz z małżonką zawarli na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej przedwstępną umowę zakupu nieruchomości mieszkaniowej. Transakcja zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o VAT, zatem cena uwzględnia należny podatek VAT. W ramach ww. transakcji Wnioskodawca nabył ponadto 2 miejsca postojowe w garażu podziemnym oraz komórkę lokatorską. Umowy przyrzeczone mają zostać zawarte w terminie do dnia 31 lipca 2014 roku. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać zakupiony lokal w części do prowadzonej działalności gospodarczej (biuro, ale także prezentacje gotowania dla klientów, produkcja programów kulinarnych). Cała powierzchnia lokalu wynosi 144,22 m2. Na potrzeby związane z działalnością gospodarczą przeznaczony zostanie jeden z pokoi o pow. 16,57 m2 oraz 50% powierzchni salonu oraz kuchni, tj. 45,31 m2. Część pomieszczeń takich jak hol, korytarz, wc będą wykorzystywane zarówno do celów mieszkaniowych, jak i prowadzonej działalności, niezmiernie trudno więc ustalić procent przeznaczenia tych pomieszczeń na działalność gospodarczą bądź cele mieszkaniowe. Przedmiot zakupu będzie wymagał wykończenia, co wiąże się z ponoszeniem wydatków. W ramach działalności gospodarczej będzie wykorzystywane w całości jedno z dwóch miejsc postojowych w garażu podziemnym.

Odnosząc zatem przedstawioną sytuację do powołanych przepisów stwierdzić należy, iż wydatki związane z nabyciem lokalu mieszkalnego oraz wykończeniem wnętrz, udokumentowane fakturami VAT, nie będą służyć Wnioskodawcy wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Tym samym Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki tylko w takim zakresie, w jakim będą one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zwrócić należy w tym miejscu uwagę na przepis art. 86 ust. 7b ustawy o VAT, stosownie do którego, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Mając na względzie przepisy prawa podatkowego dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego należy stwierdzić, że przyjęty przez podatnika współczynnik proporcji w odniesieniu do tych części nieruchomości, które będą wykorzystywane częściowo w działalności gospodarczej, powinien być miarodajny i w sposób rzeczywisty odzwierciedlać faktyczny związek z czynnościami opodatkowanymi.

Wnioskodawca wskazał, iż w celu ustalenia udziału procentowego, w jakim możliwe jest dokonanie odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wpłaty na poczet ceny przyrzeczonej za nieruchomość i wydatków związanych z wykończeniem nieruchomości, należy ustalić udział procentowy powierzchni nieruchomości wykorzystywanej jedynie do prowadzonej działalności gospodarczej w powierzchni całkowitej nieruchomości: 61,88 m2 (tj. 16,57 m2 + 45,31 m2) / 144,22 m2 * 100% = 42,90%. Wykorzystując ww. procent, tj. 42,90%, należy ustalić zakres powierzchni przeznaczonej do działalności gospodarczej w odniesieniu do powierzchni w stosunku do której trudno ustalić procent przeznaczenia na działalność gospodarczą: 42,90% * 26,15 m2 (tj. hol, korytarz, wc) / 100% = 11,21 m2. Stosunek powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej (61,88 m2 + 11,21 m2 = 73,09 m2) w ogólnej powierzchni całkowitej nieruchomości przesądza o udziale procentowym w jakim Wnioskodawca może dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie: 73,09 m2/ 144,22 m2 * 100% = 50,67%.

Analizując przyjęty przez Wnioskodawcę współczynnik proporcji, w odniesieniu do tych części lokalu mieszkalnego, które będą jedynie częściowo wykorzystywane w działalności gospodarczej, uznać należy za niespełniający zasady określonej ww. art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. Nie uwzględnia on bowiem faktycznego wykorzystania części lokalu mieszkalnego do celów prowadzonej działalności gospodarczej. W celu określenia właściwego współczynnika, który w wierny sposób oddaje rzeczywistą część korzystania z części wspólnych lokalu mieszkalnego, wskazać należy na proporcję odwołującą się do udziału powierzchni wykorzystywanej przez Wnioskodawcę w całości do czynności opodatkowanych podatkiem VAT tj. wyłącznie pokoju o powierzchni 16,57 m2 w ogólnej powierzchni przedmiotowego lokalu, tj. 144,22 m2. Dopiero na tej podstawie wyliczony wskaźnik można odnieść do poszczególnych części lokalu mieszkalnego, które służą zarówno celom osobistym, mieszkalnym Podatnika jak i jednocześnie wykorzystywane są w jego działalności gospodarczej. Słuszność powyższych wyliczeń wynika przede wszystkim z oparcia się przy nich na kluczu powierzchniowym, który pozwala odnieść się do konkretnych wielkości - w tym przypadku podanego metrażu. Odmienna od wskazanej metoda wyliczeń prowadziłaby do uzależnienia kwoty podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na lokal mieszkalny w części służący prowadzeniu działalności gospodarczej od całkowicie uznaniowego współczynnika, nieznajdującego pokrycia w rzeczywistości i oddalającego się od właściwego wskaźnika określającego wysokość podatku naliczonego do odliczenia. Przyjęcie bowiem przez Wnioskodawcę, iż na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przeznaczone zostanie 50% powierzchni salonu i kuchni trudno uznać za miarodajny wyznacznik, ponieważ oznaczałoby, że pomieszczenia te w 50% służą tylko i wyłącznie działalności gospodarczej, a nie zaspokajaniu potrzeb osobistych, mieszkaniowych Podatnika oraz domowników. Powierzchnię salonu i kuchni należy zatem traktować podobnie jak powierzchnię holu, korytarza i wc, a więc jako powierzchnię, w stosunku do której trudno ustalić procent przeznaczenia na działalność gospodarczą.

Warto nadmienić, iż zastosowanie przez Wnioskodawcę metody, czy też sposobu, na podstawie których dokona on wydzielenia odpowiedniej kwoty podatku naliczonego muszą odpowiadać wartościom faktycznym i rzeczywistym, w ten sposób, że poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością nie mogą być zawyżone, a w związku z tym zawyżona nie może być również kwota odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu.

Wnioskodawca wskazał także, że wraz z lokalem mieszkalnym nabył również 2 miejsca postojowe w garażu podziemnym, z których jedno będzie w całości wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej. Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że z uwagi na spełnienie przesłanek określonych w cyt. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. wykorzystywanie jednego miejsca postojowego wyłącznie do celów opodatkowanej działalności gospodarczej przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup ww. miejsca.

Należy również podkreślić okoliczność, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku, Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość razem z małżonką na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej. W związku z powyższym, należy przywołać odpowiednie przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 788, ze zm.). Stosownie do art. 31 § 1 ww. Kodeksu, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Ponadto, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym – art. 43 § 1 ww. ustawy.

Z powyższego wynika, że w przedmiotowej sprawie każdemu z małżonków przysługuje po 50% udziału we własności nieruchomości. Tym samym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia tej części nieruchomości, której używa do celów opodatkowanych oraz wydatków związanych z wykończeniem tej nieruchomości, o ile odliczona kwota nie przekracza udziału Wnioskodawcy we współwłasności.

Reasumując, analiza przedstawionego w złożonym wniosku zdarzenia przyszłego w kontekście powołanych przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie prowadzi do wniosku, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wpłaty na poczet ceny przyrzeczonej za nieruchomości oraz wydatków na jej wykończenie, jednak tylko w części, w jakiej nabywany lokal mieszkalny służyć będzie wykonywaniu czynności opodatkowanych. Jednakże sposób ustalenia udziału procentowego, stosownie do którego Wnioskodawca będzie uprawniony do częściowego odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa powyżej powinien opierać się na udziale powierzchni wykorzystywanej w całości do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. wyłącznie pokoju o powierzchni 16,57 m2 w ogólnej powierzchni przedmiotowego lokalu, tj. 144,22 m2, a nie jak wskazał Wnioskodawca: ww. pokoju o powierzchni 16,57 m2 oraz 50% powierzchni salonu i kuchni, tj. 45,31 m2 (łącznie 61,88 m2) w ogólnej powierzchni przedmiotowego lokalu, tj. 144,22 m2. Przyjęcie proponowanej przez Wnioskodawcę metody wyliczenia wskaźnika powodowałoby bowiem nieuprawnione zawyżenie kwoty odliczenia podatku naliczonego. Ponadto, Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup jednego miejsca postojowego w garażu podziemnym wykorzystywanego w całości do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wpłaty na poczet ceny przyrzeczonej za nieruchomość i wydatków związanych z wykończeniem nieruchomości (pytanie oznaczone nr 1) oraz pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego za jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym (pytanie oznaczone nr 3) należało uznać za prawidłowe, a także za nieprawidłowe w zakresie ustalenia udziału procentowego, stosownie do którego Wnioskodawca uprawniony będzie do częściowego odliczenia podatku naliczonego (pytanie oznaczone nr 2).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj