Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-493/13-3/MG
z 25 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.07.2013 r. (data wpływu 08.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zaległej dywidendy za 2002 r. wypłaconej w przyszłości spadkobiercom zmarłej wspólniczki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.07.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zaległej dywidendy za 2002 r. wypłaconej w przyszłości spadkobiercom zmarłej wspólniczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka wypłacała dywidendy wspólnikom za 2001 r., 2002 r. Termin wypłaty dywidendy za 2001 r. określono na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników zwołanym w celu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Podjęto uchwałę, że należna dywidenda będzie wypłacona do 30.09.2002 r. Pięciu udziałowców otrzymało należną dywidendę. Natomiast jednemu z udziałowców (wspólniczce) dywidendy nie wypłacono, bowiem zmarła w marcu 2002 r. Spadkobiercy zmarłej wspólniczki nie dostarczyli Spółce postanowienia Sądu o nabyciu i podziale spadku, w związku z tym Spółka nie posiadała informacji o osobach, które nabyły spadek po zmarłej wspólniczce. Dopiero w dniu 26 sierpnia 2012 r. mąż zmarłej wspólniczki przesłał pocztą e-mail odpis postanowienia Sądu o nabyciu spadku po zmarłej wspólniczce, na którym widnieje data 18 kwietnia 2002 r. i na skutek którego spadek po zmarłej nabyli jej mąż oraz dwoje dzieci po 1/3 każde z nich.

Środki przeznaczone na dywidendę dla zmarłej wspólniczki Spółka pozostawiła na swoim rachunku i widniały one cały czas w jej księgach. Spółka odprowadziła zryczałtowany 15% podatek dochodowy od całości dywidendy przeznaczonej do wypłaty, tj. także od niewypłaconej dywidendy dla zmarłej wspólniczki.

W chwili obecnej zobowiązanie z tytułu dywidendy za rok 2001 uległo już przedawnieniu. W związku z powyższym, po przedawnieniu zobowiązania z tytułu dywidendy Spółka naliczyła przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, zgodnie z art. 12 ust. l pkt 2, art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości odsetek ustawowych od kwoty dywidendy netto (po potrąceniu 15% zryczałtowanego pdof) za okres od 01.10.2002 r. do momentu przedawnienia się dywidendy, tj. do 30.09.2012 r. Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwotę niewypłaconej dywidendy netto Spółka również zaliczyła do przychodów jako zobowiązanie przedawnione. Następnie tak obliczony przychód Spółka opodatkowała 19% podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wyliczony podatek dochodowy od przychodu z dywidendy i odsetek od tejże dywidendy Spółka doliczyła do podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 r. Dochód Spółki za 2012 r. rozliczany jest ze stratami z lat ubiegłych.

Termin przedawnienia dywidendy za rok 2002 upływa 31 października 2013 r., bowiem zgodnie z uchwalą wspólników dywidenda miała być wypłacona do października 2003 r. Istnieje szansa, iż do tego terminu spadkobiercy dokonają już działu spadku i Spółka będzie mogła wypłacić im zaległą dywidendę za 2002 r. W takiej sytuacji, zgodnie z treścią art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka zobowiązana jest, jako płatnik odprowadzić od urzędu skarbowego zryczałtowany 19% podatek dochodowy od wypłaty dywidendy za rok 2002 na rzecz spadkobierców zmarłej wspólniczki. Jednakże, jako że Spółka zapłaciła zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od wszystkich należnych do wypłaty dywidend już w 2002 r., kiedy to obowiązywała 15% stawka podatku dla tego typu płatności, w chwili obecnej Spółka zamierza dokonać dopłaty brakujących 4% podatku, tak by całkowita suma zapłaconego podatku odpowiadała kwocie 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązującego w chwili wypłaty dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy postępowanie Spółki jest prawidłowe odnośnie terminu przedawnienia dywidendy, naliczenia korzyści ekonomicznych z tytułu odsetek od kwoty dywidendy netto oraz przychodu w wysokości kwoty dywidendy netto i opodatkowania tego przychodu 19% podatkiem dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy Spółka postąpi prawidłowo odprowadzając od wypłaconej w przyszłości spadkobiercom wspólniczki zaległej dywidendy za rok 2002 zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości brakujących 4%, jako że 15% zryczałtowanego podatku dochodowego zostało już odprowadzone przez Spółkę jako płatnika od kwoty tejże dywidendy w 2002 r....

Przedmiotowa interpretacja indywidualna wydana została w zakresie pytania nr 2 w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie pytania nr 1 w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z obowiązującym obecnie art. 30a u.p.d.f. od dywidendy pobierany jest 19% podatek dochodowy, którego płatnikiem na mocy art. 41 ust. 4 u.p.d.f. jest spółka wypłacająca dywidendę. W związku z powyższymi przepisami, w przypadku wypłaty spadkobiercom zmarłej wspólniczki zaległej dywidendy za 2002 r., Spółka winna pobrać 19% podatek dochodowy i odprowadzić go do urzędu skarbowego. Jednakże, ponieważ w 2002 r. po podjęciu przez Zgromadzenie Wspólników uchwały o wypłacie dywidend Spółka opodatkowała obowiązującym wówczas 15% zryczałtowanym podatkiem dochodowym wszystkie dywidendy należne do wypłaty, w tym również kwotę dywidendy przypadającą na zmarłą wspólniczkę, w chwili obecnej dokonując wypłaty na rzecz spadkobierców wspólniczki, Spółka zamierza odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości brakujących 4% od kwoty dywidendy i jednocześnie przedstawić potwierdzenie płatności pozostałych 15% podatku w 2002 r. W ten sposób Spółka dokona zapłaty kwoty równej kwocie podatku obliczonego zgodnie z obowiązującą obecnie 19% stawką podatku od dochodów z dywidend.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z uwagi na powyższe na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki podatkowe, tj.:

  1. obliczenie,
  2. pobranie,
  3. wpłacenie

- podatku, zaliczki lub raty.

Z kolei płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 Ordynacji podatkowej, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony, o czym stanowi art. 30 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Przechodząc na grunt przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Przepis art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W świetle art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

W myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (art. 42 ust. 1a ww. ustawy).

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Spółka wypłacała dywidendy wspólnikom za rok 200l i 2002. Na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników podjęto uchwałę, że należna dywidenda za 2001 r. będzie wypłacona do 30.09.2002 r. Pięciu udziałowców otrzymało należną dywidendę, natomiast jednemu z udziałowców dywidendy nie wypłacono, bowiem udziałowiec ten zmarł w marcu 2002 r. Spadkobiercy zmarłej wspólniczki nie dostarczyli Spółce postanowienia Sądu o nabyciu i podziale spadku, w związku z tym Spółka nie posiadała informacji o osobach, które nabyły spadek. W dniu 26.08.2012 r. mąż zmarłej wspólniczki przesłał pocztą e-mail odpis postanowienia Sądu o nabyciu spadku, na którym widnieje data 18.04.2002 r., na mocy którego spadek po zmarłej nabyli jej mąż oraz dwoje dzieci po 1/3 każde z nich. Środki przeznaczone na dywidendę dla zmarłej wspólniczki Spółka pozostawiła na swoim rachunku i widniały one cały czas w jej księgach. Spółka odprowadziła zryczałtowany 15% podatek dochodowy od całości dywidendy przeznaczonej do wypłaty, tj. także od niewypłaconej dywidendy dla zmarłej wspólniczki. W chwili obecnej zobowiązanie z tytułu dywidendy za rok 2001 uległo już przedawnieniu. Termin przedawnienia dywidendy za 2002 rok upływa 31.10.2013 r., ponieważ zgodnie z uchwalą wspólników dywidenda miała być wypłacona do października 2003 r. Do tego terminu spadkobiercy prawdopodobnie dokonają działu spadku i Spółka będzie mogła wypłacić zaległą dywidendę za 2002 r. Spółka zobowiązana będzie, jako płatnik odprowadzić od urzędu skarbowego zryczałtowany 19% podatek dochodowy od wypłacanej dywidendy za rok 2002 na rzecz spadkobierców. Jednakże, z uwagi na to, że Spółka zapłaciła zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od wszystkich należnych do wypłaty dywidend już w 2002 r., kiedy obowiązywała 15% stawka podatku dla tego typu płatności, w chwili obecnej Spółka zamierza dokonać dopłaty brakujących 4% podatku, tak by całkowita suma zapłaconego podatku odpowiadała kwocie 19% zryczałtowanego podatku dochodowego obowiązującego w chwili wypłaty dywidendy.

Zgodnie z treścią art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, przy czym nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Ponadto w myśl art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W wyniku dokonanej analizy zdarzenia przyszłego, w oparciu o przedstawione uregulowania prawne stwierdzić należy, że Spółka wypłacając spadkobiercom zmarłej wspólniczki zaległą dywidendę zobowiązana będzie pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy, zgodnie z treścią art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak twierdzi Spółka podatek w wysokości brakujących 4% kwoty dywidendy, z uwagi na to, że w 2002 r. Spółka opodatkowała należną do wypłaty zmarłej wspólniczce dywidendę 15% zryczałtowanym podatkiem, wówczas obowiązującym.

Należy bowiem zauważyć, że Spółka, jako płatnik niezasadnie pobrała 15% zryczałtowany podatek dochodowy od niewypłaconej zmarłej wspólniczce dywidendy za 2002 r., bowiem dywidendy tej Spółka nie wypłacała, była to dywidenda należna, a ponadto Spółka nie miała wiedzy kto jest spadkobiercą zmarłej wspólniczki, gdyż nie dysponowała prawomocnym postanowieniem sądu o nabyciu spadku, którego to odpis, jak wskazała Spółka przesłany został pocztą e-mail w dniu 26.08.2012 r.

Zatem wypłacając zaległą dywidendę spadkobiercom zmarłej wspólniczki Spółka zobowiązana będzie do poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z obowiązującymi, powołanymi powyżej przepisami prawa podatkowego.

Reasumując, Spółka postąpi nieprawidłowo odprowadzając od wypłaconej w przyszłości spadkobiercom wspólniczki zaległej dywidendy za 2002 r. zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości brakujących 4% kwoty dywidendy. Spółka jako płatnik zobowiązana będzie do poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z obowiązującymi w dniu wypłaty przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przekazania pobranego podatku w ustawowym terminie na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj