Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-314/13-2/AG
z 2 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.04.2013r. (data wpływu 06.05.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


Uzasadnienie


W dniu 06.05.2013r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce (dalej również „Wnioskodawca”, „Spółka”).

Spółka otrzymała w przeszłości w drodze aportu przedsiębiorstwo o dużej wartości (stanowiące zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego).


W wyniku zrealizowanego aportu przedsiębiorstwa zdecydowanemu podwyższeniu uległ kapitał zakładowy Wnioskodawcy, co wynika ze znaczącej wartości przedsiębiorstwa. Istotna dodatnia wartość przedsiębiorstwa wynikała przede wszystkim ze wzrostu wartości rynkowej składników przedsiębiorstwa (w stosunku do historycznej ceny nabycia przez podmiot wnoszący aport). Częściami składowymi przedsiębiorstwa posiadającymi określone wartości liczbowe były: - (po stronie aktywów) - zapasy i produkcja w toku (tak ujmowane są grunty wraz z nakładami przeznaczonymi po zakończeniu budowy do sprzedaży w działalności deweloperskiej) oraz środki pieniężne

  • (po stronie zobowiązań) - zobowiązania pożyczkowe, inne zobowiązania handlowe oraz zobowiązania wobec klientów z tytułu wpłaconych przez nich zaliczek na poczet zakupu mieszkań,.W wyniku aportu powstała niewielka wartość firmy (dodatnia), która nie podlega amortyzacji w księgach Spółki.

W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała we wniosku następujące pytanie.


Czy kapitał zakładowy powstały w wyniku otrzymania przedsiębiorstwa w drodze aportu niepieniężnego, z wyłączeniem części kapitału zakładowego odzwierciedlającego wartość firmy powstałego w wyniku tego aportu, będzie mógł być uwzględniony do kalkulacji ograniczeń wynikających z niedostatecznej kapitalizacji (wynikających z przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy CIT)?

Stanowisko Wnioskodawcy.


Zdaniem Spółki, kapitał zakładowy Spółki wynikający z otrzymania przedsiębiorstwa w drodze aportu niepieniężnego będzie mógł zostać uwzględniony do kalkulacji ograniczeń wynikających z niedostatecznej kapitalizacji na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej: Ustawy CIT), jednakże z wyłączeniem tej części kapitału zakładowego, która odzwierciedla powstałą w Spółce w wyniku otrzymania przedmiotowego aportu wartość firmy.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 Ustawy CIT wartość kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględnienia tej części tego kapitału, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie Z art. 16a-16m.


Zdaniem Wnioskodawcy, kapitał zakładowy zostaje wyłączony na podstawie art. 16 ust. 7 Ustawy CIT jeżeli spełniona zostanie chociaż jedna z poniższych przesłanek, tzn.:


  • kapitał nie został faktycznie przekazany lub
  • kapitał został pokryty wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) lub z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów) przysługującymi udziałowcom lub
  • kapitał został pokryty wartościami niematerialnymi i prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a - 16m.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny, zdaniem Wnioskodawcy, jedynie ta część kapitału zakładowego, która odzwierciedla powstałą w wyniku aportu przedsiębiorstwa wartość firmy w księgach Spółki będzie wykluczona z kalkulacji kapitału zakładowego na potrzeby liczenia ograniczeń wynikających z przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy CIT, gdyż przedmiotowa wartość firmy stanowi wartość niematerialną i prawną niepodlegającą amortyzacji.

Natomiast pozostała część kapitału zakładowego, jako faktycznie przekazana na ten kapitał, oraz nie pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek lub odsetek od nich lub też innych wartości niematerialnych i prawnych niepodlegających amortyzacji, będzie uwzględniona jako kapitał zakładowy do liczenia ewentualnych ograniczeń wynikających z niedostatecznej kapitalizacji. Stanowisko Spółki w podobnej sprawie zostało potwierdzone interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 stycznia 2012 r. (sygn. IBPBI/2/423-1304/11/AK).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj