Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-425/12-2/MS
z 13 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-425/12-2/MS
Data
2012.09.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
aport
kapitał zakładowy
koszt
nabycie
odpisy amortyzacyjne
przedsiębiorstwa
środek trwały


Istota interpretacji
Czy Spółka ma prawo zaliczać do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od składników majątku zakwalifikowanych do środków trwałych wchodzących w skład nabytego w drodze aportu przedsiębiorstwa lub jej zorganizowanej części, w sytuacji gdy przedmiot aportu został wniesiony do Spółki i zaewidencjonowany, zgodnie z Uchwałą Zgromadzenia Wspólników, na kapitał zapasowy?



Wniosek ORD-IN 321 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.06.2012r. (data wpływu 22.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.06.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na mocy uchwały Rady Gminy z dnia 28 maja 2008r. został zlikwidowany Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej, zaś na podstawie Uchwały Rady Gminy z dnia 3 grudnia 2009r. utworzona została spółka gminna „Przedsiębiorstwo Komunalne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Zgodnie z Aktem przekształcenia Spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością zlikwidowanego zakładu. Do dnia 31 grudnia 2009r. zakład budżetowy dokonał odpisów amortyzacyjnych. Spółka w formie kontynuacji realizuje usługi użyteczności publicznej. Na podstawie wykazów ewidencji środków trwałych sporządzonych przez zakład budżetowy Spółka prowadzi ewidencję środków majątku trwałego. 100% udziałów w Spółce posiada Gmina .

Wartość początkowa środków trwałych w Spółce ustalona została w wartości początkowej wynikającej z ewidencji księgowej likwidowanego Zakładu budżetowego. Dotychczasowe umorzenie również wynikało z ewidencji księgowej likwidowanego Zakładu budżetowego. Odpisy amortyzacyjne dokonuje się z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości i kontynuuje amortyzację przyjętą przez Zakład Budżetowy. Obecnie koszty amortyzacji środków trwałych wniesionych aportem do Spółki na kapitał zapasowy nie stanowią dla Spółki kosztu uzyskania przychodu (podstawa prawna: art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo zaliczać do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od składników majątku zakwalifikowanych do środków trwałych wchodzących w skład nabytego w drodze aportu przedsiębiorstwa lub jej zorganizowanej części, w sytuacji gdy przedmiot aportu został wniesiony do Spółki i zaewidencjonowany, zgodnie z Uchwałą Zgromadzenia Wspólników, na kapitał zapasowy...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jako następca prawny przekształconego zakładu budżetowego (majątek przeniesiony jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w formie aportu zgodnie z art. 23 ust.1 Ustawy o gospodarce komunalnej i § 2 Uchwały Rady Gminy z dnia 28.05.2008r.), spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością Zakładu i odpisy amortyzacyjne od składników mienia wniesionego aportem do Spółki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego. Nie ma przy tym znaczenia czy wartość nabytego w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, została ujęta jako podwyższenie kapitału zakładowego czy podwyższenie kapitału zapasowego.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy o CIT w związku z art. 16 g ust. 9 w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego- wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych podmiotu wnoszącego wkład. (Spółka otrzymała pozytywną interpretację indywidualną o wartościach początkowych środków trwałych po zlikwidowanym zakładzie budżetowym nr IPPB3/423-978/11-4/MS z dnia 15 marca 2012r.)

W myśl art. 16h ust. 3a ustawy o CIT w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzącego w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych podmiotu wnoszącego taki wkład, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez Zakład budżetowy.

Nie ma tu zastrzeżenia co do sposobu ujęcia aportu w określonej pozycji kapitału własnego Spółki, do której jest wnoszony aport.

Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku nabycia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustawodawca nakazuje stosowanie metody kontynuacji w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych, ustalenia metody amortyzacji i uwzględnia wysokość odpisów dokonanych przez Zakład Budżetowy. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują innych ograniczeń w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wchodzący w skład przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części bez względu na fakt czy aport został wniesiony na kapitał zapasowy czy zakładowy.

Spółka stoi na stanowisku że przepis art. 16 ust.1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT (zgodnie z którym do kosztów podatkowych nie zalicza się do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego) nie ma zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem aportu są środki trwałe wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zdaniem Spółki w zakresie aportów których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część zastosowanie w zakresie ustalenia wartości początkowej oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych znajdują odrębne uregulowania art. 16 g ust. 9-10 oraz art. 16h ust. 3-3a ustawy o CIT.

Podsumowując, zdaniem wnioskodawcy Spółka ma prawo do zaliczenia w poczet kosztów podatkowych całości odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, nabytych w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa. który został zgodnie z Uchwałą Zgromadzenia Wspólników ujęty w kapitale zapasowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj