Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-179/13-4/AF
z 25 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.03.2013 r. (data wpływu 03.04.2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19.06.2013 r. (data nadania 20.06.2013 r., data wpływu 21.06.2013 r.) na wezwanie Nr IPPB5/423-240/13-2/MK, Nr IPPP3/443-268/13-2/JK oraz Nr IPPB2/436-179/13-2/AF z dnia 10.06.2013 r. (data doręczenia 13.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.04.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

T. B.V. z siedzibą w Holandii (dalej: Wnioskodawca), posiadająca rezydencję podatkową ustaloną na podstawie miejsca rzeczywistego zarządzania w Holandii i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Holandii w zakresie holenderskiego podatku dochodowego od osób prawnych planuje założenie spółki w Holandii spółki kapitałowej (dalej: Spółka zagraniczna).

Kolejnym krokiem jest planowane połączenie Spółki zagranicznej z inną spółką z grupy, T. Sp. z o.o., (dalej: T.), będącą podatnikiem PDOP i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Jedynym źródłem przychodu T. są odsetki od pożyczek udzielanych podmiotom zagranicznym. Na moment połączenia jedynym udziałowcem T. będzie Spółka zagraniczna. Omawiane połączenie zostanie dokonane przez przejęcie w taki sposób, że Spółka zagraniczna będzie spółką przejmującą, a T. - spółką przejmowaną. Przejęcie T. nastąpi przez przeniesienie całego majątku T. na Spółkę zagraniczną w ramach dokonania transgranicznego połączenia, zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Zasadniczo przeniesienie majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą następuje w zamian za wydanie udziałów spółki przejmującej wspólnikom spółki przejmowanej, niemniej jednak, ze względu na to, że w momencie przejęcia Spółka zagraniczna będzie jedynym udziałowcem T., w następstwie przejęcia nie zostaną wydane żadne udziały.

W związku z planowanym połączeniem, Spółce zagranicznej, jako udziałowcowi T., nie zostaną również wypłacone żadne dopłaty w gotówce.

W następstwie planowanego połączenia działalność prowadzona dotychczas przez T. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeniesiona do Spółki zagranicznej. Po połączeniu z T. Spółka zagraniczna nie będzie kontynuować działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w formie oddziału powstałego z majątku Spółki.

Pismem z dnia 10.06.2013 r. Nr IPPB5/423-240/13-2/MK, Nr IPPP3/443-268/13-2/JK oraz Nr IPPB2/436-179/13-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  1. podanie danych umożliwiających identyfikację spółki kapitałowej, której założenie Wnioskodawca planuje w Holandii, tj. określenie nazwy oraz podanie planowanego adresu jej siedziby,
  2. wyjaśnienie na jakim stopniu zaawansowania są przygotowania związane z założeniem przedmiotowej spółki kapitałowej, w szczególności poprzez określenie jakie działania w tym kierunku zostały już podjęte przez Wnioskodawcę,
  3. sprecyzowanie pytania oraz stanowiska Wnioskodawcy, przyporządkowanego do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku (pytanie nr 4) tj. wskazanie konkretnych skutków podatkowych (przepisów prawa podatkowego), które mają być nim rozstrzygnięte.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie, wyjaśniając, iż

  1. Planowana nazwa oraz siedziba spółki kapitałowej

Planowana nazwa spółki (dalej: Spółka zagraniczna) ma brzmieć: T. Europe B.V., a Spółka zagraniczna ma mieć siedzibę w Amsterdamie.

  1. Zaawansowanie stopnia realizacji założenia spółki kapitałowej

Wnioskodawca jest aktualnie w fazie planowania założenia Spółki zagranicznej. Należy wskazać, że nie zostały podjęte jeszcze żadne kroki prawne mające na celu utworzenie Spółki zagranicznej, tj. w szczególności nie została jeszcze zawarta umowa Spółki zagranicznej, ani nie zostały podjęte żadne inne formalności (np. złożenie wniosku do sądu rejestrowego) z tym związane.

  1. Pytanie numer 4 Wniosku

W odniesieniu do punktu 3 wezwania Wnioskodawca pragnie wskazać, że w opisie zdarzenia przyszłego zawarł informację, iż jedynym źródłem przychodu T. Sp. z o.o. (dalej T.) są odsetki od pożyczek udzielanych podmiotom zagranicznym. W połączeniu transgranicznym, T. będzie spółką przejmowaną, a zatem następnie to na rzecz spółki przejmującej, czyli Spółki zagranicznej następować będzie spłata przedmiotowych odsetek, przez podmioty zagraniczne.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowym przypadku można rozważać zagadnienie powstania przychodu z tytułu otrzymanych odsetek po przeprowadzeniu połączenia transgranicznego. W opinii Wnioskodawcy, żaden z przepisów ustawy o PDOP nie wiąże z momentem otrzymania przez Spółkę zagraniczną przychodu w formie odsetek od podmiotów zagranicznych możliwości opodatkowania takiego dochodu w Polsce. Jednakże Wnioskodawca nie będąc pewnym co do swojej prawidłowości oceny skutków w tym zakresie w celu potwierdzenia prawidłowości swojego rozumowania zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji. W szczególności, w takim momencie można byłoby rozważać powstanie przychodu z perspektywy art. 3 ust. 2, art. 12 ust. 1 pkt 1 jak również art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP - choć zdaniem Wnioskodawcy żaden z przepisów ustawy o PDOP nie wiąże obowiązku podatkowego z takim zdarzeniem. Wnioskodawca chciałby zwrócić uwagę, iż potencjalne opodatkowanie odsetek mogłoby wystąpić jedynie w kraju siedziby Spółki zagranicznej lub w kraju źródła, z którego pochodzą odsetki (a żadnym z takich krajów nie będzie Polska).

Podsumowując w ocenie Wnioskodawcy do tego typu działalność Spółki zagranicznej (tj. uzyskiwanie odsetek od podmiotów zagranicznych) nie będzie możliwości zastosowania żadnych przepisów ustawy o PDOP, stąd pierwotnie takie ogólne odniesienie się Wnioskodawcy to tego zagadnienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy realizacja opisanego powyżej połączenia Spółki zagranicznej z T. będzie neutralna dla Spółki zagranicznej na gruncie przepisów ustawy o PDOP...
  2. Czy planowane połączenie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego dla Spółki zagranicznej na gruncie ustawy o VAT lub ustawy o PCC...
  3. Czy działalność prowadzona przez Spółkę zagraniczną po połączeniu z T. będzie w jakimkolwiek zakresie stanowić zakład na terytorium Polski w rozumieniu przepisów ustawy o PDOP oraz UUPO...
  4. Czy i w jakim zakresie działalność prowadzona przez Spółkę zagraniczną po połączeniu z T. będzie podlegać opodatkowaniu na gruncie jakichkolwiek polskich przepisów podatkowych...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania Nr 2 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowane połączenie nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego dla Spółki zagranicznej na terytorium Polski na gruncie ustawy o ustawy o PCC.

Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do planowanego połączenia Spółki zagranicznej z T. nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o PCC. W szczególności, zgodnie z przepisami ustawy o PCC opodatkowaniu PCC podlegają umowy spółki i ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Jednocześnie zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o PCC umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego. W świetle powyższego, w związku z faktem, że ani rzeczywisty ośrodek zarządzania, ani siedziba Spółki zagranicznej nie znajdują się w Polsce, wskazane przepisy nie będą miały zastosowania w odniesieniu do Spółki zagranicznej. Brak przy tym w ustawie o PCC innych przepisów, które mogłyby nakładać jakikolwiek obowiązek podatkowy na Spółkę zagraniczną na gruncie PCC w związku z omawianym połączeniem.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy planowane połączenie Spółki zagranicznej z T. nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego dla Spółki zagranicznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na gruncie ustawy o PCC.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że analogiczne stanowisko wskazujące brak podstawy prawnej umożliwiającej opodatkowanie zostało wyrażone w odniesieniu do przepisów PCC w interpretacji indywidualnej z dnia 27 września 2012 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/436-333/12-2/AF).

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj