Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-482/13-2/KS
z 28 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25.04.2013 r. (data wpływu 26.04.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26.04.2013 r. złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jako osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu prowadzi na podstawie wpisu do ewidencji działalność gospodarczą w zakresie:

  1. sprzedaży towarów (odzieży): w tym celu Wnioskodawca najmuje nieruchomość, zatrudnia pracowników, zawarł umowę z dostawcą towarów (franczyzodawcą) i dostawcami usług oraz umowę leasingową,
  2. sprzedaży towarów (kosmetyków): w tym celu Wnioskodawca najmuje dwie nieruchomości, zatrudnia pracowników, zawarł umowy z dostawcami towarów i usług, zawarł umowę kredytową, zawarł umowę leasingową oraz zakupił samochód,
  3. świadczenia usług pralniczych: w tym celu Wnioskodawca najmuje nieruchomość, nabył wyposażenie (pralki, meble), zatrudnia pracowników, zawarł umowy z dostawcami usług, zawarł umowę kredytową, zakupił 2 samochody dostawcze, do. wynajmu nieruchomości: w tym celu Wnioskodawca zakupił cztery nieruchomości „wynajmuje dwie „a dwie zaoferował do wynajmu”.

W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wchodzą wartości materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, w szczególności:

  • wierzytelności i zobowiązania z umowy najmu nieruchomości, wierzytelności i zobowiązania z umowy leasingu mebli, wierzytelności i zobowiązania z umowy franczyzowej zawartej z dostawcą towarów, wierzytelności i zobowiązania z umów z dostawcami mediów, wierzytelności i zobowiązania z umów o pracę (działalność w zakresie pkt a powyżej),
  • wierzytelności i zobowiązania z umowy najmu dwóch nieruchomości, wierzytelności i zobowiązania z umowy leasingu komputerów, własność towaru - kosmetyków, własność wyposażenia (mebli), własność samochodu, wierzytelności i zobowiązania z umów z dostawcami mediów, wierzytelności i zobowiązania z umów z dostawcami towarów, zobowiązania z umowy o kredyt obrotowy, wierzytelności i zobowiązania z umów o pracę (działalność w zakresie pkt b powyżej),
  • wierzytelności i zobowiązania z umowy najmu nieruchomości, własność urządzeń - pralek, mebli, własność dwóch pojazdów dostawczych, wierzytelności i zobowiązania z umów o pracę, wierzytelności i zobowiązania z tytułu świadczonych usług, zobowiązania z umowy o kredyt inwestycyjny (działalność w zakresie pkt c powyżej),
  • własność czterech nieruchomości, wierzytelności i zobowiązania z tytułu wynajmu nieruchomości (dwie nieruchomości są obecnie wynajmowane, pozostałe dwie - zostały zaoferowane do wynajmu) - działalność w zakresie pkt d powyżej.

Dodać należy iż, poszczególne zespoły składników majątkowych opisane w pkt a-d są organizacyjnie i finansowo wyodrębnione i mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące dotychczasowe zadania.


Wyodrębnienie finansowe polega na tym, iż w ramach rachunkowości zarządczej, Wnioskodawca odrębnie ewidencjonuje przychody i koszty związane z prowadzeniem poszczególnych części przedsiębiorstwa, opisanych w pkt a-d powyżej.


Natomiast wyodrębnienie organizacyjne ma charakter faktyczny i polega na tym, iż każdy z opisanych w pkt a-d zespół składników majątkowych jest wystarczający do samodzielnego podjęcia działalności gospodarczej w ramach odrębnych przedsiębiorstw.


Obecnie, Wnioskodawca planuje przystąpienie w charakterze wspólnika do trzech nowopowstałych spółek prawa handlowego, a wkład do tych spółek pokryje wkładem niepieniężnym odpowiednio w postaci zespołu składników, o których mowa w pkt b-d powyżej.


Dodać należy, iż powstałe spółki będą wykorzystywały wniesiony do nich majątek do czynności opodatkowanych w takim samym zakresie jak Wnioskodawca.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy prawdziwe jest stanowisko, iż opisany w pkt b zespół składników majątkowych mający zostać wniesiony aportem do spółki prawa handlowego stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym transakcja zbycia (wniesienie aportem do spółki tych składników) nie podlega pod przepisy ustawy o podatku od towarów i usług VAT?
  2. Czy prawdziwe jest stanowisko, iż opisany w pkt c zespół składników majątkowych mający zostać wniesiony aportem do spółki prawa handlowego stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym transakcja zbycia (wniesienie aportem do spółki tych składników) nie podlega pod przepisy ustawy o podatku od towarów i usług VAT?
  3. Czy prawdziwe jest stanowisko, iż opisany w pkt d zespół składników majątkowych mający zostać wniesiony aportem do spółki prawa handlowego stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym transakcja zbycia (wniesienie aportem do spółki tych składników) nie podlega pod przepisy ustawy o podatku od towarów i usług VAT?
  4. Czy prawdziwe jest stanowisko, że wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego nie będzie skutkowało koniecznością korekty przez Wnioskodawcę podatku naliczonego odliczonego przez Wnioskodawcę w związku z zakupem majątku obrotowego (towarów) i majątku trwałego (środków trwałych) wchodzącego w skład wyodrębnionej części przedsiębiorstwa, będącej przedmiotem aportu? Czy obowiązek/uprawnienie do dokonania korekty będzie dotyczyło spółki?
  5. Czy prawdziwe jest stanowisko, że spółka prawa handlowego, która nabędzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na Wnioskodawcę w zakresie działalności tej części przedsiębiorstwa? Jeżeli nie, to czy prawdziwe jest stanowisko, że prawo takie będzie przysługiwało Wnioskodawcy?
  6. Czy prawdziwe jest stanowisko, że czynność wniesienia aportu (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) w opisanym stanie faktycznym do spółki komandytowej nie generuje przychodu po stronie Wnioskodawcy, a tym samym nie powstaje zobowiązanie w podatku dochodowym? Jeżeli taki przychód powstaje, to czy prawdziwe jest stanowisko, że przychód taki jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 6 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Natomiast w zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygniecie (rozstrzygnięcia).

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie wkładu niepieniężnego przez Wnioskodawcę do Spółki komandytowej nie powoduje powstania przychodu w podatku PIT, gdyż jego wniesienie nie wiąże się z odpłatnym zbyciem wkładu niepieniężnego. W wypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej nie można mówić również o przychodzie rozumianym jako „kwoty należne”. W szczególności art. 14 ustawy o PIT w żadnym miejscu nie obejmuje wniesionego wkładu do spółki osobowej” jako przychodu do opodatkowania, dlatego tez czynność ta nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu w podatku PIT.

W ocenie Wnioskodawcy osoba fizyczna wnosząca wkład niepieniężny do spółki osobowej otrzymuje udziały w tej spółce, których wartość materialna nie stanowi ceny nabycia tych udziałów. Otrzymujący udziały wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym w ramach spółki osobowej, do której przystąpił przez wniesienie wkładu. Po stronie wspólnika nie powstaje jednak dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czynność wniesienia do spółki komandytowej przedsiębiorstwa pozostaje neutralna podatkowo i nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie wnoszącego wkład niepieniężny, co znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. np.: wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 912/09, wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 lutego 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 1043/10, wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2011 r. sygn. akt II FSK 1202/10. Stanowisko takie zostało potwierdzone również m.in. w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów (w imieniu, którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu) z dnia 26 maja 2009 r. (sygnatura ILPB1/415-311/09-2/IM).


Natomiast w przypadku stwierdzenia, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej powoduje powstanie przychodu to jest on zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenie przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., w dalszej części również jako K.s.h.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Aby zaś mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia”, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b, którym ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.

Stosownie do tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że czynność wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej – jest czynnością neutralną podatkowo. Oznacza to, że dla Wnioskodawcy, jako wnoszącego aport, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej oraz wyroków WSA - wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Krańcowo zastrzec należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji była wyłącznie ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Nie była natomiast przedmiotem oceny kwestia, czy opisane we wniosku składniki majątku, mające być przedmiotem aportu stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj