Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-311/09-2/IM
z 26 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-311/09-2/IM
Data
2009.05.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
aport
działalność gospodarcza
przychód z kapitału pieniężnego
spółka komandytowa
spółka osobowa


Istota interpretacji
Czy wniesie aportem do spółki komandytowej przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawczynię spowoduje powstanie po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy otrzymanie udziałów w spółce komandytowej przez Wnioskodawczynię będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku z tytułu zysku z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 451 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani X przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu 9 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni - osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą planuje przystąpić do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza. W celu pokrycia swych udziałów zamierza wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo w skład, którego wchodzą:

  • środki trwałe w postaci: maszyn, urządzeń, środków transportu i innych;
  • surowce pozostające w magazynach w postaci tkanin, koronek, tiuli itp., w tym dodatki w postaci ramiączek, ozdób, zapinek, haftek itp. oraz opakowania czyli pudełka, folie;
  • produkcja w toku, czyli wyroby w postaci: wykrojów, surowców wydanych aktualnie w produkcji;
  • wyroby gotowe: bielizna;
  • wartości niematerialne i prawne w postaci znaków towarowych, autorskich praw majątkowych, licencji na programy komputerowe itp.;
  • zobowiązania w postaci: kwot należnym dostawcom krajowym i zagranicznym w tym zobowiązania wynikające z umów kredytu i leasingu operacyjnego;
  • kapitał;
  • wyposażenie pomieszczeń: meble, drobny sprzęt biurowy itp.

Aport obejmie wszystkie składniki wchodzące w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni. Przed wniesieniem aportu Wnioskodawczyni dokona darowizny nieruchomości wchodzących w skład jej przedsiębiorstwa, na rzecz męża, z którym pozostaje w rozdzielności majątkowej. Po dokonaniu darowizny zostaną zawarte umowy najmu darowanych nieruchomości pomiędzy Wnioskodawczynią a Jej mężem, które razem z wspomnianymi powyżej składnikami przedsiębiorstwa będą stanowiły przedmiot aportu do spółki komandytowej.


W nowej formie prawnej w dalszym ciągu będzie prowadzona ta sama działalność, którą obecnie prowadzi Wnioskodawczyni z wykorzystaniem składników wniesionych aportem.

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzone przez Nią przedsiębiorstwo wykonuje w całości czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po wniesieniu aportu, składniki majątkowe nadal będą wykorzystywane w tego samego rodzaju działalności opodatkowanej.


Oprócz Wnioskodawczyni do spółki komandytowej ma przystąpić również Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w charakterze komplementariusza. Pokrycia swych udziałów w spółce komandytowej dokona poprzez wpłatę gotówki.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy wniesie aportem do spółki komandytowej przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawczynię spowoduje powstanie po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Czy otrzymanie udziałów w spółce komandytowej przez Wnioskodawczynię będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku z tytułu zysku z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z przepisem art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy uważa się przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Kodeks Cywilny w przepisie art. 551 określa pojęcie przedsiębiorstwo następująco: przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Definicja ta wylicza jedynie przykładowo składniki jakie powinny wchodzić w skład przedsiębiorstwa, o czym świadczy użyte w treści przepisu sformułowanie „w szczególności". Prawo własności nieruchomości wymienione w pkt 2 art. 551 KC nie jest zatem niezbędnym składnikiem przedsiębiorstwa. W związku z tym sprzedaż nieruchomości przez Wnioskodawczynię nie zmienia faktu, iż nadal posiadany przez nią zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 KC. Zgodnie zatem z brzmieniem przepisu art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji Wnioskodawczyni aportowi będzie podlegać przedsiębiorstwo.

Na gruncie podatków dochodowych spółki osobowe prawa handlowego nie są podmiotami podlegającymi opodatkowaniu. Takim podmiotem zgodnie z przepisem art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (dalej: K.s.h.) jest spółka komandytowa. Oznacza to, iż spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Obowiązki podatkowe związane z dochodami spółki spoczywają na jej wspólnikach. Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika - osoby fizycznej, proporcjonalnie do udziału w zysku spółki. Przychody z tego źródła łączy się z innym przychodami opodatkowanymi według skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wniesienie przez Wnioskodawczynię aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej w zamian za jej udziały, stanowi ustanowienie majątku spółki i nie powoduje powstania przychodu, gdyż jego wniesienie nie stanowi odpłatnego zbycia tych składników. Stanowisko takie potwierdzają, zdaniem Wnioskodawczyni wydawane interpretacje w sprawach indywidualnych - np. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 13 czerwca 2007, sygn. U.S.1/415-28/07.


Dlatego też objęcie udziałów w zamian za wniesienie aportem składników przedsiębiorstwa do spółki komandytowej nie będzie stanowić przychodu dla Wnioskodawczyni i nie będzie podlegało opodatkowaniu.

Objęcie udziałów w spółce komandytowej nie stanowi również przychodów z kapitałów pieniężnych. Przemawia za tym treść przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktującego, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: „nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny". Sama analiza treści tego przepisu wskazuje, iż obejmuje on swym zakresem jedynie spółki mające osobowość prawną a takim - zgodnie z przepisem art. 12 K.s.h. - są spółki z o.o. i akcyjne. Spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej, dlatego też objęcie przez podatnika udziałów w tej spółce nie stanowi zdarzenia, z którym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże powstanie obowiązku podatkowego. Stanowisko takie, zdaniem Wnioskodawczyni zaprezentowane zostało m.in. w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej z dnia 25 czerwca 2007, sygn. US1416-PD/415-3/07/TA.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię postanowień co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj