Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-213/13-2/MC
z 16 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wpływu zwrotu dopłat na wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w spółce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 2 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wpływu zwrotu dopłat na wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w spółce.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Bank (dalej: Wnioskodawca) w 2008 r. nabył od niemieckiej spółki kapitałowej (podmiotu mającego osobowość prawną) 20 udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). W 2012 r. Wnioskodawca otrzymał od Spółki zwrot dopłat uiszczonych przez niemiecką spółkę, przypadających na nabyte udziały. Wnioskodawca rozważa dokonanie sprzedaży udziałów w Spółce.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy uzyskanie przez Wnioskodawcę zwrotu dopłat ma wpływ na wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce?


Zdaniem Spółki, zwrot dopłat jest zdarzeniem neutralnym podatkowo nie wpływa na wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce.


Stosownie do kształtującego normatywne pojęcie kosztów uzyskania przychodów art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie udziałów w spółce. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Przepis ten nie wyłącza wydatków na nabycie udziałów w spółce kapitałowej z kosztów uzyskania przychodów, lecz jedynie odracza w czasie możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów do momentu zbycia udziałów. Na gruncie art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. i w świetle przedstawionego stanu faktycznego, przez wydatki na nabycie udziałów w Spółce rozumieć należy przede wszystkim zapłaconą przez Wnioskodawcę cenę nabycia tych udziałów. Wniesienie dopłat, jak i ich zwrócenie przez Spółkę udziałowcowi stanowią zdarzenia gospodarcze niezależne od objęcia oraz nabycia udziałów, i nie uwzględnione w treści przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.

Instytucja dopłat uregulowana jest w przepisach kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Stosownie do art. 163 pkt 2 k.s.h., do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki. Niezależnie od wniesienia wkładów na objęcie udziałów wspólnicy mogą zostać zobowiązani do wnoszenia dopłat, o których mowa w artykułach 177 - 179 k.s.h. Zgodnie z art. 177 § l k.s.h. umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty, w myśl art. 177 § 2 k.s.h. powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Co ważne, wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby (w drodze uchwały wspólników). Jako takie nie są zatem związane z momentem objęcia czy nabycia udziałów. Wynikają natomiast jedynie z faktu posiadania udziałów przez wspólnika oraz podjęcia stosowne) uchwały wspólników w tym zakresie. Środki uzyskane z dopłat powiększają kapitały własne spółki. Zgodnie z art. 228 pkt 5 k.s.h. zwrot dopłat wymaga podjęcia uchwały wspólników.

W świetle powyższego należy uznać, że wydatki ponoszone na uiszczenie dopłat przez wspólników nie stanowią wydatków na objęcie ani nabycie udziałów (nie mają bezpośredniego związku z nabyciem bądź objęciem udziałów), a zatem nie są objęte hipotezą art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. Co więcej, dopłaty te w ogóle nie stanowią dla udziałowca, które je uiszcza, kosztów uzyskania przychodów w związku z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 63 u.p.d.o.p., w myśl którego za koszty uzyskania przychodów nie uważa się dopłat, o których mowa art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p.

Należy również zauważyć, że dopłaty wniesione do spółki w trybie i na zasadach określonych w k.s.h. nie stanowią przychodu podatkowego dla spółki na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p., a w myśl powołanego już art. 16 ust. 1 pkt 53 u.p.d.o.p w razie ich zwrotu nie stanowią kosztu uzyskania przychodów dla spółki. Zwrot dopłat na rzecz udziałowca w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p. nie stanowi dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem do przychodów nie zalicza się m.in. zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami (chodzi tutaj o unormowania Kodeksu spółek handlowych) - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Oznacza to, że zdarzenie gospodarcze polegające na zwróceniu udziałowcom dopłat pozostaje neutralne podatkowo - nie ma wpływu ani na przychody, ani na koszty uzyskania przychodów. Otrzymanie przez Wnioskodawcę zwrotu dopłat w 2012 roku w związku z posiadanymi udziałami w Spółce jest neutralne podatkowo i nie ma wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodów poniesionych na nabycie tych udziałów. W razie dokonania sprzedaży udziałów przez Wnioskodawcę koszty uzyskania przychodów z tego tytułu odpowiadać będą cenie ich nabycia. Pogląd ten potwierdza również wykładnia językowa art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. Przepis ten, ustalając wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów odnosi się jedynie do kategorii wydatków na nabycie bądź objęcie udziałów, nie uwzględnia zatem dopłat zwróconych udziałowcowi. Stanowi to logiczną konsekwencję zasady neutralności podatkowej dopłat na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają również interpretacje organów podatkowych. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 czerwca 2012 r. ILPB2/415-298/12-2/JK stwierdzono, że „zwrot dopłat jest neutralny względem ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Kosztem uzyskania przychodu w przypadku zbycia udziałów, będzie więc cena zapłacona poprzedniemu udziałowcowi”. Odnosząc się natomiast do relacji, w jakich pozostają unormowania w zakresie ustalania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów do kwoty zwróconych dopłat przed ich sprzedażą, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 13 kwietnia 2010 r. ITPB2/415-36/10/IB podkreślił, iż dopłata do kapitału spółki nie stanowi wydatku na objęcie (nabycie) udziałów. Udziały funkcjonują niezależnie od dopłaty, a jedynie wielkość tej dopłaty ustalana jest w proporcji do już posiadanych przez Zainteresowanego udziałów”. Wprawdzie interpretacja ta dotyczy wykładni art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże z uwagi na analogiczną konstrukcję prawną tego przepisu względem art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. ma pełne zastosowanie w niniejszej sprawie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj