Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1543/12/BG
z 20 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2012 r. (data wpływu do Organu w dniu 13 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 10 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki w części dotyczącej poniesionych wydatków na pakiet rodzinny Prezesa Zarządu w części dotyczącej małżonki i Jego syna zatrudnionych w Spółce – jest nieprawidłowe (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2)

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2012 r. wpłynął do Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki w części dotyczącej poniesionych wydatków na pakiet rodzinny Prezesa Zarządu w części dotyczącej małżonki i Jego syna. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 30 listopada 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-1188/12/BG wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 10 grudnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej finansuje ze środków obrotowych świadczenia pozapłacowe na rzecz pracowników tj. grupowe ubezpieczenie zdrowotne. W ramach abonamentu pracownicy są uprawnieni do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i usług medycznych świadczonych przez Towarzystwo Ubezpieczeń, w tym diagnostyki oraz specjalistycznych procedur medycznych. Abonament medyczny, do którego zapłaty zobowiązany jest pracodawca ma charakter opłaty ryczałtowej uiszczanej w określonej miesięcznej wysokości z góry, bez względu na ilość i rodzaj faktycznie wykorzystanych usług medycznych, zgodnie z fakturami wystawianymi przez ubezpieczyciela. Wysokość składki wynika z faktycznej liczby osób ubezpieczonych według wybranego wariantu ubezpieczenia. Spółka nie tworzy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, stąd też świadczenia nie będą uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników, a wiec nie spełniają definicji wydatków na działalność socjalną. Pakiet świadczeń medycznych został ujęty w regulaminie wynagradzania Spółki. Pakietem tym zostali objęci niektórzy pracownicy według uznania Prezesa Zarządu. W/w świadczenia stanowić będą dla pracowników przychody podatkowe ze stosunku pracy. Koszty abonamentu na dzień dzisiejszy obejmują czterech pracowników w wariancie indywidualnym tj. 80 zł/osoba (opieką medyczną nie zostali objęci członkowie ich rodzin) oraz Prezesa Zarządu w wariancie rodzinnym tj. 375 zł/pakiet. Pakiet rodzinny opłacany za Prezesa Zarządu obejmuje jego rodzinę, w tym małżonkę i syna zatrudnionych w Spółce na podstawie umowy o pracę.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 30 listopada 2012 r. Znak IBPBI/2/423-1188/12/BG w uzupełnieniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Spółka pismem z dnia 06 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 grudnia 2012 r. ) wskazała, iż Prezes Zarządu nie jest pracownikiem Spółki, natomiast jest udziałowcem posiadającym 100% udziałów w Spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy pakiet rodzinny Prezesa Zarządu w części dotyczącej małżonki i syna zatrudnionych w Spółce stanowi koszty uzyskania przychodów?

(pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, pakiet rodzinny Prezesa Zarządu w części dotyczącej małżonki i syna zatrudnionych w Spółce stanowi koszty uzyskania przychodów. Rodzina Prezesa Zarządu liczy 5 osób. Jego małżonka zatrudniona jest w spółce na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (1/1 etatu), natomiast syn Prezesa Zarządu zatrudniony jest w spółce na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/8 etatu). Dzieląc pakiet rodzinny przez liczbę członków rodziny Prezesa Zarządu (5 osób) do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć 150 złotych (zgodnie z obliczeniami: 375 zł / 5 osób = 75 zł * 2 osoby = 150 zł).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Podstawę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „updop”), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. W myśl tego przepisu, wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami (poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie, zwiększenie, zachowanie lub zabezpieczenie tego przychodu). W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  1. został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  2. jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  3. pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  4. poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  5. został właściwie udokumentowany,
  6. nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 38 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej finansuje ze środków obrotowych świadczenia pozapłacowe na rzecz pracowników. Pakiet rodzinny opłacany za Prezesa Zarządu obejmuje jego rodzinę, w tym małżonkę i syna zatrudnionych w Spółce na podstawie umowy o pracę. Prezes Zarządu nie jest pracownikiem Spółki, natomiast jest udziałowcem posiadającym 100% udziałów w Spółce.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż wydatki na „pakiet rodzinny” Prezesa Zarządu, będącego jednocześnie 100% udziałowcem Spółki nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (również w części dotyczącej małżonki i syna zatrudnionych w Spółce) bowiem związane są z jednostronnym świadczeniem na rzecz udziałowca, a zatem stanowią wydatki, które wprost zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy cytowanego powyżej art. 16 ust. 1 pkt 38 updop. Zauważyć bowiem należy, iż pomimo że „pakiet rodzinny” dotyczy częściowo pracowników Spółki (tj. żony i syna Prezesa- jedynego udziałowca), to osobą otrzymującą to świadczenie jest udziałowiec Spółki. Jednocześnie Spółka nie wskazała, iż świadczenie to jest związane (stanowi element wynagrodzenia) z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu.

W świetle powyższego stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 1) wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Ponadto należy wskazać, iż tut. Organ nie oceniał przykładu liczbowego ilustrującego stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie, z uwagi na fakt, iż przepis art. 14b Ordynacji podatkowej nakłada na organ podatkowy obowiązek udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Zatem tut. Organ nie może potwierdzić prawidłowości przykładowego wyliczenia, bowiem zasady jego arytmetycznego wyliczenia nie podlegają urzędowej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj