Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-845/12/JD
z 19 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-845/12/JD
Data
2012.09.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
udział
zbycie udziału


Istota interpretacji
Czy ustalając koszty uzyskania przychodów związane ze zbyciem w 2011 r. udziałów objętych w 1995 r. koszty te winny zostać ustalone w wysokości odpowiadającej sumie wniesionego wkładu gotówkowego i wkładu niepieniężnego wg wartości księgowej z dnia wniesienia ( ponieważ wkład niepieniężny w postaci prawa użytkowania wieczystego Spółka nabyła nieodpłatnie, to kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia w 2011 r. udziałów)?



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2012 r. (wpływ do tut. Biura 20 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 29 sierpnia i 4 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie wysokości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia udziałów objętych w roku 1995 (pytanie oznaczone w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. Biura w dniu 4 września 2012 r. nr 1b) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2012 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie wysokości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia udziałów objętych w roku 1995.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 sierpnia 2012 r. Znak IBPBI/2/423-747/12/JD, IBPBI/2/423-845/12/JD, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 29 sierpnia i 4 września 2012 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest udziałowcem w innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

W 1995 roku Spółka objęła udziały w zamian za wkład gotówkowy i wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów. Prawo wieczystego użytkowania gruntu Spółka otrzymała nieodpłatnie od Skarbu Państwa. Wartość nominalna objętych udziałów równa jest sumie wartości wkładu pieniężnego i wartości aportu prawa wieczystego użytkowania gruntu określonej według wyceny biegłego. W 2011 roku Spółka zbyła w/w udziały.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ustalając koszty uzyskania przychodów związane ze zbyciem w 2011 r. udziałów objętych w 1995 r. koszty te winny zostać ustalone w wysokości odpowiadającej sumie wniesionego wkładu gotówkowego i wkładu niepieniężnego wg wartości księgowej z dnia wniesienia ( ponieważ wkład niepieniężny w postaci prawa użytkowania wieczystego Spółka nabyła nieodpłatnie, to kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia w 2011 r. udziałów - pytanie oznaczone w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. Biura w dniu 4 września 2012 r. nr 1b)

Zdaniem Spółki, koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia w 2011 r. udziałów objętych w 1995 r., winien zostać ustalony w wysokości odpowiadającej sumie wniesionego wkładu gotówkowego i wkładu niepieniężnego wg wartości księgowej z dnia wniesienia. Ponieważ wkład niepieniężny w postaci prawa użytkowania wieczystego Spółka nabyła nieodpłatnie od Skarbu Państwa, to kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia w 2011 r. udziałów, będzie jedynie wartość wkładu gotówkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej: „ustawa o pdop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Powyższy przepis ma zastosowanie do objęcia udziałów w zamian za gotówkę. Natomiast sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny został uregulowany w art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o pdop, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Ww. zasady ustalania kosztów podatkowych mają zastosowanie do odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych za wkład po dniu 31 grudnia 2000 r. Jeżeli udziały (akcje) były objęte przed dniem 1 stycznia 2001 r., koszty uzyskania przychodów ustala się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji) zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. 700).

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów w spółce albo akcji oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, świadectw udziałowych narodowych funduszy inwestycyjnych oraz certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze zbycia tych udziałów, wkładów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także dochodu ze zbycia świadectw udziałowych narodowych funduszy inwestycyjnych oraz zbycia certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, a także z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych w przypadku likwidacji funduszu inwestycyjnego.

Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust.1 pkt 8a ustawy o pdop, uchylonym z dniem 01 stycznia 2001r. na mocy art. 1 pkt 10 lit. a tiret piąte ww. ustawy z dnia 09 czerwca 2000r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości udziałów w spółce objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny; w razie zbycia tych udziałów, kosztem ich nabycia, ustalonym na dzień objęcia lub nabycia udziałów, są zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jak wynika ze stanu faktycznego w 1995 roku Spółka objęła udziały w zamian za wkład gotówkowy i wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów. Prawo wieczystego użytkowania gruntu Spółka otrzymała nieodpłatnie od Skarbu Państwa. Wartość nominalna objętych udziałów równa jest sumie wartości wkładu pieniężnego i wartości aportu. Odnosząc powyższe do powołanych wcześniej przepisów prawa należy stwierdzić, że koszt uzyskania przychodu zbytych w 2011 r. udziałów, co do zasady, będzie równy wartości sumy wniesionego wkładu pieniężnego i wkładu niepieniężnego. Mając jednak na względzie, że wniesiona aportem nieruchomość (wkład niepieniężny) została przez Spółkę otrzymana nieodpłatnie, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia w 2011 r. udziałów będzie wartość wkładu pieniężnego. Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, ze w zakresie pytań oznaczonych w uzupełnieniu wniosku numerami 1a, 2a oraz 2b wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj