Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1029/12-2/AW
z 31 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2012 r. (data wpływu 8 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności przekazania w formie darowizny praw ochronnych do Znaków towarowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności przekazania w formie darowizny praw ochronnych do Znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S.A. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność w zakresie leasingu, w szczególności samochodów osobowych i dostawczych, maszyn i urządzeń, sprzętu IT (w tym oprogramowania) oraz nieruchomości.

Spółka w prowadzonej działalności gospodarczej posługuje się różnego rodzaju znakami towarowymi i innymi prawami własności intelektualnej, związanymi z takimi znakami (dalej łącznie jako: „Znaki”). Spółka rozważa przeniesienie praw ochronnych do tych Znaków do Sp. z o.o. (dalej jako: Sp. z o.o.). Wynika to z planowanego przez Spółkę zreorganizowania i usystematyzowania zasad wykorzystywania Znaków w grupie kapitałowej Sp. z o.o. Założeniem jest, aby Sp. z o.o. po nabyciu praw ochronnych do Znaków, zarządzał tymi Znakami oraz oddawał te Znaki do odpłatnego korzystania Spółce i/lub innym podmiotom z grupy kapitałowej Sp. z o.o. Sp. z o.o. będzie także mogła oddawać te Znaki do używania kontrahentom Spółki (dostawcom, dystrybutorom usług Spółki itp.), w zakresie niezbędnym do realizacji celów marketingowych oraz celów biznesowych, związanych ze współpracą Spółki z tymi kontrahentami.

W celu osiągnięcia powyższego, Spółka zamierza przekazać Sp. z o.o. prawa ochronne na Znaki w drodze darowizny tych praw. Sp. z o.o. nie dokona, ani nie będzie zobowiązana do dokonania na rzecz Spółki żadnego świadczenia wzajemnego z tytułu uzyskania praw ochronnych na Znaki w drodze darowizny, ani w chwili otrzymania tej darowizny, ani w przyszłości. Spółka uzyska wycenę niezależnego rzeczoznawcy, ustalającą wartość rynkową Znaków przenoszonych w drodze darowizny do Sp. z o.o. Umowa darowizny będzie określała wartość przenoszonych w ramach darowizny Znaków w wysokości ich wartości rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę.

Po otrzymaniu ww. darowizny, Spółka, Sp. z o.o. i inne spółki z grupy kapitałowej Sp. z o.o. będą wykorzystywały przedmiotowe Znaki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na dzień sporządzenia niniejszego wniosku, w ramach prowadzonej działalności, Spółka wykonuje głównie czynności opodatkowane stawką podstawową VAT, w niewielkim zakresie stawkami obniżonymi oraz sporadycznie czynności objęte zwolnieniem od VAT. W związku z tym, że udział czynności objętych zwolnieniem od VAT w obrocie z tytułu czynności opodatkowanych ogółem nie przekracza 1%, Spółka odlicza całość podatku naliczonego.

Natomiast dla potrzeb podatku dochodowego Spółka oraz Sp. z o.o. zawarły umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, na podstawie odpowiednich uregulowań ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie przyszłym, przekazanie przez Spółkę w formie darowizny praw ochronnych do Znaków nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie przyszłym, przekazanie w formie darowizny praw ochronnych do Znaków nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zatem, aby darowizna Znaków podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, powinna być uznana za odpłatną dostawę towarów lub za świadczenie usług.

Dla celów podatku VAT, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Prawa ochronne do Znaków nie są natomiast rzeczą, ani jakąkolwiek postacią energii, w związku z tym, nie mogą być uznane za towar w rozumieniu ustawy o VAT.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, przeniesienie praw ochronnych do Znaków, dla celów podatku VAT powinno być uznane za świadczenie usług, co potwierdza przepis art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Uwzględniając powyższe, należy uznać, że jeżeli przeniesienia praw ochronnych do Znaków nie można zakwalifikować jako dostawy towarów, to przeniesienie takich praw ochronnych może być uznane za świadczenie usług.

Świadczenie usług, co do zasady podlega jednak opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli jest dokonywane odpłatnie (w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; (...)”). W przypadku przekazania praw ochronnych do Znaków w formie darowizny, nie dochodzi natomiast do żadnej odpłatności z tytułu przeniesienia tych Znaków.

Jednakże ustawa o VAT przewiduje także w pewnych sytuacjach możliwość potraktowania nieodpłatnego świadczenia usług na równi z odpłatnym świadczeniem usług i w konsekwencji objęcie takich czynności zakresem opodatkowania VAT.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z powyższym, usługa o charakterze nieodpłatnym, w ramach której odbiorca świadczenia nie jest obowiązany do żadnego świadczenia wzajemnego na rzecz świadczącego usługę, może podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli świadczenie usługi nastąpi zasadniczo dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W ocenie Spółki, przeniesienie przez Spółkę w drodze darowizny praw ochronnych do Znaków na rzecz Sp. z o.o. nastąpi jednak na cele działalności gospodarczej Spółki, w związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, darowizna praw ochronnych do Znaków na rzecz Sp. z o.o. nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Należy wskazać, że przeniesienie praw ochronnych do Znaków nastąpi w ramach grupy kapitałowej Sp. z o.o. i po przeniesieniu praw ochronnych do Znaków na rzecz Sp. z o.o., Spółka nadal będzie korzystała z tych Znaków w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zmieni się jedynie podstawa prawna na jakiej Spółka będzie korzystała z tych Znaków. Po przeniesieniu w drodze darowizny praw ochronnych do Znaków do Sp. z o.o., Sp. z o.o. będzie oddawała Spółce Znaki do odpłatnego korzystania.

Ponadto, zdaniem Spółki, za uznaniem, że planowana darowizna praw ochronnych do Znaków następuje na cele związane z działalnością gospodarczą Spółki, przemawiają następujące przesłanki:

  1. przekazanie praw ochronnych do Znaków na rzecz Sp. z o.o. może pozwolić na usprawnienie wewnątrzgrupowych procesów zarządczych i biznesowych dotyczących Znaków oraz na optymalne wykorzystanie zasobów jakimi są te Znaki w poszczególnych podmiotach z grupy kapitałowej Sp. z o.o., co w konsekwencji może wpłynąć na wzmocnienie pozycji Spółki oraz grupy Sp. z o.o. na rynku. Darowizna praw ochronnych do Znaków może więc docelowo wpłynąć pozytywnie na wizerunek oraz odbiór grupy Sp. z o.o., w tym samej Spółki, wśród klientów oraz kontrahentów;
  2. przekazanie praw ochronnych do Znaków Sp. z o.o., której jednym z zasadniczych przedmiotów działalności będzie zarządzanie tymi Znakami, może docelowo pozwolić na bardziej efektywne zarządzanie strategiczne Znakami w grupie Sp. z o.o., co może potencjalnie wpłynąć np. na przyspieszenie lub bardziej efektywne lub sprawne przeprowadzenie procedury wprowadzania do sprzedaży poszczególnych usług świadczonych przez Spółkę i w konsekwencji zwiększenie przychodów Spółki lub ograniczenie jej kosztów;
  3. planowana darowizna praw ochronnych do Znaków do Sp. z o.o. może pozwolić na ustalenie przez Sp. z o.o. spójnej i jednolitej strategii wykorzystania Znaków w grupie Sp. z o.o., a w konsekwencji efektywnego wykorzystania Znaków przez podmioty wchodzące w skład grupy Sp. z o.o.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, można uznać, że przekazanie praw ochronnych do Znaków w formie darowizny na rzecz Sp. z o.o. następuje w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą i do celów tej działalności. Przeniesienie praw ochronnych do Znaków może bowiem prowadzić do efektywniejszego wykorzystania Znaków w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Dzięki zarządzaniu Znakami, pod którymi Spółka prowadzi działalność, przez odrębny podmiot, dla którego będzie to zasadniczy przedmiot działalności, możliwe jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku Spółki na rynku, a przez to zwiększenie jej przychodów.

Uwzględniając powyższe, warunek istnienia związku pomiędzy planowaną darowizną praw ochronnych do Znaków a działalnością gospodarczą Spółki, zdaniem Wnioskodawcy, można uznać za spełniony.

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że stanowisko, zgodnie z którym darowizna znaków towarowych na rzecz innej spółki z grupy kapitałowej jest związana z prowadzonym przedsiębiorstwem i jako taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, zajął także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2012 r. (sygn. IPPP2/443-56/12-2/IG). We wskazanej interpretacji, która dotyczy podobnej sprawy, Dyrektor potwierdził związek darowizny znaku towarowego z działalnością gospodarczą darczyńcy:

„nie powinno budzić wątpliwości, że przekazanie w formie darowizny znaków lub innych praw jest elementem restrukturyzacji w Grupie A., która ma na celu poprawienie efektywności zarządzania strategicznego (w tym bardziej racjonalnego wykorzystania znaków lub innych praw), a w konsekwencji zwiększenia przychodów Spółki oraz wzmocnienia jej pozytywnego wizerunku. Wobec tego planowana transakcja będzie związana z działalnością Spółki, a zatem warunek istnienia związku pomiędzy omawianą darowizną a działalnością gospodarczą Spółki wydaje się być spełniony”.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, można uznać, że przeniesienie praw ochronnych do Znaków w drodze darowizny na rzecz Sp. z o.o. nastąpi w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, a zatem nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj