IBPBI/2/423-283/12/MO,

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-662/12/MO
z 18 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-662/12/MO
Data
2012.06.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
objęcie udziałów
obowiązek podatkowy
udziałowiec
umorzenie udziałów


Istota interpretacji
Czy dla Spółki kosztem objęcia udziałów w spółce B uzyskanych w zamian za wniesiony aport w postaci udziałów spółki C będzie koszt objęcia/nabycia udziałów spółki C? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce B celem umorzenia (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce B celem umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (Wnioskodawca) jest udziałowcem w spółkach B i C. Spółka C jest natomiast jedynym akcjonariuszem w Spółce D. Spółka zamierza razem ze spółką B przeprowadzić transakcję zamiany udziałów, tj. dokonać aportu wszystkich (100%) udziałów w spółce C do spółki B, w następstwie której Spółka otrzyma udziały spółki B. Na skutek powyższej transakcji, spółka B stanie się jedynym udziałowcem spółki C. Po przeprowadzeniu transakcji aportu udziałów spółki C, spółka B zamierza dokonać połączenia ze spółką C przez przejęcie, w taki sposób, że spółka B będzie spółką przejmującą, a spółka C spółką przejmowaną. Przejęcie spółki C nastąpi, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., nr 84, poz. 1037 ze zm.; dalej KSH), przez przeniesienie całego majątku spółki C na spółkę B. Następnie Spółka rozważa dokonanie dobrowolnego umorzenia części udziałów w spółce B zgodnie z art. 199 KSH. Umorzenie udziałów w spółce B nastąpi po przejęciu spółki C przez spółkę B. Wynagrodzenie za umorzone udziały miałoby być wypłacone w formie niepieniężnej przez przeniesienie prawa własności akcji spółki D, których wartość rynkowa będzie odpowiadała wynagrodzeniu Spółki z tytułu umorzenia udziałów spółki B.

Spółka i Spółki B, C i D mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dla Spółki kosztem objęcia udziałów w spółce B uzyskanych w zamian za wniesiony aport w postaci udziałów spółki C będzie koszt objęcia/nabycia udziałów spółki C... (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Spółki, kosztem objęcia przez Spółkę udziałów w spółce B objętych w zamian za aport udziałów spółki C będzie koszt objęcia/nabycia udziałów spółki C. W ocenie Spółki, powyższe podejście uzasadniają w szczególność poniżej przytoczone argumenty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP ustawia ogólną regułą dotyczącą możliwości zaliczania różnego rodzaju kosztów do kosztów podatkowych. Jednocześnie przepis ten wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów nie są koszty wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o PDOP, do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków poniesionych przez udziałowca na nabycie lub objecie udziałów przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k.

Zdaniem Spółki, zgodnie z przytoczonym przepisem należy uznać, że Spółka w momencie aportu udziałów spółki C do spółki B w ramach wymiany udziałów nie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kosztu objęcia/nabycia udziałów w spółce C. Jednocześnie przepis ten stanowi, że koszt nabycia udziałów w spółce C będzie stanowił dla Spółki A koszt uzyskania przychodu w momencie zbycia przez Spółkę udziałów w spółce B nabytych w ramach wymiany udziałów. Tym samym, zdaniem Spółki, w momencie zbycia w celu umorzenia udziałów w spółce B objętych w zamian za udziały spółki C kosztem uzyskania przychodu Spółki będzie koszt objęcia przez Spółkę A udziałów w spółce C.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że kosztem objęcia przez Spółkę udziałów w spółce B objętych w zamian za udziały spółki C będzie koszt objęcia udziałów spółki C.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym do osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o pdop”) zawiera regulacje prawne odnoszące się zarówno do podatkowych skutków wymiany udziałów, wnoszenia aportu, odpłatnego zbycia udziałów (akcji), umorzenia udziałów lub akcji oraz do odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w celu ich umorzenia.

Z uwagi na fakt, iż ustawodawca rozróżnia pojęcia „odpłatnego zbycia” i „odpłatnego zbycia w celu umorzenia”, skutki podatkowe tych czynności nie mogą być takie same. Z zasad techniki prawodawczej wynika bowiem jednoznacznie, iż do określenia jednakowych pojęć używa się jednakowych określeń, a różnych pojęć nie oznacza się tymi samymi określeniami.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka planuje objęcie udziałów w spółce B w zamian za wniesiony aport w postaci udziałów spółki C, a następnie nabyte udziały w tej Spółce planuje zbyć celem ich umorzenia (umorzenie dobrowolne). Wątpliwości Spółki dotyczą sposobu ustalenia kosztu objęcia udziałów w spółce B uzyskanych w zamian za wniesiony aport w postaci udziałów spółki C, które jednocześnie będą kosztem pomniejszającym przychód z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce B celem ich umorzenia.

Przechodząc do analizy stanowiska Spółki należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o pdop w myśl którego, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k. Przepis ten bowiem odnosi się do ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji). Jak już wskazano „odpłatne zbycie” i „odpłatne zbycie w celu umorzenia” to dwa odmienne zdarzenia, których skutki podatkowe nie mogą być utożsamiane. Zasadne jest zatem ustalenie jakie zasady regulujące sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów należy zastosować. W tym celu należy rozstrzygnąć jaki jest wzajemny stosunek przepisów regulujących te kwestie. W opinii tut. Organu regulacje dotyczące ustalenia kosztów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia stanowią lex specjalis względem normy zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o pdop. Tym samym mając na uwadze regulację kolizyjną lex specjalis derogat legi generali wyłączającą możliwość jej stosowania.

W niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o pdop, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Natomiast w myśl art. 15 ust. 1l ustawy o pdop, w przypadku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny albo ich zbycia na rzecz spółki w celu ich umorzenia, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio. Stosowanie natomiast do art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o pdop, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W świetle powyższych rozważań należy stwierdzić, iż w momencie zbycia w celu umorzenia udziałów w spółce B objętych w zamian za aport w postaci udziałów w spółce C wartością pomniejszającą przychód Spółki będzie nominalna wartości objętych w Spółce B udziałów z dnia ich objęcia.

Reasumując stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce B celem umorzenia jest nieprawidłowe.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 i 2 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj