Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/DP/423/28/04
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/DP/423/28/04
Data
2004.03.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Nieruchomości udostępnione nieodpłatnie


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
uzyskanie przychodów


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki dotyczy powstania przychodu z tytułu udostępnionej nieodpłatnie nieruchomości w okresie pierwszych dwóch miesięcy trwania Umowy, tj. w okresie w którym obowiązywać będzie jedynie opłata eksploatacyjna.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pisemne zapytanie Strony przesłane w dniu 20.01.2004r. do Urzędu Skarbowego o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, tj. „czy w związku z przedstawioną w piśmie transakcją powstaje dla Banku przychód z nieruchomości udostępnionej nieodpłatnie”, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jako najemca podpisał z podnajemcą umowę podnajmu (dalej Umowa) dotyczącą powierzchni biurowej oraz parkingowej, czas trwania umowy został ustalony na okres trzech lat, rozpoczynający się od dnia 01.10.2003r. Umowa ta zawiera szczegółową kalkulację opłat czynszowych. Cena za 1 m2 stanowi sumę dwóch składowych elementów kosztowych:czynsz za 1 m2 ,opłata eksploatacyjna za 1 m2.

Strony uzgodniły, że podnajemca zapłaci cenę obniżoną o wartość elementu czynszowego przez okres dwóch pierwszych miesięcy trwania Umowy. Wartość czynszu będzie oparta jedynie o element opłaty eksploatacyjnej. Następnie po upływie okresu objętego obniżoną stawką, kwota czynszu wzrośnie o wartość opłaty czynszowej. Ustalenie odpłatności w takiej formie miało za zadanie sprawić, że oferta ta stała się bardziej atrakcyjna i konkurencyjna na etapie poszukiwania kontrahenta oraz w trakcie negocjacji warunków Umowy.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku, Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychódz nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie w całości lub części do używania innym osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3, uważa się równowartość czynszu jaki przysługiwałbyw razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju. Użyte w art. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sformułowanie „nieodpłatne udostępnienie” dotyczy tylko umów, które w swej konstrukcji mają charakter nieodpłatny. W przypadku, gdy udostępnienie nie ma charakteru nieodpłatnego przychodem udostępniającego jest kwota czynszu.

Z treści umowy zawartej dnia 01.10.2003r. na okres od 01.10.2003r. do 30.11.2006r. wynika, iż obowiązek płatności czynszu obciążać będzie podnajemcę od dnia 01.12.2003r., tj. po dwóch miesiącach od dnia zawarcia umowy, natomiast opłat eksploatacyjnych od daty przekazania podnajemcy przedmiotu podnajmu, tj. od dnia zawarcia umowy.

Uwzględniając okres trwania umowy, jej odpłatny charakter, wysokość umówionego czynszu oraz fakt pokrywania kosztów bieżącej eksploatacji przez podnajemcę, należy stwierdzić, że obniżenie ceny podnajmu do wysokości opłat eksploatacyjnych w początkowych miesiącach obowiązywania umowy nie może stanowić podstawy do ustalania przez Spółkę przychodu z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj