Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PDP/005-1-64/03
z 27 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/005-1-64/03
Data
2004.01.27


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
cena nabycia
ustalanie kosztów
wniesienie środka trwałego do spółki
wycena


Pytanie podatnika
- w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych w związku z nabyciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wniesienie aportu w postaci środków trwałych,


Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie podziela stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, wyrażone w piśmie nr US. I/423-32/2003 z dnia 2003.12.01 w sprawie ustalania wielkości przychodów i kosztów ich uzyskania w związku z nabyciem udziałów w spółce z o.o. poprzez wniesienie aportu w postaci środków trwałych. Zauważa jednocześnie, iż konieczne jest uzupełnienie udzielonej - w trybie art. 14a § 1-3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - odpowiedzi z podanych niżej względów.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. W takim przypadku nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, objętych w zamian za aport, będzie przychodem podatkowym w dniu (art. 12 ust. 1b ustawy):

  • rejestracji spółki kapitałowej – jeżeli objęcie udziałów (akcji) w zamian za aport związane było z powstaniem (zawiązaniem) spółki,
  • wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej – jeżeli objęcie udziałów (akcji) w zamian za aport związane było z podwyższeniem kapitału zakładowego,
  • wydania dokumentów akcji – jeżeli objęcie akcji związane było z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

W tym samym momencie są ustalane koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 1j cytowanej ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe.

Jak wynika z załączonego zapytania, Spółka zakupiła od kontrahenta środki trwałe używane o wartości 195.000,- zł i w takiej cenie przyjęła je do użytkowania. Postąpiła zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 28 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), które nakładają generalny obowiązek wyceny aktywów i pasywów w wartości historycznej, czyli – w tym przypadku – określonej na poziomie ceny nabycia.

Dokonana przez Spółkę "aktualizacja wartości" majątku trwałego – w świetle przepisów przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o rachunkowości – jest bezprawna. Aktualizacji wyceny środków trwałych można dokonać jedynie na podstawie odrębnych przepisów zarządzających taką aktualizację, wydanych na podstawie art. 15 ust. 5 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 31 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości.

W związku z powyższym Spółka nie może ustalić kosztu uzyskania przychodu na poziomie wyrażonym w zapytaniu (647.000,- zł) – ponieważ postąpi wbrew art. 15 ust. 1j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj