Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP3/423-47/04/AK
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP3/423-47/04/AK
Data
2004.03.16



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
obligacje
skutki podatkowe umowy
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży obligacji wywołuje skutki podatkowe w sytuacji gdy Bank w następstwie zawarcia odrębnej umowy kupna odkupuje od innego podmiotu na rynku tę samą ilość tych obligacji.


W odpowiedzi na pismo z dnia 14.01.2004 (wpływ do Urzędu 20.02.2004r.) nr DPd/Dyr./303/2004 Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz.926 ze zm.) informuje, że:

Art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt. 8 powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych.

Stosownie do art. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002, Nr 72, poz. 665) bank dokonuje czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym.

W myśl art. 6 ust 1 pkt 3 poza wykonywaniem czynności bankowych, banki mogą dokonywać obrotu papierami wartościowymi.

Art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. rachunkowości (Dz. U. 2002 r. Nr 76 poz. 694) stanowi, że w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasadę (politykę) rachunkowości jednostka w przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego może stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

Zgodnie z zasadą ogólną określona w art. 15 ust 1 kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu i które nie są wymienione w art. 16 ust 1.

Konieczność zawarcia transakcji sprzedaży obligacji a następnie ich odkupienia za pośrednictwem innego banku wynikła jak uzasadnia Bank z zastosowania uregulowań Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Sprzedaż obligacji miała charakter bezwarunkowy i ostatecznie przenosiła ich własność na nabywcę.

Zgodnie z przepisami prawa bankowego obrót papierami wartościowymi wchodzi w zakres czynności dokonywanych przez bank i jako taki pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością bankową.

Fakt, że z transakcji tej nie został wygenerowany przychód, nie wyłącza wydatków poniesionych na nabycie obligacji z kosztu uzyskania przychodów, gdyż nie jest wymogiem ustawowym, aby określony wydatek przyniósł rzeczywisty przychód.

W związku z powyższym organ podatkowy podziela stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie i stwierdza, że dla celów podatku dochodowego od osób prawnych poniesiony przez Spółkę wydatek na nabycie sprzedanych wcześniej obligacji będzie kosztem uzyskania przychodu w momencie ich odpłatnego zbycia lub przy ustaleniu dochodu z tytułu wykupu obligacji przez emitenta.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj