Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005u-133/MB/04
z 17 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005u-133/MB/04
Data
2004.03.17



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wspólnota mieszkaniowa może w trybie art. 25 ust. 1-4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) skorzystać w 2004 r. ze zwolnienia od obowiązku comiesięcznego składania deklaracji CIT-2? Co należy zaliczyć do przychodów wspólnot mieszkaniowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy wynagrodzenie członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej wypłacone na podstawie uchwały właścicieli, stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 13 pkt. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) i należy je zaklasyfikować jako przychód z innych źródeł? Czy w tym przypadku wspólnota jako płatnik nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?


  1. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.
  2. Zgodnie z art. 25 ust. 5 pkt 2 w/c ustawy podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f - jest zwolniony od obowiązków wynikających z ust. 1 od dnia złożenia tego oświadczenia. W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania, jest obowiązany stosować przepisy ust. 1-4.
  3. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957) zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. stosuje się do dnia 31.12.2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003 r.

Wspólnoty mieszkaniowe są podatnikiem, o którym mowa w art. 25 ust. 4 i korzystają ze zwolnień od podatku na mocy art. 17 ust. 1 pkt. 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomimo zwolnienia z podatku dochodowego, wspólnoty nie są zwolnione z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2 za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni - w myśl art. 25 ust. 1 i 2 w/w ustawy.

Wspólnoty mieszkaniowe mogą zostać zwolnione ze składania miesięcznych deklaracji CIT-2 składając właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że są podatnikami, o których mowa w ust. 4 i nie osiągają przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonują wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust 1b, 1e i 1f. Zwolnienie od obowiązków wynikających z ust. 1 obowiązuje od dnia złożenia tego oświadczenia. W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania, jest obowiązany stosować przepisy ust. 1-4.

Zgodnie z przepisami art. 25 ust. 1-4 cytowanej ustawy podatnik jest obowiązany:

  1. bez wezwania składać deklaracje, według ustalonego wzoru (CIT-2), o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące;
  2. deklaracje i zaliczki miesięczne, o których mowa powyżej, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.
  3. jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarował, że przeznaczy dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkował na inne cele - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b. W składanych deklaracjach podatnik jest obowiązany do wykazywania sumy dochodów, w tym także z lat poprzedzających rok podatkowy, przeznaczonych a nie wydatkowanych do końca okresu, za który składana jest deklaracja.

W związku z tym, iż wspólnoty mieszkaniowe są podatnikami, o których mowa w art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulacje dotyczące przychodów zawiera art. 12 ustawy, który nie określa definicji przychodów ale zawiera wykaz zdarzeń, które według ustawy uznane są za przychód.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4m w/w ustawy do dnia 31.12.2004 r. będą wolne od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj