Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
IS.I/3-423/28/04
z 3 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/3-423/28/04
Data
2004.03.03



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dzierżawa
potrącalność kosztów
usługi ciągłe
wykonanie usługi
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
uzupełnić


Odpowiadając na pismo P. S.A. z dnia 3.02.2004 r. (bez znaku), zawierającego prośbę o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów uiszczonej „z góry” zaliczki na poczet czynszu dzierżawnego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje, iż zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654. ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Z definicji tej wynika, iż musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między poniesionymi wydatkami a osiągniętymi przychodami. Natomiast możliwość zarachowania kosztów uzyskania przychodów do danego roku podatkowego określa zapis art. 15 ust. 4 tej ustawy. Wynika z niego zasada, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodu można potrącić w roku podatkowym, którego dotyczą, tj. w którym przychód wystąpił albo - racjonalnie oceniając - powinien wystąpić. Nie jest istotny rok poniesienia kosztów; do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów danego roku podatkowego. Tym samym więc, jeżeli dana usługa o charakterze ciągłym (w przypadku jednostki dzierżawa działki) wykonywana jest w dłuższym okresie sprawozdawczym, natomiast opłaty za wykonanie usługi (czynsz dzierżawny) uiszczane są zanim wystąpi wykonanie tej usługi, to również rozliczenie kosztów, w myśl powołanego art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinno nastąpić w miesiącu wykonania usługi, a więc zgodnie z zasadą potrącalności kosztów w czasie oraz powiązania kosztów z osiąganiem przychodów w danym roku podatkowym.

Zdaniem tut. organu podatkowego prawidłowe więc jest zaliczanie przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych okresów takiej części zapłaconego czynszu, jaka proporcjonalnie danego okresu dotyczy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj