Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
IIUS IPD1/423-1/03
z 20 lutego 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS IPD1/423-1/03
Data
2003.02.20



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
usługi ciągłe
usługi telekomunikacyjne



W stanie prawnym obowiązującym w 2003 r. datą przychodu należnego jest dzień wystawienia faktury nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usługi (art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Z akt podatkowych posiadanych przez urząd skarbowy wynika, iż przedmiotem działalności Spółki zgodnie z umową jest m. in. działalność usługowa w zakresie wykonywania zabiegów eksploatacyjnych, przeglądów, pomiarów, prób, konserwacji, remontów, budowy, przebudowy, modernizacji, projektowania i rozruchu systemów telekomunikacyjnych analogowych i cyfrowych, świadczenia publicznych usług telekomunikacyjnych w zakresie: łączności rozmownej, transmisji danych, telewizji kablowej - na które to usługi Spółka otrzymała koncesję z Departamentu Zezwoleń i Koncesji przy Ministerstwie Łączności.

Jednostka na prośbę tut. urzędu przedłożyła przykładowe umowy zawarte przez Spółkę z operatorami sieci telekomunikacyjnych: ... S.A oraz ... S.A., jak również umowy z abonentami (klientami indywidualnymi i instytucjami), oraz „Regulamin świadczenia usług telefonicznych przez Spółkę - dla zobrazowania charakteru usług świadczonych na rzecz tych abonentów.

Z treści przedłożonych umów wynika, iż ich przedmiotem jest: obsługa usług telekomunikacyjnych stacji telefonicznych, prowadzenie bilingu rozmów wychodzących do innych operatorów publicznych, obsługa usług telefonii komórkowej oraz dzierżawa i eksploatacja telefonów komórkowych pracujących na koncie Spółki - w zakresie i na warunkach określonych w „Regulaminie świadczenia usług telefonicznych przez Spółkę". Pod pojęciem obsługi usług telefonii komórkowej rozumie się zakupy akcesoriów i nowych aktywacji, aktywowanie i dezaktywowanie usług, świadczenie usług serwisowych, informowanie abonentów o nowych usługach, rozliczanie za prowadzone rozmowy telefoniczne. Rozliczenie świadczonych usług dokonywane jest - na podstawie faktur wystawianych abonentom - w okresach miesięcznych. Faktury te obejmują opłaty z tyt. abonamentu miesięcznego, należności za połączenia wychodzące do innych operatorów publicznych (w przypadku połączeń telefonicznych na zewnątrz swojej sieci telekomunikacyjnej) - na podstawie danych bilingowych centrali telefonicznej, ryczałtowe opłaty za obsługę usług telefonii komórkowej i dzierżawę (eksploatację) telefonów komórkowych. Odrębnie Spółka wystawia fakturę za rozliczenie tych usług.

Biorąc pod uwagę zawarty w „Regulaminie świadczenia usług telefonicznych" oraz przedstawiony powyżej na podstawie przykładowych umów zakres i charakter działalności telekomunikacyjnej Jednostki, można przyjąć, że jest to działalność operatorska sieci telekomunikacyjnej funkcjonującej w ramach podmiotów skupionych w GK GZE, związanych z wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej oraz innych użytkowników - wykonywana przez Spółkę na określonym obszarze.

W ocenie tut. urzędu skarbowego - w przypadku wymienionych wyżej usług świadczonych przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej - za moment uzyskania przychodu należnego zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uważa się datę wystawienia abonentowi faktury obejmującej zarówno opłatę za abonament, jak i należność za zrealizowane połączenia - bez względu na to, kiedy zostały one faktycznie wykonane - a wynikające z faktury otrzymanej od pierwotnego dostawcy (operatora telefonii komórkowej). Także opłata za usługę rozliczeniową stanowi przychód podatkowy Jednostki w miesiącu w którym została wystawiona przez nią faktura - nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca w którym nastąpiło wykonanie tejże usługi (zob. pismo Ministerstwa Finansów z 2004-04-15, znak PB3/11814/GM-8214-221/03).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj