Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
US 37/ZDP/17/MF/423/5/2004/1
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 37/ZDP/17/MF/423/5/2004/1
Data
2004.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na zakup nowych samochodów osobowych do celów egzaminowania, podlegających wymianie na fabrycznie nowe po 10 miesiącach używania, stanowią koszt uzyskania przychodów w świetle przepisów art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Zgodnie z art. 16 a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) – amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność podatnika samochody osobowe wykorzystywane do działalności gospodarczej, nabyte, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok.

Jeżeli więc przewidywany przez podatnika okres używania samochodów osobowych będzie wynosił około 10 miesięcy, podatnik nie ma obowiązku wprowadzania do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych od takich środków transportu, a wydatek poniesiony na ich zakup, pomniejszony o odliczony podatek VAT, może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Gdy zaś po 10 miesiącach samochody osobowe zostaną zbyte przez podatnika, cała kwota uzyskana ze sprzedaży, z wyłączeniem VAT należnego, będzie dla podatnika stanowiła przychód podatkowy.

Gdyby jednak faktyczny okres używania samochodu osobowego przekroczył 12 miesięcy – zastosowanie znajdzie przepis art. 16 e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym w pierwszym miesiącu, w którym upłynął wyżej wymieniony okres używania samochodu, podatnik będzie zobowiązany do zaliczenia samochodów do środków trwałych, przyjęcia ich do ewidencji w cenie nabycia, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia a kwotą odpisów amortyzacyjnych przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, stosowania stawki amortyzacji z „Wykazu stawek” przez cały okres amortyzacji, wpłaceniu do 20 dnia tego miesiąca do urzędu skarbowego kwoty odsetek w wysokości 0,1% za każdy dzień i wykazania jej w deklaracji zgodnie z art. 16 e ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że przewidywany okres używania samochodów nabytych w marcu 2004 r., a następnie (po 10-cio miesięcznych okresach eksploatacji) 3-krotnie wymienianych na fabrycznie nowe w terminach: styczeń 2005 r., listopad 2005 r. i wrzesień 2006 r., nie przekroczy 12 miesięcy. Zatem, w zakresie tych zakupów, podatnik może stosować wyżej opisane zasady i zaliczyć poniesione wydatki na zakup samochodów osobowych do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nie ma również przeszkód, by podatnik w chwili zakupu zaliczył nabyte samochody do środków trwałych, dokonywał przez okres 10 miesięcy odpisów amortyzacyjnych, a w miesiącu zbycia zaliczył nie zamortyzowaną wartość początkową samochodów do kosztów uzyskania przychodu.

Wybór sposobu postępowania w tym zakresie należy do podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj