Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-29/04/WK
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-29/04/WK
Data
2004.03.22



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy ustalając podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody degresywnej w kolejnych latach podatkowych po roku, w którym dokonano 30% odpisu amortyzacyjnego dla fabrycznie nowego środka trwałego z grup 3 - 6 KŚT należy pomniejszyć wartość początkową środka trwałego o tzw. premię amortyzacyjną?


W nawiązaniu do odpowiedzi Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik z dnia 7.01.2004 r. Nr PR/423/26/03/GB w sprawie udzielenia pisemnej informacji zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 2 w/w ustawy przedstawia swoje stanowisko w sprawie:

Podatnik pismem z dnia 17.12.2003 r. zwrócił się z zapytaniem czy ustalając podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody degresywnej w kolejnych latach podatkowych po roku, w którym dokonano 30% odpisu amortyzacyjnego dla fabrycznie nowego środka trwałego z grup 3 - 6 KŚT należy pomniejszyć wartość początkową środka trwałego o tzw. „premię amortyzacyjną".

W związku z powyższym stwierdza się co następuje:
Zgodnie z art. 16 k ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy są uprawnieni do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30% wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grup 3 - 6 Klasyfikacji środków trwałych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) w pierwszym roku podatkowym, w którym te środki zostały wprowadzone do ewidencji.

W myśl przepisu art. 16 k ust. 6 w/w ustawy w pierwszym roku podatkowym, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, podatnicy mogą dokonać odpisów amortyzacyjnych jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji lub w równych ratach co miesiąc lub co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.

W następnym roku podatkowym, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych stosując zasady amortyzacji degresywnej lub amortyzacji liniowej, przy czym odpisów tych dokonują od wartości początkowej środków trwałych zgodnie z art. 16 k ust. 1 lub art. 16 i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc bez pomniejszenia jej o odpisy dokonane w pierwszym roku podatkowym czyli bez pomniejszenia o „premię amortyzacyjną".

Należy jednak pamiętać, że odpisy amortyzacyjne w całym okresie ich dokonywania tj. od momentu wprowadzenia fabrycznie nowego środka trwałego do ewidencji do zakończenia okresu amortyzacji nie mogą przekroczyć wartości początkowej tego środka trwałego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj