Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS/1471/DPD1/423/74a/2004
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS/1471/DPD1/423/74a/2004
Data
2004.05.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Spółka poniosła wydatki związane z instalacją łącza telefonicznego w mieszkaniu członka zarządu. Czy wydatek poniesiony w związku z instalacją szybkiego łącza telefonicznego stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki;
Czy równowartość w/w wydatku stanowi dla członka zarządu przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki z dnia 25 lutego 2004 roku, uzupełnionym pismem z dnia 29 marca 2004 roku (data wpływu – 30 marca 2004 roku).
Pytanie Spółki dotyczy instalacji szybkiego łącza telefonicznego w mieszkaniu członka zarządu Spółki, a mianowicie:
- czy wydatek poniesiony w związku z instalacją szybkiego łącza telefonicznego stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki
- czy równowartość w/w wydatku stanowi dla członka zarządu przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego w piśmie Spółki stanu faktycznego wynika, że szybkie łącze telefoniczne zostało zainstalowane w mieszkaniu członka zarządu w celu zapewnienia stałego kontaktu z właścicielem Spółki mającym siedzibę za granicą oraz innymi podmiotami należącymi do korporacji (grupy) utworzonej przez właściciela Spółki.

Możliwość uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów wynika z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity – Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przepis ten zawiera zasadę, w myśl której kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle powyższego, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu muszą zostać spełnione następujące warunki:
- wydatek musi pozostawać w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością i mieć wpływ (bezpośredni lub pośredni) na wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów;
- wydatek nie może zostać objęty zakresem art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zawiera katalog wydatków nie uznawanych za taki koszt.
Zainstalowanie w mieszkaniu członka zarządu szybkiego łącza telefonicznego, niezbędnego w związku z jego nienormowanym czasem pracy oraz koniecznością kontaktu z właścicielem Spółki oraz innymi podmiotami należącymi do korporacji nie stanowi wydatku wyłączonego z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 w/w ustawy. Nie jest to jednak wystarczająca przesłanka do obciążenia kosztów działalności Spółki jego wartością. Konieczne jest przede wszystkim, aby poniesiony wydatek spełniał pierwszy z wymienionych wyżej warunków, tzn. musi on pozostawać w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością oraz musi mieć wpływ na wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów.

Z przedłożonego przez podatnika w dniu 30 marca 2004 roku pisma wynika, iż brak łączy telefonicznych może w pewnym stopniu ograniczać możliwość kontaktu z właścicielem Spółki oraz innymi podmiotami, a tym samym wpływać na działalność gospodarczą firmy. Jeżeli więc w przedmiotowym przypadku zachodzi sytuacja, w której członek zarządu wykonuje swoje obowiązki w mieszkaniu i w związku z tym będzie wykorzystywał łącze telefoniczne w celach służbowych, można mówić o istnieniu związku przyczynowego między poniesieniem wydatku a celem, jakim jet osiągnięcie bądź zamiar osiągnięcia przychodu. Po udowodnieniu tego związku przez Spółkę, może ona zaliczyć wydatek poniesiony na instalację łącza telefonicznegodo kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity – Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wpłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie na godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z powyższego przepisu wynika, ze przychodem z wykonywanej pracy są m. in. wszelkiego rodzaju świadczenia ponoszone na rzecz pracownika, wynikające z łączącego go z zakładem pracy stosunku pracy i stanowiące wynagrodzenie za świadczenie tej pracy.

Instalacja omawianego łącza podwyższa standard prywatnego lokalu mieszkalnego członka zarządu i stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, będące przychodem ze stosunku pracy. Zgodnie z art. 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, w wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52 a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W katalogu zwolnień zawartym w powyższych przepisach nie wymieniono świadczeń w zakresie wykonywania jakichkolwiek instalacji (telefonicznych, internetowych) w prywatnym mieszkaniu członka zarządu Zatem wartość tego świadczenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj