Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPD-005/19/2004
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPD-005/19/2004
Data
2004.03.09



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opinia biegłego
potrącalność kosztów
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
Spółka jest użytkownikiem majątku bez zawartej z jego właścicielem umowy dzierżawy. Wysokość dzierżawy za jeden konkretny miesiąc została ustalona przez sąd na podstawie opinii biegłego sądowego. Czy wypłacenie kwoty dzierżawy jest podstawą do zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia? Czy zapłacenie dzierżawy za następne miesiące bez wyroku sądu jest podstawą do zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia?


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Każdy wydatek, który spełnia powyższą definicję podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Kosztami podatkowymi są więc wydatki zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz wydatki dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostały w sposób gospodarczy i racjonalny poniesione w celu zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy.

Spółka jest użytkownikiem majątku, za korzystanie z którego winna, zgodnie z wyrokiem sądu, wypłacić właścicielom wynagrodzenie.

Sąd opierając się na opinii biegłego ustalił wartość wynagrodzenia za jeden konkretny miesiąc. Wysokość należnego wynagrodzenia ustalona została w kwocie odpowiadającej potencjalnej wielkości czynszu jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy dzierżawy. Biegły w swej opinii uwzględnił wszystkie przesłanki niezbędne do rzetelnej wyceny wartości czynszu.

Wyłącznie w sytuacji, gdy strony zgadzają się z ustaloną kwotą, nie będzie nieprawidłowe jeżeli Spółka przyjmie koszty związane z użytkowaniem nieruchomości dotyczące następnych miesięcy, opierając się na ustalonej przez biegłego wartości dzierżawy za jeden miesiąc.

Na udokumentowanie wydatków związanych z użytkowaniem nieruchomości Spółka, zgodnie z art. 20 ustawy z 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) winna sporządzić dowód księgowy, będący podstawą zapisu w księgach rachunkowych.

Kwestię potrącalności kosztów reguluje art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Uwzględniając powyższe, w przypadku wydatków, które nie mogą być ściśle związane z konkretnym przychodem, należy je potrącać w roku ich poniesienia.

Zatem wydatki związane z użytkowaniem przez Spółkę nieruchomości winny być uznane za koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj