Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0591/03
z 4 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0591/03
Data
2003.06.04



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
rezerwy
ustawa o rachunkowości


Pytanie podatnika
Czy na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych istnieje możliwość ujmowania w koszty uzyskania przychodów rezerw tworzonych w przedziałach miesięcznych na pokrycie przyszłych kosztów?


Spółka Akcyjna wprowadziła system informatyczny w którym jedną z zasad jest zamykanie obrotów każdego miesiąca i sporządzanie bilansu zamknięcia drugiego dnia po zakończeniu miesiąca. Zdaniem Spółki tak krótki termin zamykania obrotów będzie wymagał tworzenia rezerw na koszty, których rzeczywista wartość w danym miesiącu nie będzie jeszcze znana. Rezerwy będą tworzone między innymi na takie koszty jak: wynagrodzenia, składki ZUS, koszty transportu i innych usługi.


Ocena prawna stanu faktycznego:


    Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Przepis ten definiując podatkową kategorię kosztu uzyskania przychodu, normuje zasady według których dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskaniem przychodu. Natomiast zasady potrącenia wydatków uznanych za koszty uzyskania przychodu normuje art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. W myśl tych zasad w przypadku kosztów, które nie zostały jeszcze przez podatnika poniesione w danym roku podatkowym koszty te są potrącalne jeżeli wystąpią łącznie trzy warunków, a mianowicie koszty te:
  1. odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego,
  2. zostały zarachowane,
  3. są określone co do rodzaju i kwot.
    W przypadku gdy nie został spełniony chociażby jeden z tych warunków, podatnik nie ma prawa potrącić tych kosztów w danym roku podatkowym i wówczas potrącenie jest możliwe w roku podatkowym w którym zostały poniesione, a więc w roku czy latach następnych.

Zawarty w powyższym punkcie 3-ci warunek, z uwagi na użycie koniunkcji „i” wskazuje, że warunek ten jest spełniony tylko wówczas gdy koszty są jednocześnie określone zarówno pod względem rodzaju jaki i kwoty.Tylko w jednym przypadku ustawodawca przewidział możliwość potrącenia kosztów, które nie zostały zarachowane, a mianowicie gdy zarachowanie nie było możliwe, jednakże tylko z przyczyn obiektywnych, niezależnych od podatnika, wówczas koszty są potrącalne w roku ich poniesienia.

Ponieważ z treści zapytania wynika jednoznacznie, że nie jest możliwe określenie zarówno kwot jak i ich rodzaju, gdyż podany katalog tych kosztów jest przykładowy, postanowienia art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. nie mają zastosowania do przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego.Przy czym powyższe zasady potrącalności mają zastosowanie nie tylko do roku podatkowego ale również do poszczególnych miesięcy w roku podatkowym, gdyż jak wynika z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. przepis ten nakłada obowiązek miesięcznego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy a tym samym i miesięcznego rozliczania kosztów uzyskania przychodów, przyjmując za okres sprawozdawczy okres od początku roku podatkowego do końca danego miesiąca, za który deklarowana jest wysokość dochodu i podatku.

Nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów również rezerwy tworzone na poczet przyszłych kosztów. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 27 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. nie są kosztem uzyskania przychodów rezerwy utworzone zgodnie z ustawą o rachunkowości, inne niż określone w niniejszej ustawie jako taki koszt. A zatem wynikające z art. 39 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) zasady biernych rozliczeń międzyokresowych ponieważ stanowią rezerwy na poczet przyszłych kosztów tym samym zgodnie z powołanym art. 16 ust. 1 pkt 27 nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym spółka nie ma możliwości potrącenia kosztów uzyskania przychodów w innym momencie niż wynikający z przepisów prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj