Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
PD-I/423-9/147/03
z 12 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423-9/147/03
Data
2004.01.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
łączenie spółek
opłata skarbowa
opłaty sądowe
spółka kapitałowa
wydatek


Pytanie podatnika
Czy wydatki na porady, ekspertyzy, opłaty sądowe i skarbowe, ponoszone w procesie łączenia spółek kapitałowych przez spółkę przejmowaną, stanowią koszt uzyskania przychodów spółki przejmowanej?


W oparciu o okoliczności zaprezentowane w zapytaniu ustalono następujący stan faktyczny:

Spółki Y i X rozpoczęły procedurę łączenia się na podstawie obowiązujących przepisów Kodeksu spółek handlowych. Spółką przejmującą będzie Y, a do rozliczenia przejęcia zastosowana będzie metoda łączenia udziałów. Z procesem łączenia związane będą wydatki na porady, ekspertyzy ekonomiczne, opłaty sądowe i skarbowe. W świetle powyższego wnioskodawca (Spółka przejmowana X) pyta, czy wymienione wyżej wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz czy wydatki te mogą obciążać koszty spółki przejmującej, czy też spółki przejmowanej, a może obu spółek?

Zdaniem Podatnika wymienione wyżej koszty, poniesione w procesie łączenia spółek, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a obciążać powinny spółkę przejmującą, gdyż służą osiągnięciu w przyszłości przychodów, a nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na wstępie informujemy, że przepisy art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), nakładają - między innymi na naczelników urzędów skarbowych - obowiązek udzielania, na pisemne zapytanie podatników, płatników i inkasentów, pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, ale tylko w indywidualnych sprawach tych podatników, płatników i inkasentów. W związku z tym, zakres niniejszej informacji odnosi się wyłącznie do kwestii dotyczących Spółki X (przejmowanej) jako wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak z powyższego wynika - w rozumieniu przepisów podatkowych - nie stanowią kosztów uzyskania przychodów zarówno wydatki enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, jak i wydatki, których nie ujęto wprawdzie w katalogu art. 16 ust. 1, ale nie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Użyty w powołanym wyżej przepisie zwrot „w celu” oznacza, że podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione przez siebie wydatki, odpowiednio udokumentowane stosownie do wymogów wynikających z odrębnych przepisów (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), których celem jest osiągnięcie przychodu. Aby zatem określone wydatki mogły stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, muszą wynikać z racjonalnych potrzeb tej działalności, a jednocześnie między tymi wydatkami a przychodem musi zachodzić związek przyczynowo – skutkowy tego typu, że poniesienie tych wydatków ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu z tej działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie brak powyższych przesłanek, które pozwoliłyby Spółce X zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu poniesione w procesie łączenia spółek wydatki na porady, ekspertyzy ekonomiczne, opłaty skarbowe i sądowe, jako że podejmowane działania zmierzają do zakończenia bytu prawnego wnioskodawcy w wyniku połączenia z inną spółką kapitałową, a zatem nie mają na celu osiągnięcie przychodu przez Spółkę X.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj