Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-590/12-2/RS
z 8 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-590/12-2/RS
Data
2012.10.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ustalanie dochodu (straty)


Słowa kluczowe
catering
koszty uzyskania przychodów
produkty
szkolenie
usługi


Istota interpretacji
Spółka wnosi o potwierdzenie, iż zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu polegają określone w stanie faktycznym wydatki, w szczególności poniesione na:• nabycie produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabycia usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu do pomieszczeń Spółki - w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;• w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych Spółka ponosi wydatki związane z nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabycia usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.07.2012 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

  1. wydatków poniesionych przez Spółkę na rzecz swoich pracowników związanych z:
    • nabyciem produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabyciem usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu - w związku z przeprowadzeniem przez Spółkę spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;
    • nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabyciem usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek w przypadku przeprowadzenia przez Spółkę spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych - jest prawidłowe,
  2. wydatków poniesionych przez Spółkę na rzecz pracowników zatrudnionych w rożnych spółkach z międzynarodowej grupy kapitałowej (do której należy Wnioskodawca) związanych z:
    • nabyciem produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabyciem usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu - w związku z przeprowadzeniem przez Spółkę spotkań okresowych w pomieszczeniach Spółki;
    • nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabyciem usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek w przypadku przeprowadzenia przez Spółkę spotkań okresowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 20.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na produkty spożywcze tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również na nabycie usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu - w związku z przeprowadzeniem przez Spółkę spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki; oraz wydatków poniesionych na nabycie m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabycie usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek w przypadku przeprowadzenia przez Spółkę spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, która związana jest z dystrybucją na terenie Polski produktów należących do trzech głównych sektorów działalności Spółki tj. sektor zdrowia, dział środków ochrony roślin, dział material science. W toku swojej działalności gospodarczej Spółka organizuje służbowe spotkania swoich pracowników tj.:

Spotkania robocze

Robocze spotkania pracowników polegają na wieloosobowej realizacji przez pracowników Spółki powierzonych im zadań pracowniczych, w tym m.in. dotyczą omówienia bieżących zagadnień związanych z działalnością Spółki tj. wyniki finansowe, działalność handlowa, aktualne problemy, maksymalizacja zysków, ustalenie zasad współpracy, omawianie zgłaszanych wątpliwości jak również dotyczą prac zespołów utworzonych do realizacji określonych celów etc. Spotkania te zwykle trwają wiele godzin lub też przybierają postać spotkań całodziennych lub kilkudniowych. Podstawowym zadaniem tychże spotkań jest efektywna i merytoryczna dyskusja na temat prowadzonej działalności gospodarczej i jej wyników. Organizowanie roboczych spotkań pracowników wpływa na lepsze funkcjonowanie Spółki i wzrost osiąganych przez nią przychodów.

W zależności m.in. od ilości osób biorących udział w takim spotkaniu, miejsca z którego osoby mające wziąć udział w spotkaniu są zmuszone dojechać, robocze spotkania pracowników są przeprowadzane zarówno w pomieszczeniach należących do Spółki (tj. w siedzibie bądź innych pomieszczeniach gdzie osoby zatrudnione wykonują swoją pracę), jak również są przeprowadzane w lokalach zewnętrznych np. restauracje, hotele, wynajmowane sale konferencyjne lub ośrodki konferencyjne.

Gdy jest to możliwe, robocze spotkania są przeprowadzane w pomieszczeniach Spółki, natomiast spotkania poza siedzibą Spółki wynikają wyłącznie ze względów praktycznych, do których zmusza zaistniała sytuacja np. zorganizowanie spotkania roboczego w pomieszczeniach Spółki nie jest możliwe ze względu na ilości osób biorących udział w spotkaniu, bądź też ze względu na dogodniejszą lokalizację lokali zewnętrznych. W konsekwencji, miejsce przeprowadzenia spotkania roboczego zależy jedynie od zapewnienia sprawniejszej, praktyczniejszej i w rezultacie efektywniejszej realizacji przez pracowników Spółki zadań związanych z jej działalnością gospodarczą. W żadnym wypadku organizacja spotkań wewnątrz jak i poza pomieszczeniami Spółki nie ma na celu działań lub zachowań, które odznaczają się okazałością, wystawnością czy też wytwornością i które ukierunkowane są na wytworzenie możliwie najkorzystniejszego wizerunku, postrzegania Spółki przez jej pracowników.

Spotkania okresowe

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej jako: grupa kapitałowa). Jednocześnie obszar działalności gospodarczej Spółki obejmuje terytorium całej Polski, a działalność Spółki jest zróżnicowana i dotyczy trzech różnych sektorów tj. sektor zdrowia, dział środków ochrony roślin, dział material science. Ze względu na tak rozległy obszar działalności, Spółka posiada wiele komórek organizacyjnych z czego niektóre komórki organizacyjne Spółki posiadają swoje siedziby w różnych miejscowościach. W konsekwencji w celu ułatwienia procesu komunikacji Spółka organizuje spotkania, w których uczestniczą pracownicy zatrudnieni w różnych spółkach z grupy kapitałowej. Spotkania te mają charakter spotkań organizowanych cyklicznie (np. spotkania budżetowe) lub okazjonalnych (np. prezentacja sytuacji grupy gdzie np. prezes zarządzający grupą kapitałową przedstawia informacje na temat planów grupy, strategii rozwoju, sytuacji rynkowej etc.).

Spotkania okresowe podobnie jak spotkania robocze pracowników odbywają się zarówno w pomieszczeniach Spółki jak również w lokalach zewnętrznych tj. restauracje, wynajęte sale konferencyjne, hotele lub specjalnie przygotowane ośrodki konferencyjne. Potrzeba zorganizowania spotkań okresowych poza pomieszczeniami Spółki spowodowana jest wyłącznie względami praktycznymi, takimi jak dogodniejsze położenie lokali zewnętrznych lub brak odpowiedniej ilości miejsca w pomieszczeniach Spółki. Podobnie jak w przypadku spotkań roboczych, również w odniesieniu do spotkań okresowych organizacja tych spotkań wewnątrz jak i poza pomieszczeniami Spółki nie ma na celu działań lub zachowań, które odznaczają się określoną okazałością, wystawnością czy też wytwornością i które ukierunkowane są na wytworzenie możliwie najkorzystniejszego wizerunku postrzegania Spółki przez jej pracowników.

Organizacja spotkań okresowych, w których biorą udział pracownicy Spółki, również w sytuacji, gdy udział w spotkaniach tych biorą osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Spółce lub spółkach z grupy kapitałowej, ma na celu przede wszystkim podejmowanie zagadnień związanych z działalnością Spółki, w tym m.in. omówienie bieżących kwestii prowadzonej działalności gospodarczej, perspektyw jej rozwoju czy też relacji organizacyjnych. Spotkania te pozytywnie wpływają na sposób funkcjonowania Spółki, przyczyniają się do intensyfikacji działań i w efekcie maksymalizacji osiąganych zysków.

Zasadniczym celem spotkań jest efektywna praca ukierunkowana na podejmowanie konstruktywnych działań wpływających na funkcjonowanie Spółki poprzez m.in. określenie strategii rozwoju i ekspansji, omówienie dotychczasowej polityki handlowej, wyników finansowych czy też podjęcie decyzji związanych z działalnością gospodarczą Spółki. Ze względu na cel i zakres spotkań okresowych trwają one zazwyczaj wiele godzin lub też mają charakter spotkań całodziennych lub kilkudniowych.

Spotkania szkoleniowe

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka organizuje swoim pracownikom spotkania szkoleniowe. Zasadniczym celem spotkań jest przekazanie jej uczestnikom szczegółowej wiedzy w zakresie omawianego zagadnienia będącego przedmiotem szkolenia jak również wymiana dotychczas zdobytych doświadczeń. Spotkania takie realizowane są m.in. w celu podniesienia umiejętności, wiedzy czy też przygotowania zawodowego pracowników, co w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia obrotów Spółki.

Podobnie jak spotkania robocze i spotkania okresowe, spotkania szkoleniowe mają charakter wielogodzinny, całodzienny lub maksymalnie kilkudniowy. Spotkania szkoleniowe są organizowane przez Spółkę zarówno w pomieszczeniach Spółki jak również w lokalach zewnętrznych tj. restauracje, wynajęte sale konferencyjne, hotele. Potrzeba zorganizowania spotkań okresowych poza pomieszczeniami Spółki spowodowana jest wyłącznie względami praktycznymi, takimi jak dogodniejsza lokalizacja pomieszczeń zewnętrznych lub brak odpowiedniej ilości miejsca w pomieszczeniach Spółki. W konsekwencji miejsce przeprowadzenia spotkania roboczego zależy jedynie od zapewnienia odpowiednich warunków do przeprowadzenia szkolenia, w jakich mogłoby ono zostać jak najefektywniej przeprowadzone. Organizacja tych spotkań wewnątrz jak i poza pomieszczeniami Spółki nie ma na celu działań lub zachowań, odznaczających się okazałością, wystawnością czy też wytwornością.

Zapewnienie wyżywienia

Spotkania robocze, spotkania okresowe jak również spotkania szkoleniowe często trwają nieprzerwanie wiele godzin, mają charakter spotkań całodziennych lub spotkań kilkudniowych. W ich trakcie, podejmowane są zagadnienia i ustalane są decyzje mające zasadnicze znaczenie dla prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. W przypadku spotkań szkoleniowych dodatkowym elementem jest ich edukacyjno – rozwijający charakter mający wpływ na zwiększenie umiejętności pracowników i w konsekwencji efektywności wykonywanej przez nich pracy. Podstawowym celem wszystkich określonych w niniejszym wniosku spotkań jest osiągnięcie przez Spółkę pozytywnego efektu ekonomicznego poprzez zapewnienie możliwości kolektywnego i kompleksowego wykonywania przez pracowników czynności zawodowych i podejmowania decyzji, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie skuteczności ich pracy, a w przypadku spotkań szkoleniowo-integracyjnych podniesie również ich kwalifikacje.

Mając na uwadze, że wszystkie określone w niniejszym wniosku spotkania trwają wiele godzin lub też mają charakter spotkań całodniowych czy też kilkudniowych, Spółka w celu zwiększenia efektywności prac podczas organizowanych spotkań, ponosi wydatki związane z nabyciem posiłków dla pracowników, w szczególności związane z:

  • nabyciem produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabycia usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu do pomieszczeń Spółki - w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;
  • w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych Spółka ponosi na rzecz swoich pracowników wydatki związane z nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, jak również nabycia usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek.

Zapewnienie ww. posiłków pracownikom podczas realizacji wielogodzinnych lub kilkudniowych działań związanych z wykonywaniem ich obowiązków służbowych nie ma na celu okazywania wystawności i wytworności w sposobie działania, lecz ukierunkowane jest na zapewnienie sprawnego i niezakłóconego przebiegu prac tj. efektywnej organizacji pracy całego zespołu. Zasadniczym powodem do ponoszenia tego rodzaju kosztów jest więc chęć sprawnej organizacji pracy przy spotkaniach roboczych, spotkaniach okresowych jak również podczas spotkań szkoleniowych. Organizowanie posiłku we własnym zakresie przez pracowników zaangażowanych w realizowane w ramach spotkań działania narażałoby Spółkę na ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z przedłużającym się wykonywaniem przewidzianych działań. Jednocześnie brak zapewnienia posiłków przez Spółkę swoim pracownikom podczas spotkań powodowałby spadek efektywności realizowanych prac.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Spółka wnosi o potwierdzenie, iż zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu polegają określone w stanie faktycznym wydatki, w szczególności poniesione na:

  • nabycie produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabycia usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu do pomieszczeń Spółki - w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;
  • w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych Spółka ponosi wydatki związane z nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabycia usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek.

Zdaniem Wnioskodawcy:

zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu polegają określone w stanie faktycznym wydatki, w szczególności poniesione na:

  • nabycie produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabycia usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu do pomieszczeń Spółki - w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;
  • w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych Spółka ponosi wydatki związane z nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabycia usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek.

W szczególności, zdaniem Spółki wydatki te nie stanowią określonych w art. 16 ustawy CIT kosztów nie stanowiących kosztu uzyskania przychodu, w tym określonych w art. 16 ust. 1 pkt 28 kosztów reprezentacji.

Uzasadnienie stanowiska Spółki

Uwagi ogólne

Podniesiono, iż zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art . 15 i art . 16 ustawy CIT. Stosownie do przepisu art . 15 ust. 1 ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art . 16 ust . 1.

Według Wnioskodawcy przywołana regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów, dla celów podatku dochodowego składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną. Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, która zakłada spełnienie łącznie dwóch warunków, tj.:

  • konieczność faktycznego, co do zasady, poniesienia wydatku,
  • poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Ustawa CIT nie definiuje terminu „poniesienie kosztu” w związku, z czym uznanie, że dotyczy ono pokrycia danego wydatku ze środków majątkowych podatnika zostało wypracowane w doktrynie i orzecznictwie (J. Marciniuk (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 11, Warszawa 2011). Obciążenie majątku podatnika wydatkiem oznacza przede wszystkim, że wydatek taki nie może zostać podatnikowi w żaden sposób zwrócony, a więc powinien on mieć charakter definitywny (tak między innymi NSA w wyrokach z 17 stycznia 1996 r., sygn. SA/Kr 1826/95, oraz z 20 marca 1996, sygn. SA/Ka 332/95).

Podniesiono, iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółka zakupuje posiłki z własnych środków finansowych, a koszty te nie są zwracane przez pracowników, w wyniku czego całkowity majątek Spółki zostanie o tę kwotę zmniejszony w sposób definitywny. W konsekwencji Spółka uznaje, że przesłanka definitywnego kosztu zostanie przez nią spełniona.

Tak więc, według Spółki, w celu oceny czy wydatki ponoszone przez nią spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodu należy ocenić czy:

  • mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie następuje w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
  • nie zostały wymienione w katalogu kosztów niemogących stanowić kosztów uzyskania przychodu określonym w art. 16 ust. 1 ustawy CIT.

W dalszej części wniosku Spółka dokonuje szczegółowej analizy tych kwestii.

Związek wydatków z przychodem

Wskazano, iż możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków, po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie CIT, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, istnieje pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT.

Podniesiono, że Spółka organizuje spotkania robocze, spotkania okresowe i spotkania szkoleniowe, które trwają wiele godzin lub mają charakter spotkań całodziennych lub kilkudniowych. W związku z organizacją ww. spotkań Spółka zakupuje posiłki na rzecz pracowników z własnych środków finansowych. Wydatki te są ponoszone zarówno w przypadku gdy organizowane spotkania są przeprowadzane w pomieszczeniach Spółki jak również w lokalach zewnętrznych np. restauracje, hotele, specjalnie wynajęte sale konferencyjne.

Zapewnienie posiłków pracownikom biorącym udział w spotkaniach roboczych, okresowych lub szkoleniowych nie ma na celu okazywania wystawności i wytworności w sposobie działania, lecz przede wszystkim zapewnienie sprawnego i niezakłóconego przebiegu prac tj. sprawnej organizacji działań całego zespołu. W rezultacie zasadniczym powodem do ponoszenia tego rodzaju kosztów jest chęć sprawnej organizacji pracy podczas spotkań roboczych, spotkań okresowych jak również podczas spotkań szkoleniowych. Organizowanie posiłku we własnym zakresie przez pracowników zaangażowanych w realizowane w ramach spotkań działania narażałoby Spółkę na ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z przedłużającą się realizacją przewidzianych prac. Jednocześnie brak zapewnienia posiłków przez Spółkę swoim pracownikom podczas spotkań powodowałby spadek efektywności realizowanych czynności.

W rezultacie, zdaniem Spółki ponoszenie wydatków na nabycie posiłków dla pracowników, które są podawane w trakcie organizowanych spotkań, w szczególności wydatki związane z:

  • nabyciem produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabycia usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu do pomieszczeń Spółki - w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;
  • w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych Spółka ponosi wydatki związane z nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabycia usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek.

Podniesiono, iż zgodnie z art. 15 ustawy CIT, ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, oraz wpływa na wielkość osiągniętego przychodu, jak również wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje terminu „reprezentacja”, dlatego też należy posłużyć się w tym zakresie wykładnią językową. W internetowym wydaniu słownika języka polskiego (http://sjp.pwn.pl) pojęcie „reprezentacji” jest definiowanie m.in. przez użycie następujących określeń:

  • grupę osób występującą w czyimś imieniu,
  • reprezentowanie kogoś lub czegoś,
  • okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną.

Pojęcie „reprezentacji” było również wielokrotnie definiowane w dotychczas wydanych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, w tym m.in. w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2012, sygn. IPPB5/423-1097/11-2/JC, zgodnie z którą:

„Reprezentacja to przede wszystkim działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika w celu ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. Wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenia swojej zasobności, profesjonalizmu. Wydatki te jednocześnie w sposób pośredni promują firmę. Pojęcie reprezentacji dotyczy kontaktów podatnika w stosunkach z innymi podmiotami i pozostaje w związku z zakresem prowadzonej przez podatnika działalności.”

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, nie można przypisywać jej działaniu charakteru reprezentacji w sytuacji, gdy zasadniczym powodem do ponoszenia tego rodzaju kosztów jest chęć przeprowadzenia sprawnej organizacji prac. Zapewnienie posiłków pracownikom przy realizacji wielogodzinnych lub kilkudniowych działań związanych z wykonywaniem ich funkcji pracowniczych nie ma w szczególności na celu okazywania wystawności i wytworności w sposobie działania, lecz ukierunkowane jest jedynie na zapewnienie sprawnego i niezakłóconego przebiegu prac tj. efektywnej organizacji działań całego zespołu. Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m.in. w:

- interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2012 r., syng. IPPB5/423-1097/11-2/JC

„Ponadto, jak podkreśla Spółka: zapewnienie posiłków osobom pracującym przy produkcji materiałów nie ma na celu okazywania wystawności i wytworności w sposobie działania, lecz przede wszystkim zapewnienie sprawnego i niezakłóconego przebiegu produkcji tj. sprawnej organizacji pracy całego zespołu. Nie można zatem przypisywać działaniu Spółki charakteru reprezentacji w sytuacji, gdy zasadniczym powodem do ponoszenia tego rodzaju kosztów jest chęć sprawnej organizacji pracy przy nagraniu programu i jego najbliższym otoczeniu. Zapewnienie przez Wnioskodawcę posiłków dla osób we wskazanych wyżej okolicznościach pozwała na oszczędność środków finansowych. W czasie dokonywanych nagrań istotne jest, aby posiłek był podany jak najsprawniej i najszybciej, aby nie przeciągać ich zakończenia.

W związku z powyższym wydatki ponoszone przez Spółkę na zakup posiłków lub żywności (usługa cateringowa lub we własnym zakresie) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym stanowisko spółki, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na usługę cateringową oraz żywność zakupioną we własnym zakresie przeznaczoną wyłącznie dla osób zaangażowanych w produkcję materiałów programowych do telewizji, należało uznać za prawidłowe”.

- interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 listopada 2011 r., syng. ILPB3/423-358/11-4/MM

„Reasumując, wydatki z tytułu zakupu artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu i biur, które to artykuły spożywcze są zużywane jako drobne poczęstunki dla klientów odwiedzających Spółkę, szkoleń klientów, podczas akcji promocyjnych, zużywane w trakcie narad pracowniczych, spotkań pracowników, poszczególnych działów, w trakcie procesu sporządzania inwentury, stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodem, które należy zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie ich faktycznego poniesienia (zaksięgowania) na podstawie art. 15 ust. 4d w zw. z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.”

- interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2011 r., sygn. ILPB3/423-206/11-2/JG

„Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na produkty spożywcze, udostępniane w siedzibie firmy pracownikom, osobom należącym do organów Spółki i kontrahentom, nie mają charakteru okazałości. Są zwyczajowo przyjęte w Spółce i z pewnością nie służą budowaniu prestiżu w oczach pracowników i kontrahentów. Tak więc, nie noszą znamion reprezentacji. Serwowane podczas spotkań, czy zebrań mają na celu zwiększenie komfortu osób w nich uczestniczących. Wpływają pozytywnie na ich przebieg, a nawet usprawniają ich pracę.”

„W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.”

„Odnosząc natomiast powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż wydatki jakie ponosi Wnioskodawca na zakup produktów spożywczych (kawa, herbata, soki, śmietanka do kawy, cukier, słodycze) na rzecz swoich pracowników, organów Spółki i kontrahentów, które serwowane są w siedzibie firmy, nie noszą znamion reprezentacji. Są one zwyczajowo przyjęte i nie mają charakteru okazałości. Mogą zatem zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów.”

- interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 lutego 2010 r., sygn. ITPB3/423-725a/09/PS

„W ocenie tut. Organu wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie ww. produktów spożywczych (kawy, herbaty, napojów, ciastek, owoców itr), przekazywanych w formie zwyczajowego poczęstunku kontrahentom czy innym osobom odwiedzającym Spółkę w trakcie spotkań biznesowych, czy też narad roboczych pracowników. Również z udziałem doradców w ramach świadczonych usług, nie noszą znamion reprezentacji. Co prawda koszty te dotyczą między innymi oficjalnych kontaktów biznesowych utrzymywanych przez Wnioskodawcę, jednak z uwagi na zwyczajowy, nie związany z okazałością charakter oferowanego poczęstunku, nie stanowią one kosztów reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka może zatem zaliczać te wydatki - jako ogólne kosztów funkcjonowania - do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 tej ustawy.”

- interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 lutego 2010 r., sygn. IPPB5/423-770/09-2/JC

„Dodatkowo, w ocenie Spółki tę samą kwalifikację wydatków jako stanowiących koszty uzyskania przychodów należy stosować zarówno w odniesieniu do wydatków na artykuły spożywcze i catering podczas spotkań służbowych i pracowniczych odbywających się w siedzibie Spółki, jak i wydatków na usługi gastronomiczne w związku z takimi spotkaniami odbywającymi się w lokalach zewnętrznych. Zdaniem Spółki brak jest podstaw dla odmiennego traktowania powyższych wydatków. Spółka zaznacza, iż w obydwu sytuacjach motyw organizacji spotkania pozostaje ten sam omówienie bieżących kwestii prowadzonej działalności gospodarczej i relacji organizacyjnych oraz perspektyw ich rozwoju - natomiast miejsce spotkania ma znaczenie drugorzędne. Niekiedy przygotowanie spotkania w siedzibie Spółki nie jest możliwe, przykładowo ze względu na ograniczoną liczbę sal.”

„W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się: (...) 3. W części dotyczącej wydatków związanych ze szkoleniem, konferencją, seminarium za prawidłowe.”

- interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. ILPB1/415-952/10-3/AG

„Jak wynika z przedstawionych informacji, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą zatrudniając pracowników na umowę-zlecenie. Pracownicy ci wykonują prace zlecone w weekendy, a ich czas pracy na dobę przekracza 10h do 12h, również w nocy. Pracownicy wykonują: mycie okien, doczyszczanie pobudowlane itd.

Pracodawca, aby zapewnić pracownikom wykonanie usługi w sposób należyty oraz, aby skończyć pracę na czas odbioru przez zleceniodawcę, dostarcza pracownikom ciepły posiłek oraz ciepłe napoje.

Reasumując, w świetle powyższego wydatki te, jeżeli są kosztami funkcjonowania firmy na zwyczajowo przyjętym poziomie i są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Pracodawca może uznać rachunki związane z zakupem gotowego posiłku typu catering, jedzenie na wynos, fast-food, pizza, czy też produkty spożywcze dla pracowników pracujących w godzinach nadliczbowych jako koszty uzyskania przychodów.”

Dodatkowym argumentem potwierdzającym prawidłowość kwalifikowania przez Spółkę określonych w stanie faktycznym wydatków do kosztów uzyskania przychodu, jest charakter działań określanych mianem reprezentacji, zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem, wyrażonym również w dotychczas wydawanych interpretacjach prawa podatkowego, reprezentacja obejmuje działania skierowane na zewnątrz firmy, które polegają na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi. Zatem, zdaniem Spółki, ponoszone przez nią wydatki na rzecz pracowników nie kwalifikują się do kosztów reprezentacji. Stanowisko te znajduje potwierdzenie w:

  • interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej za pośrednictwem Pomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 31 lipca 2007, sygn. DP/423-0102/07/AK

„Wydatki ponoszone przez osobę prawną na rzecz jej pracowników, z nielicznymi wyjątkami określonymi w art. 16 ust. 1 pkt 30, pkt 45, pkt 59, pkt 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszt uzyskania przychodów. Można dowiem w przypadku tych wydatków wskazać na istnienie związku pomiędzy ich poniesieniem, a działalnością osoby prawnej. Pracownicy w sposób bezpośredni bądź pośredni przyczyniają się do uzyskiwania przychodów w firmie, w której są zatrudnieni. Tym samym wydatki te można uznać za „poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, a więc podlegające uznaniu za koszt uzyskania przychodów.

Jednocześnie jak wyżej stwierdzono reprezentacja to skierowane na zewnątrz firmy działania, które polegają na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi. Zatem wydatki na rzecz pracowników nie kwalifikują się do kosztów reprezentacji. Stanowisko takie zaprezentowane zostało również na stronie Krajowej Informacji Podatkowej (www.kip.mofnet.gov.pl), gdzie zawarto wyszczególnienie wydatków na reprezentację oraz wydatków niezaliczanych do kosztów reprezentacji.”

Mając na uwadze powyższe, w opinii Spółki ww. wydatki na nabycie posiłków dla pracowników są niewątpliwe związane z działalnością gospodarczą i poniesione są w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jednocześnie zdaniem Spółki wydatki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów o których mowa w art. 16 ustawy CIT. W szczególności nie należy ich traktować jako kosztów reprezentacji o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT. W rezultacie określone w niniejszym wniosku wydatki Spółki powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

  1. wydatków poniesionych przez Spółkę na rzecz swoich pracowników związanych z:
    • nabyciem produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabyciem usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu - w związku z przeprowadzeniem przez Spółkę spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;
    • nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabyciem usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek w przypadku przeprowadzenia przez Spółkę spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych - za prawidłowe,
  2. wydatków poniesionych przez Spółkę na rzecz pracowników zatrudnionych w rożnych spółkach z międzynarodowej grupy kapitałowej (do której należy Wnioskodawca) związanych z:
    • nabyciem produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabyciem usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu - w związku z przeprowadzeniem przez Spółkę spotkań okresowych w pomieszczeniach Spółki;
    • nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabyciem usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek w przypadku przeprowadzenia przez Spółkę spotkań okresowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych - za nieprawidłowe,


Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

A zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.

Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. „koszty pracownicze”. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Do kosztów tych zaliczyć również można wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizowania dla nich szkoleń mających na celu pogłębianie wiedzy związanej z prowadzoną przez Spółkę działalnością. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych), lecz w każdej sytuacji trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania.

W tym miejscu należy podkreślić, iż to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Zaznaczyć należy, iż to organ podatkowy dokonuje analizy zakwalifikowanych przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wydatków, w oparciu o zgromadzony przez tychże podatników materiał dowodowy. Dowody powinny potwierdzać wystąpienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy kosztami a przychodami Spółki.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Należy także pamiętać o wyłączeniach wynikających z uregulowań zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Dodać również należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a cytowanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wyłączając z kosztów podatkowych koszów reprezentacji, ustawa podatkowa nie definiuje terminu „reprezentacja”, ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Brak ustawowej definicji pojęcia „reprezentacja”, nie uprawnia jednak do dowolnego określania zakresu znaczeniowego tego terminu. Występujący w obrocie prawnym termin „reprezentacja”, wyrażający się w sposobie jego stosowania i rozumienia przez ustawodawcę, a także przez naukę i praktykę prawa, prowadzi jednak do wniosku, że termin ten w zakresie języka prawnego i prawniczego należy rozumieć jako „przedstawicielstwo, reprezentowanie czyichś interesów, występowanie w czyimś imieniu”, a nie „wystawność, okazałość, wytworność”. Powyższe odnosi się także do terminu „reprezentacja” użytego w cyt. wyżej art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Norma ww. art. 16 ust. 1 pkt 28 nie zawiera żadnych wyjątków, tak odnoszących się do miejsca, w którym obowiązki przedstawicielstwa są realizowane, jak i do wystawności lub braku wystawności. Rozróżnienie wydatków zwianych z reprezentacją na przeciętne, typowe i wystawne, okazałe, nie ma żadnego uzasadnienia normatywnego.

Należy zatem stwierdzić, że wydatki na wszelkiego tego typu usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że koszt uzyskania przychodów stanowić mogą wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

  • przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz
  • potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, która związana jest z dystrybucją na terenie Polski produktów należących do trzech głównych sektorów działalności Spółki tj. sektor zdrowia, dział środków ochrony roślin, dział material science. W toku swojej działalności gospodarczej Spółka organizuje:

  • spotkania robocze – w których biorą udział pracownicy Spółki.. Dotyczą one omówienia bieżących zagadnień związanych z działalnością Spółki. Spotkania te zwykle trwają wiele godzin lub też przybierają postać spotkań całodziennych lub kilkudniowych. W zależności m.in. od ilości osób biorących udział w takim spotkaniu, miejsca z którego osoby mające wziąć udział w spotkaniu są zmuszone dojechać, robocze spotkania pracowników są przeprowadzane zarówno w pomieszczeniach należących do Spółki jak również w lokalach zewnętrznych np. restauracje, hotele, wynajmowane sale konferencyjne lub ośrodki konferencyjne. Spotkania poza siedzibą Spółki wynikają wyłącznie ze względów praktycznych, np. zorganizowanie spotkania roboczego w pomieszczeniach Spółki nie jest możliwe ze względu na ilości osób biorących udział w spotkaniu, bądź też ze względu na dogodniejszą lokalizację lokali zewnętrznych. Organizowanie roboczych spotkań pracowników wpływa na lepsze funkcjonowanie Spółki i wzrost osiąganych przez nią przychodów.
  • spotkania okresowe - w których uczestniczą oprócz pracowników Spółki również pracownicy zatrudnieni w różnych spółkach z grupy kapitałowej. Spotkania okresowe mają charakter spotkań organizowanych cyklicznie (np. spotkania budżetowe) lub okazjonalnych (np. prezentacja sytuacji grupy gdzie np. prezes zarządzający grupą kapitałową przedstawia informacje na temat planów grupy, strategii rozwoju, sytuacji rynkowej etc.). Przedmiotowe spotkania odbywają się zarówno w pomieszczeniach Spółki jak również w lokalach zewnętrznych tj. restauracje, wynajęte sale konferencyjne, hotele lub specjalnie przygotowane ośrodki konferencyjne. Potrzeba zorganizowania spotkań okresowych poza pomieszczeniami Spółki spowodowana jest wyłącznie względami praktycznymi, takimi jak dogodniejsze położenie lokali zewnętrznych lub brak odpowiedniej ilości miejsca w pomieszczeniach Spółki. Organizacja ww. spotkań okresowych, również w sytuacji, gdy biorą w nich udział osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Spółce lub spółkach z grupy kapitałowej, ma na celu przede wszystkim podejmowanie zagadnień związanych z działalnością Spółki, w tym m.in. omówienie bieżących kwestii prowadzonej działalności gospodarczej, perspektyw jej rozwoju czy też relacji organizacyjnych. Ze względu na cel i zakres spotkań okresowych trwają one zazwyczaj wiele godzin lub też mają charakter spotkań całodziennych lub kilkudniowych.
  • spotkania szkoleniowe – organizowane są dla pracowników Spółki. Zasadniczym ich celem jest przekazanie jej uczestnikom szczegółowej wiedzy w zakresie omawianego zagadnienia będącego przedmiotem szkolenia jak również wymiana dotychczas zdobytych doświadczeń. Spotkania takie realizowane są m.in. w celu podniesienia umiejętności, wiedzy czy też przygotowania zawodowego pracowników, co w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia obrotów Spółki. Przedmiotowe spotkania mają charakter wielogodzinny, całodzienny lub maksymalnie kilkudniowy. Organizowane są one zarówno w pomieszczeniach Spółki jak również w lokalach zewnętrznych tj. restauracje, wynajęte sale konferencyjne, hotele. Potrzeba zorganizowania spotkań okresowych poza pomieszczeniami Spółki spowodowana jest wyłącznie względami praktycznymi, takimi jak dogodniejsza lokalizacja pomieszczeń zewnętrznych lub brak odpowiedniej ilości miejsca w pomieszczeniach Spółki.

Spółka w celu zwiększenia efektywności prac podczas organizowanych spotkań, ponosi wydatki związane z nabyciem posiłków, w szczególności związane z:

  • nabyciem produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabycia usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu do pomieszczeń Spółki - w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;
  • nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, jak również nabycia usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek w przypadku przeprowadzenia spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych. Zasadniczym powodem do ponoszenia tego rodzaju kosztów jest chęć sprawnej organizacji pracy przy ww. spotkaniach

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie ww. posiłków podczas wymienionych w stanie faktycznym spotkań.

Dokonując oceny charakteru przedmiotowych wydatków związanych z organizacją ww. spotkań należy rozstrzygnąć, czy spełniają one kryteria określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 tej ustawy. Ocena prawna danego wydatku wymaga bowiem uwzględnienia unormowań art. 16 ust. 1 ww. ustawy, w którym ustawodawca dokonał enumeratywnego wyliczenia wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, nawet jeśli ponoszone są w celu uzyskania przychodów (zabezpieczenia źródła).

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego należy podkreślić (jak wskazano powyżej), iż kosztami podatkowymi są m.in. tzw. „koszty pracownicze” do których można zaliczyć również wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizowania dla nich szkoleń, spotkań mających na celu pogłębianie wiedzy związanej z prowadzoną przez Spółkę działalnością.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż Spółka do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć wydatki poniesione na:

  • nabycie produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu – w związku z przeprowadzeniem przez nią spotkań roboczych, spotkań okresowych (w części dotyczącej pracowników Spółki) lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki; oraz
  • nabycie m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek w przypadku przeprowadzenia przez nią spotkań roboczych, spotkań okresowych (w części dotyczącej pracowników Spółki) lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnych, o ile przedmiotowe wydatki zostaną właściwie udokumentowane.

Tym samym w tym zakresie należy uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

Na marginesie zaznaczyć jednakże należy, iż nie każdy wydatek (świadczenie) na rzecz pracownika, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w szczególności należy mieć na uwadze wyłączenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 38a oraz art. 16 ust. 1 pkt 45 ww. ustawy).

Natomiast w odniesieniu do ww. wydatków - w związku z organizacją spotkań okresowych - poniesionych przez Spółkę na posiłki dla pracowników zatrudnionych w spółkach należących do międzynarodowej grupy kapitałowej (do której należy także Wnioskodawca) należy wskazać, iż ustawodawca dostrzegając zjawisko polegające na koncentracji i współpracy kilku powiązanych kapitałowo podmiotów, które w celu dynamizacji czy uproszczenia produkcji zrzeszyły się i podjęły współpracę tworząc tzw. holding, zezwolił na szczególne (odmienne od zasad ogólnych) rozliczenia podatkowe pomiędzy spółkami wchodzącymi w jego skład. Stosowne regulacje prawne w tym zakresie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w 1996 r. poprzez możliwość utworzenia tzw. „podatkowej grupy kapitałowej” (art. 1a dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. zmieniającej m. in. ustawę z dniem 1 stycznia 1996 r.). Zaznaczyć w tym miejscu należy, że powyższe regulacje, choć niosą dla ich adresatów wiele pozytywnych cech opodatkowania, wymagają jednak obok podjęcia określonych kroków prawnych w celu uzyskania formalnego statusu podatnika także spełnienia określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych warunków. Co istotne, po spełnieniu ustawowych wymogów podmioty współtworzące podatkową grupę kapitałową rozliczają się jako jeden podatnik, opodatkowując dochód, który stanowi różnica pomiędzy sumą dochodów i strat poszczególnych podmiotów wchodzących w skład tej grupy.

Uwzględniając powyższe wskazać należy, że podmioty zrzeszone z uwagi na istnienie pomiędzy nimi powiązań kapitałowych obarczone są szczególnymi obowiązkami w zakresie dokumentowania realizowanych pomiędzy nimi czynności

W opisywanej kwestii na podkreślenie zasługuje fakt, że przepisy podatkowe nie przewidują możliwości odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów ponoszenia wydatków pokrywających koszty funkcjonowania innego podmiotu gospodarczego, a takowymi są opisane przez Spółkę w stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na posiłki dla pracowników zatrudnionych w spółkach należących do międzynarodowej grupy kapitałowej (do której należy także Wnioskodawca). Chodzi tu bowiem o odrębne podmioty prawne, odrębnych podatników, zaś stopień ich powiązania lub współzależności ekonomicznej – nie może być wyznacznikiem i decydującym motywem uznania danych wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Uzasadniając powyższe należy mieć także na względzie, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca ponosi koszty związane z posiłkami w odniesieniu do pracowników pozostałych spółek z międzynarodowej grupy kapitałowej - brak jest związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanym z tej działalności przychodem. Pracowników zatrudnionych w innych spółkach międzynarodowej grupy kapitałowej nie łączy z Wnioskodawcą żaden stosunek pracy. Tym samym przedmiotowe wydatki nie będą spełniały przesłanek ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższych ustaleń w przedmiotowym zakresie należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z organizacją spotkań okresowych na posiłki dla pracowników spółek zrzeszonych w międzynarodowej grupie kapitałowej, gdyż przepisy podatkowe nie przewidują możliwości odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów ponoszenia wydatków pokrywających koszty funkcjonowania innego podmiotu gospodarczego.

W tym zakresie stanowisko Spółki należy uznać za nieprawidłowe.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż Wnioskodawca do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć wyłącznie wydatki poniesione na rzecz swoich pracowników a związane z:

  • nabyciem produktów spożywczych tj. kawa, herbata, drobnych słodyczy, gotowych kanapek, napoi bezalkoholowych, jak również nabyciem usług cateringowych w postaci kanapek, lunchu czy obiadu - w związku z przeprowadzeniem przez Spółkę spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych w pomieszczeniach Spółki;
  • nabyciem m.in. kawy, herbaty, drobnych słodyczy, gotowych kanapek jak również nabyciem usługi cateringowej lub usługi gastronomicznej w postaci lunchu, obiadu lub kanapek w przypadku przeprowadzenia przez Spółkę spotkań roboczych, spotkań okresowych lub spotkań szkoleniowych poza pomieszczeniami Spółki np. w restauracjach, wynajętych salach konferencyjnycho ile zostaną właściwie udokumentowane i nie będą znajdowały się w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z organizacją spotkań okresowych na posiłki dla pracowników spółek zrzeszonych w międzynarodowej grupie kapitałowej Wnioskodawca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie spełniają kryteriów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Na marginesie należy wskazać, iż Wnioskodawca prawidłowo wywiódł, że wydatki poniesione przez Spółkę na posiłki zarówno w części dotyczącej pracowników Wnioskodawcy, jak i pracowników spółek należących do międzynarodowej grupy kapitałowej, nie stanowią kosztów reprezentacji, o których mowa w cyt. wyżej art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacje te co do zasady wiążą w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj