Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB4/005-1-23/04
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB4/005-1-23/04
Data
2004.07.13



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
majątek wspólny małżonków
małżonek
najem
nieruchomości
opodatkowanie
przychody ze wspólnego źródła
składnik majątkowy


Pytanie podatnika
Czy nadal może płacić podatek od najmu lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego w formie ryczałtu oraz czy może płacić podatek od najmu lokalu mieszkalnego w formie ryczałtu, a podatek od najmu lokalu użytkowego na zasadach ogólnych składając PIT-5.


Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zobowiązany jest do zmiany pisemnej informacji z dnia 07 maja 2004 r. Nr PD-415-5/04, PP/443-6/04 udzielonej Pani przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kujawskim w części dotyczącej podatku dochodowego.

Z treści złożonego przez Panią pisma z dnia 6 kwietnia 2004 r. wynika, że świadczy Pani usługi w zakresie ochrony zdrowia polegające na prowadzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz uzyskuje przychody z najmu lokalu mieszkalnego, które w roku 2004 opodatkowała w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie stosownego oświadczenia złożonego wspólnie z małżonkiem, w którym to oświadczeniu poinformowała o opodatkowaniu tego najmu wyłącznie przez Panią. Podała Pani również, że od kwietnia 2004 r. w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej w zakresie ochrony zdrowia, nabyła nieruchomość, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej. W związku z nadmiarem powierzchni użytkowej będzie miał miejsce najem lokali użytkowych znajdujących się w tym budynku na cele prowadzenia działalności gospodarczej prze inne podmioty. Najem ten będzie nosił – według Pani – znamiona działalności znacznych rozmiarów, jednak z powodu, iż nie jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej uznała Pani, iż nie jest wykonywany w ramach tej działalności.

Zgodnie z art. 2 ust. 1a (rozdział 1) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od osiąganych przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 i 1a (rozdział 2) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, określającym szczegółowo zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowaniu ryczałtem podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym m.in. pieniądze i wartości pieniężne z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przepis art. 8 ust. 1 ww. ustawy zawiera zamknięty katalog podmiotów, wobec których przepisy rozdziału 2 ww. ustawy nie mają zastosowania, tzn., że nie dotyczy ich również możliwość opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu.

Zgodnie bowiem z treścią art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e omawianej ustawy, przepisów rozdziału 2 nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy tj. m.in. usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. Z treści zapytania nie wynika, aby wchodzące w zakres działalności usługi świadczyła Pani w ramach wolnego zawodu (art. 4 ust. 1 pkt 11 cytowanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ...).

Wobec powyższego osoba fizyczna świadcząca usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego nie może wybrać opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu ewidencjonowanego, nawet w sytuacji, gdy umowa najmu nie jest zawarta w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej i w związku z tym przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w 2004 r. mogą być opodatkowane wyłącznie na zasadach ogólnych.

W odniesieniu zaś do przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu części nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W zapytaniu podała Pani, iż nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej, a zatem przychód z tytułu dzierżawy jej części będzie – w świetle powołanego wyżej przepisu – przychodem z działalności gospodarczej, opodatkowanym - jak i pozostałe przychody z tej działalności – podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj