Interpretacja Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kujawskim
PP/443-6/04
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/04
Data
2004.05.07



Autor
Urząd Skarbowy w Aleksandrowie Kujawskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Podatnicy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rejestracja
rozliczanie (rozliczenia)


Pytanie podatnika
Czy w momencie rozpoczęcia uzyskiwania przychodów z tytułu najmu lokalu użytkowego stanie się podatnikiem VAT, zobowiązanym do rejestracji w tym podatku, czy od tego dnia powstanie obowiązek wystawiania faktur z właściwą stawką VAT oraz czy będzie obowiązana do prowadzenia stosownej ewidencji.


Pismem z dnia 6 kwietnia 2004r. (wpływ do tut. Urzędu - 7 kwiecień 2004r.) zwróciła się Pani do Naczelnika tut. Urzędu z zapytaniami: czy w momencie rozpoczęcia uzyskiwania przychodów z tytułu najmu lokalu użytkowego stanie się podatnikiem VAT, zobowiązanym do rejestracji w tym podatku; czy od tego dnia powstanie obowiązek wystawiania faktur z właściwą stawką VAT oraz czy będzie obowiązana do prowadzenia stosownej ewidencji?

Z opisu stanu faktycznego wynika, że świadczy Pani usługi w zakresie ochrony zdrowia polegające na prowadzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz uzyskuje przychody z najmu lokalu mieszkalnego, które w roku 2004 opodatkowała w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie stosownego oświadczenia złożonego wspólnie z małżonkiem, w którym to oświadczeniu poinformowała o opodatkowaniu tego najmu wyłącznie przez Panią. Podała Pani również, że od kwietnia 2004r. w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej w zakresie ochrony zdrowia, nabyła nieruchomość, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej. W związku z nadmiarem powierzchni użytkowej będzie miał miejsce najem lokali użytkowych znajdujących się w tym budynku na cele prowadzenia działalności gospodarczej przez inne podmioty. Najem ten będzie nosił - wg Pani – znamiona działalności znacznych rozmiarów, jednak z powodu, iż nie jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej uznała Pani, iż nie jest wykonywany w ramach tej działalności.

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kuj. udziela - następującej informacji:

Wg Pani wyjaśnień, pierwszy przychód z tytułu najmu lokalu użytkowego (jedynej czynności wykonywanej przez Panią podlegającej opodatkowaniu) został uzyskany w ostatnich dniach kwietnia 2004r., czyli w niniejszym przypadku do ustalenia faktu istnienia obowiązku w podatku od towarów i usług należy stosować przepisy wówczas obowiązującej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), która, zgodnie z art. 175 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), straciła moc z dniem 1 maja 2004r., z wyłączeniem art. 9, który stracił moc z dniem 13 kwietnia 2004r.

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. jw., zwolnieni byli od podatku VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży towarów nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, która zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 202, poz. 1962), wynosi w 2004r. - 45.700zł.

Ze złożonego w dniu 4 marca 2004r. w tut. Organie zeznania o wysokości osiągniętego przez Panią dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2003 wynika kwota sprzedaży wyższa, od kwoty uprawniającej do zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, ustalonej zgodnie z zasadą wyżej przedstawioną. W związku z niniejszym faktem Pani nie przysługuje zwolnienie podmiotowe od podatku VAT w 2004r.

Od 1 stycznia 2004r. Pani korzystała jednak ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług z uwagi na zakres wykonywanych czynności, tj.: usługi ochrony zdrowia i najem lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na rozpoczęcie pod koniec kwietnia 2004r. wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu – najem lokalu użytkowego, stała się Pani podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z uwagi na powyższe, zgodnie z art. 96 ust. 1 stosowanym w związku z art. 176 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r., była Pani obowiązana przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej złożyć Organowi podatkowemu zgłoszenie rejestracyjne w podatku VAT – na druku VAT-R.

Pani jako podatnik podatku od towarów i usług, na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. ww., jest obowiązana do wystawiania faktur, z wyłączeniem przypadków, gdy nabywcą będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W takiej sytuacji Pani będzie obowiązana wystawić fakturę tylko na żądanie nabywcy – podstawa prawna art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. jw.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., w fakturze należy podać m.in. stawkę podatku.

Stawka podatku (zwolnienie od podatku) jest uzależnione od rodzaju świadczonej usługi. Wg stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 maja 2004r.:

- świadczenie usług ochrony zdrowia – jest zwolnione od podatku - podstawa prawna art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., załącznik nr 4- poz.9,

- najem lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne - jest zwolnione od podatku - podstawa prawna art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., załącznik nr 4- poz.4,

- najem lokalu użytkowego – jest opodatkowany stawką 22%.

Ponadto konieczne również będzie, zgodnie z dyspozycją art. 109 ust. 3 ustawa z dnia 11 marca 2004r. ww., prowadzenie przez Panią ewidencji zawierającej: dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego, odrębnego określenia kwot podatku naliczonego – w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, a także kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Informacji niniejszej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w złożonym piśmie, w zakresie podatku dochodowego - według stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia odpowiedzi, w zakresie podatku od towarów i usług : w sprawie określenia istnienia obowiązku podatkowego w tym podatku oraz dokonania rejestracji w podatku VAT – według stanu prawnego obowiązującego w dniu dokonania pierwszej czynności opodatkowanej, w pozostałym zakresie według stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj