Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-575/03/CIP/04
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-575/03/CIP/04
Data
2004.03.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
błąd
dokumenty celne
obniżenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik ma prawo odliczyć podatek naliczony z błędnie wystawionego dokumentu SAD a następnie odliczyć różnicę wykazaną w decyzji urzędu skarbowego. Zdaniem podatnika, może on odliczyć podatek naliczony wynikający z błędnego dokumentu SAD w miesiącu jego otrzymania lub następnym. Natomiast różnica miedzy podatkiem VAT wynikającym z decyzji urzędu skarbowego i pobranym przez organ celny, stanowić będzie podatek naliczony podlegający odliczeniu w miesiącu jej otrzymania. Z treści zapytania wynika, iż opisana sytuacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 sierpnia 2003r.


Stan faktyczny:

W trakcie weryfikacji zgłoszenia celnego Spółka stwierdziła zaniżenie wartości celnej towaru. Organ celny wydał decyzję, w której ustalił prawidłową wartość celną i należności celne. Następnie organ podatkowy po przeprowadzonym postępowaniu podatkowym wydał decyzję ustalającą prawidłową wysokość podatku VAT.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Przepis art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) stanowi, iż podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 19 ust. 2 w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2003 r. kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b (tj. decyzji w sprawie sprostowania obliczenia podatku lub uznania nieistnienia obowiązku podatkowego oraz w sprawie zwrotu niesłusznej pobranej kwoty). Zgodnie bowiem z art. 11b ustawy jeżeli podatnik kwestionuje obliczenie podatków z tytułu importu towarów (lub istnienie obowiązku podatkowego), może on, w terminie miesiąca od dnia pobrania tych podatków przez organ celny, wystąpić do organu podatkowego, właściwego dla podatnika, z żądaniem wydania w/w decyzji.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z błędnego dokumentu SAD w rozliczeniu za miesiąc, w którym spółka otrzymała ten dokument albo w miesiącu następnym (art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). Istotne przy tym jest, aby dokument celny stanowiący podstawę odliczenia podatku spełniał wymogi materialne i formalne określone przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego.

Następnie po otrzymaniu decyzji urzędu skarbowego wydanej na wniosek spółki w trybie art.11b ustawy o VAT, kwoty podatku wynikające z w/wym. decyzji będą podlegały rozliczeniu w miesiącu otrzymania decyzji albo w miesiącu następnym.

Wskazać przy tym należy, iż w przypadku nie złożenia wniosku o sprostowanie podatku, gdy organ celny nie pobierze podatku lub pobierze podatek w kwocie niższej od należnej właściwy dla podatnika organ podatkowy wydaje decyzję ustalająca podatek w prawidłowej wysokości, w trybie art. 11 c ust. 1ustawy o VAT

Podatnik jest wówczas zobowiązany zapłacić różnicę miedzy podatkiem wynikającym z powyższej decyzji organu podatkowego a podatkiem pobranym przez organ celny w terminie 14 dni od daty otrzymania tej decyzji (art. 11 ust. 2 ustawy o VAT).

Różnica ta zgodnie z art. 11c ust. 5 ustawy, dotycząca podatku od towarów i usług stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 19 ust. 2 ustawy o VAT, a zatem będzie stanowiła dla podatnika podatek naliczony do odliczenia w rozliczeniu za miesiąc otrzymania decyzji, albo w miesiącu następnym.

Z dniem 1 września 2003r. weszła w życie ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302), która wprowadziła zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. w wyniku wprowadzonych regulacji określono m.in. że właściwym do wydania decyzji określającej podatek VAT od towarów sprowadzonych z zagranicy jest naczelnik Urzędu Celnego (art. 11 ust. 2 ustawy o VAT). Nowe brzmienie otrzymał art. 11c ustawy o VAT. Zmieniona została także treść art. 19 ust. 2, w którym wykreślone zostały wyrazy „z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b”.

W obecnym stanie prawnym zgodnie z art. 19 ust. 2 kwotę podatku naliczonego w przypadku importu towarów stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, co oznacza że jest to kwota wynikająca zarówno z dokumentu celnego jak i z decyzji Naczelnika Urzędu Celnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj