Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2-443-58/04/AgM
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-58/04/AgM
Data
2004.08.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
marża
nabycie wewnątrzwspólnotowe
rejestracja pojazdu
towar używany
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy zakup środka transportu na terytorium innego państwa członkowskiego przez podatnika podatku od towarów i usług zarejestrowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych od podatnika który rozlicza się z podatku od wartości dodanej na zasadzie opodatkowania marży jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 30.06.2004r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 01.07.2004r.) uzupełnionym w dniu 29.07.2004r.:

Ze stanu faktycznego opisanego w przedmiotowym wniosku oraz załączonej do wniosku dokumentacji wynika, iż podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonał na terytorium innego państwa członkowskiego nabycia środka transportu od podmiotu, który rozlicza się z podatku od wartości dodanej na zasadzie opodatkowania marży - będącej różnicą między całkowitą kwotą, którą miała zapłacić Spółka, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega w myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa powyżej, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz – art. 9 ust. 1 ustawy jw.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w/w przepis ma zastosowanie pod warunkiem, że nabywca i dostawca są podmiotami, o których mowa w niniejszym przepisie.

Jednakże w myśl art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. - o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1 tej ustawy w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W świetle powyższego, nabycie na terytorium innego państwa członkowskiego środka transportu będącego towarem używanym - zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, od podmiotu rozliczającego się z podatku od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 (opodatkowanie marży) nie podlega opodatkowaniu na terytorium RP jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Nie zachodzi więc konieczność udokumentowania tej transakcji fakturą wewnętrzną (art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług).

Jeżeli środek transportu nabyty przez podatnika w sposób opisany powyżej, został zakupiony w celach handlowych i bez zamiaru jego rejestracji na terytorium RP, wówczas nie zachodzą przesłanki określone w przepisach art. 105 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), aby podmiot taki mógł ubiegać się o wydanie przez naczelnika właściwego miejscowo urzędu skarbowego zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu (VAT-25).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj