Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/421/535/04
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/421/535/04
Data
2004.07.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowód księgowy
koszty uzyskania przychodów
uznanie


Pytanie podatnika
Czy faktury wystawione bez podpisu wystawcy są dopuszczalnym - z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dowodem poniesienia kosztu podatkowego?


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1,997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na zapytanie podatnika z dnia 14.06.2004r., odnośnie stanu faktycznego, w którym Spółka otrzymuje faktury dokumentujące koszty, które nie zawierają podpisu wystawcy informuje, że stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 z 2000r. poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z kolei na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 z 2000r. poz. 654 z późn. zm.) podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazują sposobu dokumentowania poniesienia kosztu. Odsyłają natomiast do odrębnych przepisów. Obowiązujące od dnia 1 maja 2004 roku przepisy z zakresu podatku od towarów i usług pozwalają na nie zamieszczanie podpisu wystawcy na fakturze.

Zgodnie z treścią § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 971) które weszło w życie z dniem 01.05.2004r., faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży mogą nie zawierać podpisu sprzedawcy.

Ponadto wymogi formalne jakie powinien spełniać dowód księgowy zawiera art. 21 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. nr 76 poz. 694 ze zm.).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 5 dowód księgowy powinien zawierać co najmniej podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów.

Z kolei w ust. 1a tego artykułu stwierdza, że można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych, o których mowa ust. 1 pkt 5 i 6, jeżeli wynikają one z techniki dokumentowania zapisów księgowych. W związku z tym dowód księgowy może nie zawierać podpisu wystawcy, jeśli taki sposób wystawiania dowodów księgowych przewiduje przyjęty przez podatnika sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki zawarte w przedmiotowym zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj