Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
US OP V-423/7/2004
z 23 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US OP V-423/7/2004
Data
2004.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
obrót wierzytelnościami
sprzedaż wierzytelności
windykacja należności



Pismem z dnia 15.07.2004 r. spółka z o. o. zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustalenia dochodu ze sprzedaży (windykacji) obcej wierzytelności.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na obrocie wierzytelnościami.

Stosownie do art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zmian.) przedmiotem opodatkowania, jest dochód definiowany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Podatnik prowadząc działalność polegającą na windykowaniu we własnym imieniu i na własny rachunek nabytych wcześniej wierzytelności uzyskuje przychody zgodnie z art. 12 ust. 1 ww ustawy w dacie faktycznego wyegzekwowania tych wierzytelności (bądź jej części). Wydatek na nabycie konkretnej wierzytelności powinien być uznany przez podatnika za koszt uzyskania przychodu w momencie ściągnięcia nabytej wierzytelności, albowiem wydatek w tej dacie pozostał w związku z uzyskanym przychodem, wypełniając tym samym przesłanki art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na treść art. 15 ust. 4 ustawy, który określa zasady potrącalności kosztów w czasie. Innymi słowy wskazuje moment, w którym uznany za koszt uzyskania przychodu ma być od tegoż przychodu odliczony.

A zatem stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

podatnik do przychodów winien zaliczyć każdą wpłatę z tytułu wyegzekwowanej wierzytelności. Do kosztów uzyskania przychodów natomiast zgodnie z art. 15 ust 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winien odnosić wydatki ponoszone na nabycie wierzytelności w takiej części, w jakiej dotyczyły przychodów uzyskanych przez podatnika z tytułu windykacji.

Bez wpływu na ustalenie dochodu pozostaje nominalna wartość wierzytelności, tzn. w tym przypadku bezpośrednio do przychodów zostaną zaliczone wpłaty z tytułu wyegzekwowania wierzytelności, natomiast w koszty uzyskania przychodów, rozliczone faktycznie poniesione wydatki na nabycie tej wierzytelności.

Tut. organ podatkowy nie podziela poglądu Jednostki, że dochód do opodatkowania powstaje dopiero w momencie, gdy wpływy z windykacji wierzytelności przekroczą całkowite koszty jej nabycia. Skoro, bowiem przychód z danego źródła uzyskiwany jest sukcesywnie w różnych okresach czasu (różnych latach podatkowych), przez co do wyliczeń dla celów podatkowych przyjmuje się jego roczne części, to również koszty z nimi związane muszą być odliczone częściowo. Przyjęcie założenia przeciwnego oznaczałoby, iż art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie rodzi żadnych skutków podatkowych.

A zatem jeżeli Jednostka w różnych okresach czasu uzyskuje przychody z tytułu częściowej realizacji nabytej wierzytelności, to Spółka powinna rozliczać koszty nabycia tych wierzytelności proporcjonalnie do uzyskanego przychodu, bowiem tylko wtedy występuje związek pomiędzy poniesionym kosztem a uzyskanym przychodem, o którym stanowi art.15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki poniesione na nabycie zrealizowanej części wierzytelności w wysokości obliczonej proporcjonalnie do osiągniętego przychodu bezsprzecznie pozostają z tym przychodem i powinny zostać rozliczone w roku podatkowym w którym osiągnięto przychód.

Podobne stanowisko przyjął Naczelny Sąd Administracyjny sygn. akt I S.A./Ka 1996/02

oddalając skargę Spółki na decyzję Izby Skarbowej w Katowicach w przedmiocie określenia podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r. Należy również podkreślić, iż zgodnie z art. 16. ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat z tytułu sprzedaży wierzytelności chyba, że wierzytelności te uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychód należny.

Przy sprzedaży wierzytelności obcych podatnik nie może ich uprzednio zarachować jako przychód należny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj