Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/423-3/2004
z 1 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-3/2004
Data
2004.10.01



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja
koszty uzyskania przychodów
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Zwracamy się z prośbą o odpowiedź, czy dotacje budżetowe otrzymane od Urzędu Gminy dla zakładów komunalnych, z przeznaczeniem na pokrycie kosztów odprowadzenia ścieków i kosztu transportu kontenerów z odpadami na składowisko. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. dotacje są zwolnione z podatku od osób prawnych. Naszym zdaniem dotacje należy wykazać jako przychód w CIT-2 części C poz. 19 i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów według art. 15 ust. 2a ustawy.W celu ustalenia podstawy opodatkowania dochód z poz. 25 należy pomniejszyć o przychody (dotacje wolne) wykazane w poz. 30. Jeżeli wynik jest liczbą dodatnią to należy naliczyć podatek.


Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego na żądanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści złożonego zapytania wynika, że Gminny Zakład Usług Komunalnych w S. otrzymuje dotacje budżetowe od Urzędu Gminy na pokrycie kosztów odpro-wadzania ścieków i kosztów transportu kontenerów z odpadami na składowisko.Zdaniem Zakładu dotacje otrzymane z Urzędu Gminy przez zakład komunalny zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i należy wykazywać je jako przychód w CIT-2 w poz. 19 a następnie w poz. 30 jako przychody wolne ( na podstawie załącznika CIT-2/O poz. 7 i 30 ) . Natomiast wydatki sfinansowane z dotacji na podstawie stanowiska zawartego w uzupełnieniu do wniosku z dnia 09.09.2004 , nie stanowią kosztów uzyskania przychodów

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego obowiązujacego w roku 2004 tut. organ podatkowy informuje :Zgodnie z art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. nr 202, poz. 1957 ) przepis art. 17 ust. 1 pkt 14 na podstawie którego dotacje otrzymane od jednostki samorządu terytorialnego korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych , został uchylony z dniem 31.12.2003 r. Natomiast stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 tej ustawy zwolnienie to stosuje się do dnia 31.12.2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003 r. Przepis art. 5 stanowi również , że przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., stosuje się odpowiednio. Przepis art. 16 ust. 1 pkt. 58 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. stanowił , że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów) o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14 .

Kwoty otrzymanych dotacji stanowią przychód podatnika stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i należy je wykazywać w poz. 19 deklaracji oraz jako dochody (przychody) wolne w poz. 27 i 30 oraz w załączniku do deklaracji CIT-2O w części B.1 poz. 7 i 15 dochody ( przychody) wolne lub zwolnione od podatku . Natomiast nie należy wykazywać w deklaracji CIT-2 wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów) o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14 ponieważ nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów . Zatem stanowisko Zakładu przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj