Interpretacja Urzędu Skarbowego w Koninie
PDI-423/15/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-423/15/04
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Koninie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
działalność gospodarcza
handel detaliczny
kościelne osoby prawne


Pytanie podatnika
Czy dochody osiągnięte przez Parafię z tytułu sprzedaży detalicznej dewocjonaliów będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych ?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że Parafia zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży – handel detaliczny dewocjonaliami, z przeznaczeniem osiągniętego dochodu w roku podatkowym lub roku po nim następującym na cele charytatywno – opiekuńcze. Sklep znajdować się będzie na terenie Parafii w lokalu będącym jej własnością.

Na tle powyższych okoliczności Parafia występuje z zapytaniem czy dochody osiągnięte z tytułu sprzedaży detalicznej dewocjonaliów będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie Wnioskująca wyrażając własne stanowisko w sprawie uważa, że zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych kościelne osoby prawne korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego wtedy, gdy przekazują osiągnięte dochody na cele kultu religijnego, oświatowo - wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze, konserwacji zabytków.

W przedmiotowej sprawie stwierdzić należy:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art.10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 7 ust. 3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

Ustawa podatkowa w art. 17 ust. 1 pkt 4a stanowi, iż wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych:

a) z niegospodarczej działalności statutowej; w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,

b) z pozostałej działalności – w części przeznaczonej na cele:kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a cyt. wyżej ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:

    1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego (....) oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami (....),
    1a) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,
    2) dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Na podstawie art. 17 ust. 1b zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczącepodatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów prawa podatkowego wynika, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia od opodatkowania dochody kościelnych osób prawnych z prowadzonej działalności gospodarczej w tej części, która została przeznaczona na cele wyszczególnione w art. 17 ust. 1 pkt 4a ppkt b), a więc obejmujące również cele charytatywno-opiekuńcze.

Warunkiem jednak zwolnienia tych dochodów z opodatkowania jest nie wystąpienie przesłanek określonych w art. 17 ust. 1a cyt. ustawy z 15 lutego 1992r.

Reasumując, uzyskane przez Parafię dochody z tytułu handlu detalicznego dewocjonaliami będą wolne od podatku dochodowego od osób prawnych jeżeli zostaną przeznaczone na cele charytatywno-opiekuńcze, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dodatkowo podkreślić należy, że zgodnie z art.25 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklaracje, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Powyższe deklaracje i zaliczki składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni za pierwsze 11 miesięcy roku podatkowego. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego (art. 25 ust. 2 ustawy podatkowej).

Stosownie do art. 25 ust. 5 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 (tj. podatnikiem, który zadeklarował, że przeznaczy uzyskany dochód na cele określone w art. 17 ust. 1) i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f – jest zwolniony od obowiązków składania deklaracji miesięcznych (CIT-2) i wpłacania zaliczek na podatek od dnia złożenia tego oświadczenia.

W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania jest obowiązany stosować przepisy art. 25 ust. 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 27 ust. 1 podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit.a) (a zatem również kościelne osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą), są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (poniesionej straty) osiągniętego w roku podatkowym (CIT-8) – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Powyższej odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj