Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0243/04
z 16 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0243/04
Data
2004.06.16



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
książeczka mieszkaniowa
odliczenia od podatku
ulga budowlana
wydatek


Pytanie podatnika
Czy podatniczka dokonując systematycznych wpłat na książeczkę mieszkaniową może odliczać poniesione wydatki w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w jednym banku ?


Stan faktyczny:

Podatniczka w drodze spadku nabyła oszczędnościową książeczkę mieszkaniową założoną w 1987r. w PKO. W 2003r. zawarła z PKO BP umowę „o dodatkowych możliwościach oszczędzania na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych wystawionych do dnia 23 października 1990r.” dokonując wpłaty na książeczkę kwoty 2.400 zł.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. - podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdro-wotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik sys-tematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepi-sach.

Z treści art. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownic-twa mieszkalnego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654 z późn. zm.), wynika, iż „kasa mieszkaniowa” oznacza finansowo wyodrębnioną działalność banków polegającą na pro-wadzeniu imiennych rachunków oszczędnościowo – kredytowych i udzielaniu kredytów kontrakto-wych, zaś przez rachunki oszczędnościowo – kredytowe bądź kredyty kontraktowe – należy rozumieć wyłącznie rachunki i kredyty prowadzone i udzielane przez kasę na zasadach określonych w ustawie.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1995r., przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy podatnik zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenie po upływie tego okresu kredytu długoterminowego.

Zaś art. 12 ustawy z dnia 26 października 1995r. stanowi, iż po upływie okresu systematycznego gromadzenia oszczędzający nabywa prawo do otrzymania kredytu kontraktowego, a Kasa Mieszka-niowa zawiera z nim umowę i udziela tego kredytu na powyższe cele.

Należy zaznaczyć, iż umowa o kredyt kontraktowy powinna być, pod rygorem nieważności, zawarta na piśmie i określać co najmniej strony umowy, warunki systematycznego oszczędzania, wysokość oprocentowania oszczędności, zobowiązanie banku do zawarcia umowy kredytowej.

A zatem, aby móc skorzystać z prawa do odliczeń od podatku wydatków związanych z syste-matycznym oszczędzaniem środków w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej podatnicy zobowiązani byli do zawarcia umowy o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową oraz rozpocząć gromadzenie środków na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym w tym jed-nym Banku oraz rozpocząć odliczanie od podatku poniesionych wydatków z tego tytułu w ramach określonych limitów.

Jednakże, z dniem 1 stycznia 2002r. w związku ze zmianą treści art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wprowadzoną przez art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektó-rych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) została zniesiona tzw. „dużej ulga budowlana” określona w art. 27a ustawy z 26.07.1991r. w brzmieniu obowiązują-cym do dnia 31.12.2001r.

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 3 ustawy z 21.11. 2001r. podatnikom, którzy zawarli umowę o kre-dyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczęd-ności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku do-chodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowią-zującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczęd-ności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z treści powyższego przepisu wynika, że upoważnia on do kontynuacji rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 2002r. odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasach mieszka-niowych, natomiast nie odnosi się ten przepis do nabycia praw z odliczeń związanych z poniesie-niem wydatków na cele mieszkaniowe inne niż określone w ustawie o niektórych formach popiera-nia budownictwa mieszkalnego.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatniczka do dnia 1 stycznia 2002r. nie po-nosiła wydatków w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej prowadzonej przez bank na jednym rachunku oszczędnościo-wo – kredytowym. Jedynie jest posiadaczką oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej założonej w 1987r., do której nabyła prawo w drodze spadku. Dla przepisania praw do tej książeczki na swoje nazwisko, zawarła z PKO BP w 2003r. umowę „o dodatkowych możliwościach oszczędzania na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych wystawionych do 23 października 1990r.”, zgodnie z którą zobowiązała się przez okres 24 miesięcy do wpłat po 100zł, a które to, wpłaciła jed-norazowo w kwocie 2.400zł..

Sam fakt posiadania oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej oraz dokonywanych systematycz-nych wpłat na podstawie powyższej umowy, nie spełnia warunków określonych w powołanych wy-żej przepisach. Zawarta z bankiem PKO BP umowa „o dodatkowych możliwościach oszczędzania na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych wystawionych do 23 października 1990r.” nie została spisana z kasą mieszkaniową i jej warunki nie zostały uregulowane w tej ustawie oraz nie stanowi podstawy do zawarcia umowy o kredyt kontraktowy.

Zatem, nie daje to podatniczce podstawy do uznania przez nią praw do tzw. dużej ulgi budow-lanej i odliczenia tej ulgi w zeznaniu rocznym, w sposób określony przez ustawodawcę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj