Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/0710-VAT/1100/2004ZK
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/0710-VAT/1100/2004ZK
Data
2004.10.27



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
dokumenty celne


Pytanie podatnika
Czy zaświadczenie wydane przez Urząd Celny wyjścia potwierdzjące, że towar opuścił terytorium kaju, upoważnia do zastosowania stawki 0%?


W odpowiedzi na pismo z dnia 06.09.2004 r. (bez numeru) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Polesie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że zgodnie z art. 4 pkt. 4 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3. Natomiast art. 18 ust. 3 ustawy stwierdza, iż w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%. Zgodnie z ust. 4 powyższego artykułu stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem ustawodawca uzależnił zaistnienie eksportu towarów oraz powstanie obowiązku podatkowego w tym eksporcie od potwierdzenia przez urząd celny wywozu towaru poza terytorium kraju. Potwierdzenie to, które stwierdza fakt istotny prawnie nie może być dokonane w dowolnej formie, lecz musi zostać sporządzone w formie określonej przepisami prawa, gdyż stanowi dokument urzędowy, będący dowodem tego co zostało w nim urzędowo stwierdzone. W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono formy takiego potwierdzenia.

Kwestie te reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 07.09.2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 ze zm.). Zgłoszenie celne towarów w formie pisemnej dokonywane jest na formularzu Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (SAD) lub na jego zestawie. Zgłoszenia celnego towarów do procedury wywozu i wspólnej procedury tranzytowej składanego w urzędzie celnym tranzytowym wywozu zgodnie z par. 63 cyt. rozporządzenia dokonuje się na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 1A, 2, 3, 4 i 5. Karty 1A, 3, 4 i 5 po potwierdzeniu ich odbioru w polu 54 Karty 1, funkcjonariusz celny wydaje zgłaszającemu. Potwierdza on wyprowadzenie towaru poza polski obszar celny poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie w ewidencji, złożenie podpisu i przystawienie pieczęci „Polska-Cło” na odwrocie Karty 1A, a następnie przystawia pieczęć VAT.

W przypadku zaginięcia Karty 1A przepis § 44 ust. 2 powyższego rozporządzenia dopuszcza możliwość potwierdzenia przez graniczny urząd celny wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny. W takim przypadku funkcjonariusz celny na wniosek zgłaszającego, na podstawie posiadanych dokumentów oraz zapisów ewidencyjnych wydaje zaświadczenie o wyprowadzeniu towaru poza polski obszar celny.

Zgodnie z art. 194 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich stwierdzone. Dotyczy to także dokumentów urzędowych sporządzonych przez inne jednostki, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów są uprawnione do ich wydawania.

Zatem przedstawione przez Spółkę stanowisko w powyższej sprawie jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj