Interpretacja Urzędu Celnego w Rzeszowie
402000-PA-910-105/2004
z 4 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
402000-PA-910-105/2004
Data
2004.10.04



Autor
Urząd Celny w Rzeszowie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Przepisy wstępne

Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Składy podatkowe


Słowa kluczowe
nadwyżki
wyroby akcyzowe


Pytanie podatnika
Czy nadwyżka wyrobów akcyzowych zharmonizowanych stwierdzona w składzie podatkowym po dniu 01.05.2004r może skompensować nadmierny ubytek tychże wyrobów stwierdzony w roku poprzednim?


Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późniejszymi zmianami) skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu na podstawie przepisów o służbie celnej, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i mogą być poddane czynnościom zgodnie z ustalonymi warunkami.

Uzyskanie statusu składu podatkowego przez podmioty, które przed dniem 01.05.2004r. prowadziły działalność w zakresie produkcji wyrobów alkoholowych wiązało się m.in. z koniecznością przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich wyrobów akcyzowych zharmonizowanych znajdujących się w miejscu mającego powstać składu podatkowego. Czynność ta służyć miała ustaleniu ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych , które z dniem 01.05.2004r. objąć miała procedura zawieszenia poboru akcyzy, a która to ilość stanowić miała tzw. bilans otwarcia składu podatkowego. Brak w obowiązujących przepisach podstaw do zweryfikowania wyniku inwentaryzacji, dlatego też wszelkie zmiany w zakresie ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, które zostaną stwierdzone po „remanencie otwarcia” a będą wykazywać rozbieżność z prowadzonymi ewidencjami, traktować należy w kategoriach ubytek / nadwyżka.

Biorąc więc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, iż ujawnienie po rozpoczęciu funkcjonowania przez skład podatkowy niezaewidencjonowanych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w miejscach innych niż wskazane jako służące do magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą prowadzi do stwierdzenia nadwyżki tychże wyrobów. Sporządzony z udziałem pracowników szczególnego nadzoru podatkowego protokół określający ilość ujawnionej nadwyżki stanowić może podstawę do wprowadzenia tego towaru do ewidencji wyrobów akcyzowych będących w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. To z kolei spowoduje zapewne konieczność skorygowania w tym zakresie złożonych deklaracji podatku akcyzowego

Zgodnie z art. 6 ust.1 ustawy o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, chyba że ustawa stanowi inaczej. W przypadku składu podatkowego będzie to najczęściej wyprowadzenie wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Tak więc dokonanie takiej czynności wobec ujawnionej nadwyżki spowoduje również powstanie obowiązku podatkowego.

Brak natomiast podstaw do skompensowania stwierdzonej nadwyżki z nadmiernym ubytkiem stwierdzonym w roku poprzednim. Przede wszystkim dlatego, iż nie ma możliwości stwierdzenia w jakim momencie nadwyżka ta powstała. W stosunku do tego towaru jedynym punktem odniesienia jest moment stwierdzenia nadwyżki udokumentowany protokołem. Z powodów wyżej przedstawionych nie może mieć on odniesienia do stanu sprzed 01.05.2004r, gdyż zdarzenie nim objęte zostało umiejscowione w czasie przy jednoczesnym braku bezpośredniego związku przyczynowego ze zdarzeniem, które miało miejsce w roku poprzednim.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj