Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP3/423-217/GB/04
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP3/423-217/GB/04
Data
2004.07.16



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
agent ubezpieczeniowy
akwizycja
pośrednictwo
potrącalność kosztów
prowizje
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy cała kwota prowizji akwizycyjnej ponoszonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie jej zarachowania dla celów rachunkowych?


Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dn.29.08.1997r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, w odpowiedzi na zapytanie Spółki z dn. 28.06.2004r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje:

Towarzystwo XXX ponosi koszty akwizycji, których głównym elementem są koszty prowizji pośredników ubezpieczeniowych. Są one ewidencjonowane w trakcie miesiąca na podstawie rachunków/faktur, w zależności od zainkasowanej składki.

W okresach miesięcznych koszty prowizji obliczane są w oparciu o zaewidencjonowany przypis składki. Różnica pomiędzy kosztami prowizji ustalonymi na bazie przypisu, a inkasa zostaje ujęta na koncie rozliczeń międzyokresowych biernych w korespondencji z kontem "koszty akwizycji".

Z punktu widzenia księgowego, koszty akwizycji zawierają w sobie kwotę rozliczeń międzyokresowych biernych z tytułu prowizji za pośrednictwo, przy czym tak ustalone koszty dotyczą również przyszłych okresów sprawozdawczych. Są one ujmowane odrębnie jako aktyw z tytułu odroczonych kosztów akwizycji, który podlega zmniejszeniu stopniowo wraz z upływem czasu, współmiernie do zmian rezerwy składki.

Zdaniem podatnika istota kosztów prowizji agencyjnych wskazuje na bezpośredni związek z należnymi przychodami z prowadzonej przez ubezpieczycieli działalności ubezpieczeniowej.

Ponadto cała kwota zarachowanej memoriałowo prowizji akwizycyjnej spełnia warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów sformułowane w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym również kwota ujęta jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, gdyż koszt jest potrącany w roku, w którym została zarachowana składka.

Jest on również znany co do rodzaju i kwoty, gdyż umowy z klientami określają jednoznacznie podstawę naliczania prowizji, zaś umowy z pośrednikami zawierają precyzyjne wskaźniki cyfrowe. W związku z powyższym prowizyjne koszty akwizycji oraz zmianę aktywowanych kosztów akwizycji należy ujmować w podstawie opodatkowania na zasadach identycznych jak w rachunku wyników dla celów rachunkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dn. 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych / Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl art. 15 ust. 4 powołanej wyżej ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. W momencie zawarcia umowy ubezpieczenia i wystawienia polisy / rachunku / składka przypisana, zdefiniowana w rozporządzeniu Min.Fin. z dn.10.12.2001r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń / Dz. U. Nr 149, poz. 1671 /, staje się przychodem należnym, w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Działając zgodnie z zasadami rachunkowości Spółka ujmuje w rachunku wyników po stronie kosztów naliczoną memoriałowo prowizję należną pośrednikom.

Jak stwierdzono w zapytaniu jest ona określona w umowie z klientem, a jej dokładne wyliczenie opiera się na konkretnych zapisach w umowie z pośrednikiem / wskaźnik procentowy /.

W ocenie organu podatkowego koszty akwizycji-prowizji pośredników ubezpieczeniowych pozostają w związku z przychodami podatkowymi, co wypełnia dyspozycję zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów zawartą w przytoczonym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Ponieważ koszty te są określone co do rodzaju i kwoty / umowy z klientami określają jednoznacznie podstawę naliczania prowizji, a z pośrednikami precyzyjne wskaźniki cyfrowe / i zostały zarachowane zgodnie z przepisami o rachunkowości, spełniają także przesłanki art. 15 ust. 4 zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w roku ich zarachowanie w ujęciu księgowym.

Tym samym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki, iż prowizyjne koszty akwizycji ujmuje się dla celów podatkowych na takich samych zasadach jak dla celów rachunkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj